Ranking Chartis RiskTech100: SAS liderem w obszarze zarządzania ryzykiem
SAS, światowy lider w dziedzinie AI i analityki, zajął drugie miejsce w prestiżowym rankingu Chartis RiskTech100 2024. Firma poprawiła wynik z zeszłego roku, wygrywając aż w siedmiu kategoriach, w tym w dwóch nowych obszarach: modelowanie behawioralne i AI w bankowości.
"Począwszy od przejęcia w zeszłym roku firmy Kamakura, a skończywszy na niedawno ogłoszonej miliardowej inwestycji w branżowe rozwiązania AI, SAS pozostaje niedoścignionym innowatorem w zakresie rozwiązań dla sektora usług finansowych" - powiedział Sidhartha Dash, główny analityk w Chartis Research. "Portfolio rozwiązań SAS w zakresie przeciwdziałania nadużyciom i przestępstwom finansowym uzupełnia szeroką paletę narzędzi do zarządzania ryzykiem, a integracja obydwu tych obszarów w ramach jednej platformy decyzyjnej opartej na sztucznej inteligencji jest ambitną wizją. Wprowadzenie jej w życie dzięki platformie analitycznej SAS Viya miało decydujący wpływ na pozycję SAS w tegorocznym rankingu RiskTech100".
Zintegrowane zarządzanie ryzykiem, zróżnicowana obsługa klienta
Niedawne upadki banków pokazują, jak szybko może zmienić się krajobraz zarządzania ryzykiem - i losy instytucji finansowych. W świecie, w którym trzeci co do wielkości bank w USA może upaść w ciągu 48 godzin, zdolność firm do monitorowania i spójnego reagowania na pojawiające się zagrożenia nigdy nie była bardziej potrzebna.
"Ankieta przeprowadzona na początku 2023 roku wśród 266 specjalistów ds. usług finansowych z 22 krajów wykazała, że 80 proc. z nich oczekuje znacznych usprawnień w zakresie systemów zarządzania ryzykiem" - powiedział Troy Haines, wiceprezes i szef działu badań nad ryzykiem i rozwiązań ilościowych w SAS. "Zintegrowany obraz zarządzania ryzykiem w sektorze finansowym jest koniecznością, a nie wszyscy dostawcy technologii i usług w tym obszarze są sobie równi”.
SAS oferuje najszerszy zakres możliwości symulacyjnych dostępnych na rynku. Tym samym pomaga firmom wzmocnić świadomość ryzyka, opierając się na różnorodnych scenariuszach.
„Modułowe i kompleksowe rozwiązania SAS obejmują krytyczne zarządzanie bilansem, ryzyko regulacyjne oraz modelowanie i podejmowanie decyzji" - powiedział Troy Haines. "Wdrażając je na platformie SAS Viya, nasi klienci mogą skalować swoją działalność i dojrzałość analityczną".
"W dzisiejszym bardzo konkurencyjnym środowisku, podejmowanie szybszych, bardziej holistycznych decyzji jest niezbędne do stworzenia zróżnicowanego doświadczenia klienta" - powiedział Stu Bradley, Senior Vice President of Risk, Fraud and Compliance Solutions w SAS. "To właśnie tutaj nasze zintegrowane, oparte na chmurze, rozwiązania w zakresie zarządzania ryzykiem, prewencji nadużyć i zapewnienia zgodności z regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy wyróżniają się na tle konkurencji".
Podejście SAS do zarządzania danymi i wdrażania sztucznej inteligencji zapewnia wielowymiarowe podejmowanie decyzji, które pomaga firmom zlikwidować silosy operacyjne, uprościć złożoną infrastrukturę IT i obniżyć koszty.
„W SAS słuchamy klientów, dostarczając im kompleksowe i skalowalne platformy wspierające zarządzanie ryzkiem w ramach całej organizacji. W związku z tym niezmiernie cieszy nas wyróżnienie w rankingu Chartis RiskTech100 2024, które potwierdza, że nasze kompleksowe, a nie wyspowe, rozwiązania, wykorzystujące najnowsze zdobycze analityczne AI, są niezwykle popularne wśród risk managerów” – powiedział Łukasz Libuda Customer Advisory Risk Manager. „Nagroda potwierdza również kompletność dostarczanych przez nas narzędzi, zarówno pod względem najlepszych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem, zgodnych z regulacjami, wbudowanych procesów biznesowych, jak i najnowszych technologii, które gwarantują szybkość działania poprzez skrócenie procesów decyzyjnych. Dzięki naszemu doświadczeniu, SAS to również gwarancja przejrzystości procesów w coraz szybszym i coraz bardziej skomplikowanym świecie”.
Najważniejszy ranking światowych dostawców usług i technologii do zarządzania ryzykiem
Ranking RiskTech100 jest najbardziej kompleksowym, niezależnym badaniem głównych światowych graczy w dziedzinie rozwiązań do zarzadzania ryzykiem i zapewnienia zgodności z regulacjami. Chartis klasyfikuje 100 najlepszych firm na podstawie dziewięciomiesięcznej oceny każdego dostawcy pod kątem sześciu kluczowych czynników: bazowej technologii, satysfakcji klienta, funkcjonalności, innowacji, obecności na rynku i strategii.
Chartis, oprócz RiskTech100, publikuje ponad 20 raportów rocznie, oferując świeże spojrzenie na ważne obszary ryzyka i rynek technologiczny. Analiza rozwiązań do zarządzania ryzykiem prowadzona jest od 2005 roku, a SAS już w premierowej edycji raportu znalazł się w pierwszej piątce zestawienia. W ostatnich latach firma z Cary powróciła na szczyt – z piątego miejsca w 2020 roku, na czwarte w 2021 i trzecie w ubiegłorocznym notowaniu. Tym razem, w klasyfikacji generalnej SAS zajął drugie miejsce, jednocześnie wygrywając w następujących kategoriach:
- Artificial Intelligence for Banking
- Balance Sheet Risk Management
- Behavioral Modeling
- Enterprise Stress Testing
- IFRS 9
- Model Risk Management
- Risk and Finance Integration
Aby zapoznać się z wyróżnieniami przyznanymi SAS przez Chartis i inne wiodące firmy analityczne, odwiedź stronę SAS.com/analystviews .

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.