Pergamin pozyskał 3 mln złotych
Pergamin, firma zajmująca się automatyzacją pracy z umowami i innymi dokumentami prawnymi, pozyskał 3 mln zł w rundzie seed od JR Holding i Nunatak Capital. Pergamin wykorzysta nowe środki na rozbudowę produktu o funkcje analizy danych z wykorzystaniem AI oraz pozyskiwanie klientów w sektorze Enterprise.
Pergamin to polski startup, który umożliwia cyfrowe zarządzanie umowami w oparciu o dane (data-driven contract management). Narzędzie pozwala na zautomatyzowane tworzenie, negocjowanie, elektroniczne podpisywanie i przechowywanie umów, a także wymianę danych i integrację z innymi narzędziami. Użytkownicy aplikacji mogą między innymi łatwo zweryfikować dane kontrahentów w zewnętrznych bazach (np. REGON), czy automatycznie przekazywać lub pobierać informacje z systemów CRM lub wspomagających procesy HR. Wbudowany podpis elektroniczny sprawia, że proces zawierania umowy odbywa się całkowicie cyfrowo i nie wymaga druku, ani wysyłki dokumentów pocztą.
Teraz Pergamin pozyskał 3 miliony złotych w rundzie seed, której przewodziła spółka inwestycyjna JR Holding ASI. W rundzie wziął też udział dotychczasowy inwestor, fundusz Nunatak Capital. Pozyskane środki przeznaczone zostaną przede wszystkim na dalszy rozwój produktu, m.in. rozbudowę funkcji opartych o analizę danych i uczenie maszynowe, wzmocnienie zespołu (m.in. o specjalistów od produktu i deweloperów) oraz marketing i sprzedaż.
Włączenie do naszego portfela inwestycyjnego spółki Pergamin wpisuje się w realizację strategii rozwoju JR Holding ASI, która zakłada inwestycje w projekty z obszaru Digital Business. Z naszych analiz wynika, że zarówno branża nowoczesnych usług dla biznesu opartych na automatyzacji i AI, jak również innowacyjny produkt stworzony przez Pergamin, dają solidne podstawy do dalszego rozwoju spółki i osiągnięcia wysokiego wzrostu skali biznesu – mówi Artur Jedynak, Prezes Zarządu spółki KBJ odpowiedzialnej za rozwój obszaru Digital Business JR Holding.
Rozwiązanie dostarczane przez Pergamin, dzięki kompleksowości i wykorzystaniu sztucznej inteligencji pozwala radykalnie uprościć i przyspieszyć proces tworzenia, podpisywania i zarządzania umowami, a także zmniejszyć ryzyko błędów i nadużyć. Widząc niezwykle dynamiczny rozwój Pergaminu – zwłaszcza w nowej rzeczywistości, która wymaga zdalnego tworzenia i zawierania umów - postanowiliśmy zwiększyć nasze zaangażowanie. Nunatak Capital jako operacyjny fundusz VC, oprócz zaangażowania finansowego, będzie dalej wspierał Pergamin w rozwoju narzędzi data science - mówi Piotr Ciżkowicz, Partner Zarządzający funduszu Nunatak Capital i profesor SGH.
Firmy tracą pieniądze przez nieefektywne procedury i brak automatyzacji rutynowych, powtarzalnych procesów. W związku z COVID-19, tryb pracy zdalnej stał się “nową normalnością”, a firmy musiały przyspieszyć proces cyfryzacji. Pergamin odpowiada na te potrzeby skracając proces przygotowania umowy i ułatwiając negocjacje. W efekcie pozwalamy zwiększyć kontrolę nad procesem i poprawić jakość przygotowywanych dokumentów ograniczając liczbę błędów. Cały czas stawiamy na nasze podstawowe wartości: łatwość obsługi i bezpieczeństwo. Wierzymy, że w niedługim czasie narzędzia takie jak Pergamin, czyli tworzone w podejściu data-driven, staną się podstawą funkcjonowania każdej firmy - mówi Jakub Barwaniec, CEO i jeden z założycieli Pergaminu.
Z usług Pergaminu korzysta już 10 tys. użytkowników i ponad 150 firm – zarówno dużych korporacji, jak i spółek z sektora MŚP. Klienci startupu to m.in. Echo Investment, Atrium European Real Estate, Profitowi, Kross, Grupa ANG, Going. (Grupa Empik). Pergamin uczestniczy też w programie akceleracyjnym Accelpoint, realizując projekt dla Santander Bank Polska

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.