Komunikaty PR

Politechnika Białostocka otworzyła pierwszy w Polsce Campus 5G Network

2024-01-31  |  01:00
Biuro prasowe

Sieć w modelu otwartym uruchomiona na częstotliwościach lokalnych będzie unikalną wartością pierwszego w Polsce Campus 5G Network - Open RAN Lab, czyli laboratorium pozwalającego na zdobywanie studentom Politechniki Białostockiej kompetencji w zakresie budowania i obsługi takich sieci na całym świecie – zgodnie z najnowszymi trendami. Dostawca sieci, firma IS-Wireless przy użyciu rozwiązań dostarczonych przez Emitel S.A. i Hewlett Packard Enterprise (HPE) uruchomił na uczelni jedną z pierwszych w Polsce prywatnych sieci 5G, działających w paśmie lokalnym n77 na podstawie pozwolenia UKE.

Sieci 5G wg modelu Open RAN oznaczają dywersyfikację dostawców, a co za tym idzie – udział lokalnych producentów sprzętu i oprogramowania. Praktyczna nauka budowy i obsługi takich sieci będzie możliwa dzięki uruchamianemu w budynku Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej laboratorium.

– Studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii – podkreśla dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej. – Będą mogli testować urządzenia komercyjne, a w laboratorium wykonywać testy związane z transmisją radiową 5G – na przykład sprawdzać, jakie zasoby obliczeniowe serwera zużywa ta sieć.

Sieć 5G dostarczyła uczelni polska firma IS-Wireless – jedyny polski dostawca sieci telekomunikacyjnych w modelu Open RAN. – Sieć 5G uruchomiona na Politechnice Białostockiej pokazuje, że takie rozwiązania mogą powstawać oddolnie w oparciu o rozwiązania wielu dostawców. Interfejsy elementów składających się na sieć są otwarte i wyspecyfikowane, co pozwala korzystać ze sprzętu i oprogramowania różnych dostawców. To istota Open RAN – wyjaśnia dr Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless. Dzięki takiej koncepcji technologicznej studenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej będą mogli praktycznie badać i modyfikować prywatną sieć 5G, jaka zaczęła działać na kampusie uczelni. 

Nauczyciele akademiccy z Wydziału Elektrycznego i Wydziału Informatyki  Politechniki Białostockiej mają już sprecyzowane konkretne ćwiczenia laboratoryjne, które będą realizowane w Campus 5G Network Open RAN Lab.

– Studenci będą mogli praktycznie sprawdzić, jaki wpływ na komunikację mają modulacja czy kodowanie sygnału – wyjaśnia dr inż. Andrzej Zankiewicz z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Będą mogli zmieniać parametry i obserwować, jak wpływają one na szybkość transmisji danych czy niezawodność transmisji oraz jej odporność na interferencje – zakłócenia od otaczającego środowiska. Dzięki uruchomieniu laboratorium studenci Politechniki Białostockiej będą lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy – dodaje.

– Coraz więcej sieci telekomunikacyjnych na świecie buduje się w oparciu o model Open RAN. Sieci 6G będą powstawać już niemal wyłącznie w tym modelu – przypomina dr Sławomir Pietrzyk. Dlatego instalacja w Białymstoku, pierwsza taka na polskiej uczelni, jest tak ważna. Sieci 6G będą budowane już pod koniec bieżącej dekady ­ – dodaje.

IS-Wireless przekonuje, że w Polsce Politechnika Białostocka będzie pierwszą uczelnią dysponującą takim praktycznym laboratorium sieci 5G. Do tej pory firma uruchomiła kilka takich laboratoriów za granicą. – Politechnika Białostocka to doskonały partner – podsumuje dr Sławomir Pietrzyk.  –Wspólnie pokażemy, razem z pozostałymi konsorcjantami, że budowa prywatnych sieci 5G w oparciu o lokalne częstotliwości jest możliwa. Instalacja pomoże wykształcić kompetencje, które są coraz bardziej potrzebne na rynku telekomunikacyjnym. 

Campus 5G Network Open RAN Lab w Politechnice Białostockiej to również efekt współpracy z firmą Emitel S.A. – liderem infrastruktury pasywnej w Polsce, który wchodzi w obszar sieci prywatnych. Firma zbudowała infrastrukturę rozproszonych anten (DAS), a serwery zapewniła firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) – globalny dostawca rozwiązań IT w tym dla sieci telekomunikacyjnych nowych generacji. 

– Z racji  rosnącej roli, jaką w nowoczesnym świecie pełni sprawna i szybka komunikacja pomiędzy urządzeniami, pracujące w wysokich częstotliwościach sieci 5G, wymagają umiejętnego projektowania oraz wdrażania, a także niezawodnego systemu dystrybucji sygnału radiowego. To właśnie od tego zależy jakość usług świadczonych w budynkach biurowych, bądź przemysłowych – podkreśla Piotr Guziewicz, Dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług w Emitel.

– Najnowsze rozwiązania z obszaru telekomunikacji stanowią jedną z sił napędowych gospodarki, umożliwiając budowę inteligentnych fabryk oraz miast, a także automatyzację oraz wprowadzanie nowych usług, które wymagają błyskawicznego transferu danych. Jako dostawca kompleksowych rozwiązań od brzegu sieci aż po chmurę obliczeniową – w tym pełnego portfolio usług dla łączności przewodowej i bezprzewodowej – z satysfakcją obserwujemy współpracę polskiej nauki z biznesem na tym polu – zaznacza z kolei Krzysztof Kowalczyk, Enterprise Sales Director, Hewlett Packard Enterprise Polska.

Inwestycja została zrealizowana przez firmę IS-Wireless, która pozyskała finansowanie od funduszu Bitspiration Booster składające się z części komercyjnej i środków publicznych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020  - Umowa Operacyjna nr 4/RPPD/1219/2019/1/DIF/187, zawarta 5 czerwca 2019 roku pomiędzy Bitspiration Booster Sp. z o.o. (jako Pośrednikiem Finansowym) oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego (jako Menadżerem Funduszu Funduszy na terenie województwa podlaskiego).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku? Biuro prasowe
2025-04-17 | 07:00

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Branża elektrotechniczna dynamicznie się rozwija, dostosowując do rosnących wymagań użytkowników oraz wyzwań związanych z efektywnością energetyczną
Technologie Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
2025-03-25 | 11:00

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel S.A. wzmacnia swoją pozycję na tworzącym się w Polsce rynku projektowania i budowy infrastruktury sieciowej dla bezzałogowych statków powietrznych. Na podstawie
Technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Prawo

Bankowość

Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.