Operacje przy użyciu robotów dostępne dla coraz większej liczby pacjentów
Od 1 sierpnia 2023 roku dostęp do procedur medycznych realizowanych z pomocą robotów chirurgicznych stał się znacznie łatwiejszy. Jeszcze niedawno chirurgia robotyczna była domeną prywatnych placówek, a co za tym idzie tylko ograniczona grupa pacjentów mogła skorzystać z tego rodzaju minimalnie inwazyjnych rozwiązań. Punktem przełomowym było uzupełnienie (z początkiem kwietnia 2022 roku) koszyka świadczeń gwarantowanych przez resort zdrowia o zabiegi prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem systemów robotowych. Od sierpnia br. refundacji podlegać będą jeszcze dwie procedury – leczenie raka endometrium (trzonu macicy) i raka jelita grubego.
Upowszechnienie i poprawa dostępności cenowej robotów chirurgicznych pozwoli większemu gronu pacjentów skorzystać z zalet, jakie niesie ze sobą chirurgia minimalnie inwazyjna. Jak komentuje Aleksandra Diyon, General Manager Eastern Europe, CMR Surgical: Nie ulega wątpliwości, że wykorzystanie robotów chirurgicznych w operacjach niesie za sobą wiele benefitów dla pacjentów. Większa precyzja pozwala na wykonanie mniejszych nacięć skórnych w porównaniu do metody otwartej, znacznie ograniczając w ten sposób krwawienie oraz niwelując ryzyko infekcji. Dla pacjentów oznacza to krótszy czas rekonwalescencji, większy komfort, a przede wszystkim szybszy powrót do domu. Chociaż zabiegi minimalnie inwazyjne bywają złożone, to jednocześnie nie da się zakwestionować korzyści dla pacjentów.
Światowy rynek robotyki chirurgicznej nadal szybko rośnie – jego wartość w 2022 r. szacowana była na ponad 8,5 mld dolarów.* Eksperci przewidują, że w Polsce do 2026 r. osiągnie on wartość prawie 680 mln zł. Biorąc pod uwagę stopień rozwoju rynku, sposób finansowania opieki zdrowotnej oraz warunki makroekonomiczne, można spodziewać się, że do końca 2026 roku w Polsce zostanie zainstalowanych w sumie około 50 zrobotyzowanych systemów chirurgicznych.**
Obecnie polskie szpitale i chirurdzy w nich pracujący mają do wyboru kilka, odpowiadających na różne potrzeby systemów. Jednym z nich jest Versius – mobilny i modułowy system robotyczny, który pasuje praktycznie do każdej sali operacyjnej. To wygodne i ergonomiczne rozwiązanie, oferujące dużą elastyczność użytkowania. Chirurdzy na całym świecie wykonali z jego pomocą już ponad 10 000 zabiegów w ramach wielu różnych specjalności (w tym ginekologii, proktologii, torakochirurgii, chirurgii ogólnej i urologii). Oczywiście, zabiegi prostatektomii radykalnej czy leczenie raka trzonu macicy i raka jelita grubego, wykonane w asyście systemu Versius, również podlegają refundacji NFZ.
*https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/surgical-robots-market-256618532.html
** https://files.mypmr.pro/77c25107da615b53e8354ff8706d852354d54dd0.Pdf
materiały prasowe / CMR

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Wyśrubowane cele polityki klimatycznej krytykowane przez sektor rolnictwa i producentów żywności. Za mało środków i za dużo obciążeń
Rolnictwo może odegrać znaczącą rolę w niwelowaniu skutków zmian klimatu, jednak potrzebuje na to więcej środków i wsparcia – oceniają eksperci i przedstawiciele producentów żywności. Stawiane dzisiaj rolnikom cele związane z polityką klimatyczną pozostają szeroko negowane w różnych krajach UE jako te, które przyczyniają się do wzrostu kosztów i spadku konkurencyjności. Komisja Europejska w ramach trwającego procesu upraszczania prawa proponuje złagodzenie części obciążeń i przejście na elastyczniejsze wdrażanie wspólnej polityki rolnej, ale nie oznacza to rezygnacji z ambitnych celów.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Infrastruktura
Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów

W najbliższych miesiącach mogą ruszyć duże inwestycje publiczne w drogownictwie, kolei, energetyce i obronności. To efekt aktywizacji KPO i przesunięcia części środków z komponentu klimatyczno-energetycznego do tzw. Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Dla branży wyzwaniem będzie nie tylko dostęp do materiałów i ich sprawne dostawy, ale także kwestie kadrowe, które już dziś sprawiają problemy w realizacji zadań.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.