Rekordowe zainteresowanie bardziej zrównoważonymi produktami IT
W pierwszych miesiącach po wprowadzeniu TCO Certified, generacja 9 wykazała rekordowe zainteresowanie bardziej zrównoważonymi produktami IT. Mimo że kryteria dotyczące produkcji odpowiedzialnej społecznie, cyrkularności i bezpieczniejszych substancji chemicznych są bardziej rygorystyczne, lista certyfikowanych produktów IT spełniających wymagania jest dłuższa niż kiedykolwiek.
W pierwszych miesiącach po wprowadzeniu TCO Certified generacji 9, TCO Development odnotował rekordowe zainteresowanie certyfikatem zrównoważonego rozwoju dla produktów IT. Ogłoszone
1 grudnia 2021 kryteria skupiają się zarówno na środowisku, jak i społeczeństwie, mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa osobom pracującym w łańcuchach dostaw. Działania te mają na celu znalezienie nowych rozwiązań w zakresie używanych substancji chemicznych, lepsze wykorzystanie zasobów naturalnych oraz większą przejrzystość wszystkich procesów.
Zainteresowanie branży IT nową generacją jest ogromne. Podsumowując pierwsze trzy miesiące po wprowadzeniu na rynek, więcej produktów niż kiedykolwiek wcześniej uzyskało certyfikaty nowej generacji.
W trzy miesiące od wprowadzenia na rynek poprzedniej generacji wymogów w 2018 r., 144 produkty zostały certyfikowane zgodnie z ówczesnym zestawem kryteriów weryfikacji. Tym razem na liście znalazły się 393 certyfikowane produkty, co oznacza wzrost o ponad 170%. Liczba marek posiadających certyfikowane produkty wzrosła ponad dwukrotnie - z 6 do 14.
– Osiągnięcie prawdziwie zrównoważonych produktów IT to ciężka praca, polegająca na ciągłym doskonaleniu w zakresie odpowiedzialności środowiskowej i społecznej. Dzięki TCO Certified generacji 9 stawiamy kolejny, ważny krok na tej drodze. Cieszę się, że coraz więcej marek chce wziąć na siebie odpowiedzialność i dołączyć do nas w tej walce. W ten sposób kupujący będą mogli łatwiej dokonywać właściwych wyborów – komentuje Sören Enholm, CEO TCO Development.
Kolejnym usprawnieniem w TCO Certified generacji 9 jest ocena modeli sprzętu we wszystkich kategoriach produktów biurowych (komputery typu all-in-one, monitory, notebooki, komputery stacjonarne, zestawy słuchawkowe i smartfony), nawet w trzy miesiące po wprowadzeniu na rynek. Największy wzrost procentowy w bezpośrednim porównaniu z tym samym okresem dla TCO Certified generacji 8 odnotowano w przypadku notebooków i komputerów stacjonarnych, a także zestawów słuchawkowych i smartfonów.
* * *
TCO Certified (norma wprowadzona przez organizację TCO Development) jest wiodącym na świecie certyfikatem zrównoważonego rozwoju dla produktów IT. Kompleksowe kryteria zostały opracowane
z myślą o odpowiedzialności społecznej i środowiskowej podczas całego cyklu życia produktu. Obejmując 11 kategorii produktowych, w tym m.in. komputery, urządzenia mobilne, monitory i rozwiązania dla centrów danych, ich zgodność jest niezależnie weryfikowana zarówno przed, jak i po certyfikacji.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.