Operacje przy użyciu robotów dostępne dla coraz większej liczby pacjentów
Od 1 sierpnia 2023 roku dostęp do procedur medycznych realizowanych z pomocą robotów chirurgicznych stał się znacznie łatwiejszy. Jeszcze niedawno chirurgia robotyczna była domeną prywatnych placówek, a co za tym idzie tylko ograniczona grupa pacjentów mogła skorzystać z tego rodzaju minimalnie inwazyjnych rozwiązań. Punktem przełomowym było uzupełnienie (z początkiem kwietnia 2022 roku) koszyka świadczeń gwarantowanych przez resort zdrowia o zabiegi prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem systemów robotowych. Od sierpnia br. refundacji podlegać będą jeszcze dwie procedury – leczenie raka endometrium (trzonu macicy) i raka jelita grubego.
Upowszechnienie i poprawa dostępności cenowej robotów chirurgicznych pozwoli większemu gronu pacjentów skorzystać z zalet, jakie niesie ze sobą chirurgia minimalnie inwazyjna. Jak komentuje Aleksandra Diyon, General Manager Eastern Europe, CMR Surgical: Nie ulega wątpliwości, że wykorzystanie robotów chirurgicznych w operacjach niesie za sobą wiele benefitów dla pacjentów. Większa precyzja pozwala na wykonanie mniejszych nacięć skórnych w porównaniu do metody otwartej, znacznie ograniczając w ten sposób krwawienie oraz niwelując ryzyko infekcji. Dla pacjentów oznacza to krótszy czas rekonwalescencji, większy komfort, a przede wszystkim szybszy powrót do domu. Chociaż zabiegi minimalnie inwazyjne bywają złożone, to jednocześnie nie da się zakwestionować korzyści dla pacjentów.
Światowy rynek robotyki chirurgicznej nadal szybko rośnie – jego wartość w 2022 r. szacowana była na ponad 8,5 mld dolarów.* Eksperci przewidują, że w Polsce do 2026 r. osiągnie on wartość prawie 680 mln zł. Biorąc pod uwagę stopień rozwoju rynku, sposób finansowania opieki zdrowotnej oraz warunki makroekonomiczne, można spodziewać się, że do końca 2026 roku w Polsce zostanie zainstalowanych w sumie około 50 zrobotyzowanych systemów chirurgicznych.**
Obecnie polskie szpitale i chirurdzy w nich pracujący mają do wyboru kilka, odpowiadających na różne potrzeby systemów. Jednym z nich jest Versius – mobilny i modułowy system robotyczny, który pasuje praktycznie do każdej sali operacyjnej. To wygodne i ergonomiczne rozwiązanie, oferujące dużą elastyczność użytkowania. Chirurdzy na całym świecie wykonali z jego pomocą już ponad 10 000 zabiegów w ramach wielu różnych specjalności (w tym ginekologii, proktologii, torakochirurgii, chirurgii ogólnej i urologii). Oczywiście, zabiegi prostatektomii radykalnej czy leczenie raka trzonu macicy i raka jelita grubego, wykonane w asyście systemu Versius, również podlegają refundacji NFZ.
*https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/surgical-robots-market-256618532.html
** https://files.mypmr.pro/77c25107da615b53e8354ff8706d852354d54dd0.Pdf
materiały prasowe / CMR

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.