"Smart City for Young Generation" – edukacja dla bezpiecznych, zielonych i cyfro
Projekt "Smart City for Young Generation" – edukacja dla bezpiecznych, zielonych i cyfrowych miast
W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie, rosnąca rola technologii stawia przed nami wyzwanie odpowiedniego przygotowania młodych pokoleń do korzystania z nich. Kluczowym obszarem tego rozwoju jest Smart City - miasta inteligentne, zielone i cyfrowe. Projekt o numerze 2022-1-PL01-KA220-YOU-000086442 stawia sobie za cel wsparcie edukatorów w przekazywaniu młodzieży wiedzy związanej z cyfrową i ekologiczną transformacją miast w Europie.
W miarę jak Internet Rzeczy staje się powszechny, edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa i ochrony danych jest nieodzowna. Projekt "Smart City for Young Generation" odpowiada na te potrzeby, łącząc cyberbezpieczeństwo, otwarte dane i zieloną energię w ramach koncepcji Smart City.
Partnerzy projektu, tacy jak Smart Secure Networks, Green Industry Foundation, EDU SMART Training Centre i GAIA, łączą swoje doświadczenie w dziedzinach zrównoważonego rozwoju, edukacji i nowych technologii. Tworzą oni standardowy program edukacyjny dla nauczycieli i młodzieży, aby przekazać wiedzę o Smart City, cyberbezpieczeństwie oraz strategii Europejskiego Zielonego Ładu.
Projekt dostarcza konkretnych rezultatów, takich jak programy nauczania, scenariusze warsztatów i poradniki dla edukatorów i młodzieży. Poprzez konferencje i upowszechnianie materiałów, projekt ma na celu zwiększenie świadomości i kompetencji w obszarze Smart City oraz stworzenie solidnych podstaw dla edukacji przyszłych liderów w dziedzinie zrównoważonej technologii.
Nacisk na współpracę międzynarodową oraz rozwijanie kompetencji edukatorów przynosi korzyści nie tylko dla jednostek, ale również dla społeczeństwa i gospodarki jako całości. Projekt ten stanowi cenny krok w kierunku zrealizowania celów związanych z zieloną i cyfrową transformacją miast, wychodząc naprzeciw wyzwaniom współczesnej rzeczywistości.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.