QNAP prezentuje NAS-a w chmurze
QNAP® Systems, Inc. zaprezentował szereg nowości, które powinny szczególnie zainteresować użytkowników, którzy przynajmniej część swojej prywatnej lub firmowej infrastruktury budują w oparciu o rozwiązania chmurowe. Firma przedstawiła m.in. QuTScloud, czyli programowe rozwiązanie NAS działające w chmurze, a także narzędzie Boxafe (do tworzenia kopii zapasowych dla Google™ G Suite i Microsoft 365®) oraz rozwiązanie QuWAN SD-WAN (zapewniające sieć VPN Auto Mesh, funkcję szyfrowania IPsec i zarządzanie w chmurze).
QuTScloud – czyli NAS w chmurze
QuTScloud to programowy NAS w chmurze, umożliwiający wdrażanie QTS (systemu operacyjnego QNAP dla serwerów NAS) w środowisku chmurowym i rozliczanie w oparciu o subskrypcyjny model licencji.
Organizacje, które przechowują większość swoich danych w chmurze, i którym brakuje dobrego systemu zarządzania do wykorzystywania swoich cyfrowych zasobów, mogą wybierać spośród dostawców usług w chmurze takich jak AWS®, Microsoft® Azure, Alibaba Cloud® czy DigitalOcean®, a później utworzyć wirtualną instancję systemu QTS, która posłuży do wdrożenia chmury QuTScloud. Dzięki wspieraniu zaawansowanego zarządzania plikami i współpracy, która nie jest dostępna na większości platform w chmurze, NAS oparty o chmurę to świetne rozwiązanie, które nie tylko optymalizuje zużycie danych przechowywanych w chmurze, ale również pozwala użytkownikom czerpać korzyści z usług plików i bogatej funkcjonalności rozwiązania NAS. Wśród dodatkowych zalet rozwiązania QuTScloud warto wyróżnić tryb chmury hybrydowej, skalowalność systemu i jego opłacalność.
Chmura QuTScloud jest wyposażona w App Center z wieloma darmowymi aplikacjami i kilkunastoma płatnymi aplikacjami, stanowiącymi wartość dodaną, które pozwolą zwiększyć funkcjonalność rozwiązania QuTScloud i dodać do niego nowe funkcje. Najważniejsze funkcje to między innymi wsparcie dla protokołów CIFS/SMB, NFS, AFP i iSCSI, integracja z Windows AD i protokołem LDAP, możliwość szybkiego wykonywania migawek i wersjonowania kopii zapasowej, możliwość przesyłania danych do/z chmury na kilka sposobów (via QNAP HBS, HybridMount lub VJBOD Cloud), czy kompleksowa wyszukiwarka Qsirch, umożliwiająca błyskawiczne znajdowanie plików firmowych.
QuTScloud jest oparty o licencjonowanie w modelu subskrypcyjnym, z możliwością wykupu licencji co miesiąc lub co rok. Więcej informacji: https://www.qnap.com/solution/qutscloud/pl-pl/
Boxafe oraz QuWAN SD-WAN – bezpieczeństwo i elastyczność
Spośród nowości QNAP warto również wymienić Boxsafe, czyli wszechstronne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych wiadomości e-mail, dysków w chmurze, kontaktów i kalendarzy w oprogramowaniu Google™ G Suite i Microsoft 365® na lokalnym serwerze NAS. Decydując się na korzystanie z niego, klienci mogą cieszyć się wszechstronnością oprogramowania dostarczanego w modelu chmurowym… jednocześnie mając gwarancję, że ich kluczowe dane są backupowane lokalnie. Więcej informacji o Boxsafe: https://www.qnap.com/solution/boxafe/pl-pl/
SD-WAN to z kolei rozwiązanie QNAP zapewniające użytkownikom sieć VPN Auto Mesh, funkcję szyfrowania IPsec i zarządzanie w chmurze. To kompatybilne z szeroką gamą produktów narzędzie umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom tworzenie niezawodnej sieci po przystępnej cenie oraz ułatwia przeprowadzanie cyfrowej transformacji, a także rozbudowę na wiele lokalizacji i pracę zdalną. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne teraz, w erze pracy zdalnej - software’owo definiowana sieć WAN (SD-WAN) nie tylko zwiększa wydajność wdrażania IT i zarządzania w celu rozbudowy w wielu lokalizacjach, ale także zapewnia niezawodną infrastrukturę umożliwiającą cyfrową transformację i pracę zdalną. Więcej informacji o QuWAN: https://www.qnap.com/solution/quwan-sd-wan/pl-pl/

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.