QNAP prezentuje NAS-a w chmurze
QNAP® Systems, Inc. zaprezentował szereg nowości, które powinny szczególnie zainteresować użytkowników, którzy przynajmniej część swojej prywatnej lub firmowej infrastruktury budują w oparciu o rozwiązania chmurowe. Firma przedstawiła m.in. QuTScloud, czyli programowe rozwiązanie NAS działające w chmurze, a także narzędzie Boxafe (do tworzenia kopii zapasowych dla Google™ G Suite i Microsoft 365®) oraz rozwiązanie QuWAN SD-WAN (zapewniające sieć VPN Auto Mesh, funkcję szyfrowania IPsec i zarządzanie w chmurze).
QuTScloud – czyli NAS w chmurze
QuTScloud to programowy NAS w chmurze, umożliwiający wdrażanie QTS (systemu operacyjnego QNAP dla serwerów NAS) w środowisku chmurowym i rozliczanie w oparciu o subskrypcyjny model licencji.
Organizacje, które przechowują większość swoich danych w chmurze, i którym brakuje dobrego systemu zarządzania do wykorzystywania swoich cyfrowych zasobów, mogą wybierać spośród dostawców usług w chmurze takich jak AWS®, Microsoft® Azure, Alibaba Cloud® czy DigitalOcean®, a później utworzyć wirtualną instancję systemu QTS, która posłuży do wdrożenia chmury QuTScloud. Dzięki wspieraniu zaawansowanego zarządzania plikami i współpracy, która nie jest dostępna na większości platform w chmurze, NAS oparty o chmurę to świetne rozwiązanie, które nie tylko optymalizuje zużycie danych przechowywanych w chmurze, ale również pozwala użytkownikom czerpać korzyści z usług plików i bogatej funkcjonalności rozwiązania NAS. Wśród dodatkowych zalet rozwiązania QuTScloud warto wyróżnić tryb chmury hybrydowej, skalowalność systemu i jego opłacalność.
Chmura QuTScloud jest wyposażona w App Center z wieloma darmowymi aplikacjami i kilkunastoma płatnymi aplikacjami, stanowiącymi wartość dodaną, które pozwolą zwiększyć funkcjonalność rozwiązania QuTScloud i dodać do niego nowe funkcje. Najważniejsze funkcje to między innymi wsparcie dla protokołów CIFS/SMB, NFS, AFP i iSCSI, integracja z Windows AD i protokołem LDAP, możliwość szybkiego wykonywania migawek i wersjonowania kopii zapasowej, możliwość przesyłania danych do/z chmury na kilka sposobów (via QNAP HBS, HybridMount lub VJBOD Cloud), czy kompleksowa wyszukiwarka Qsirch, umożliwiająca błyskawiczne znajdowanie plików firmowych.
QuTScloud jest oparty o licencjonowanie w modelu subskrypcyjnym, z możliwością wykupu licencji co miesiąc lub co rok. Więcej informacji: https://www.qnap.com/solution/qutscloud/pl-pl/
Boxafe oraz QuWAN SD-WAN – bezpieczeństwo i elastyczność
Spośród nowości QNAP warto również wymienić Boxsafe, czyli wszechstronne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych wiadomości e-mail, dysków w chmurze, kontaktów i kalendarzy w oprogramowaniu Google™ G Suite i Microsoft 365® na lokalnym serwerze NAS. Decydując się na korzystanie z niego, klienci mogą cieszyć się wszechstronnością oprogramowania dostarczanego w modelu chmurowym… jednocześnie mając gwarancję, że ich kluczowe dane są backupowane lokalnie. Więcej informacji o Boxsafe: https://www.qnap.com/solution/boxafe/pl-pl/
SD-WAN to z kolei rozwiązanie QNAP zapewniające użytkownikom sieć VPN Auto Mesh, funkcję szyfrowania IPsec i zarządzanie w chmurze. To kompatybilne z szeroką gamą produktów narzędzie umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom tworzenie niezawodnej sieci po przystępnej cenie oraz ułatwia przeprowadzanie cyfrowej transformacji, a także rozbudowę na wiele lokalizacji i pracę zdalną. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne teraz, w erze pracy zdalnej - software’owo definiowana sieć WAN (SD-WAN) nie tylko zwiększa wydajność wdrażania IT i zarządzania w celu rozbudowy w wielu lokalizacjach, ale także zapewnia niezawodną infrastrukturę umożliwiającą cyfrową transformację i pracę zdalną. Więcej informacji o QuWAN: https://www.qnap.com/solution/quwan-sd-wan/pl-pl/

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.