ONZ dostarczy pomoc w Ukrainie dzięki platformie Uber
Inżynierowie na co dzień udoskonalający rozwiązania Uber, stworzyli i udostępnili specjalną wersję platformy, która posłuży do dostarczania pomocy humanitarnej w Ukrainie. Technologia jest obecnie wdrażana w Dnieprze, z planami rozszerzenia na Lwów, Winnicę, Kijów i Czerniowce.
Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP) rozpoczął współpracę z Uberem w celu koordynacji transportów humanitarnych do najbardziej dotkniętych wojną obszarów w Ukrainie. Służyć do tego ma specjalnie przygotowana wersja platformy, bazująca na rozwiązaniu Uber Direct.
Ponieważ duże samochody ciężarowe mają problemy z dotarciem do osób potrzebujących na terenach gęsto zabudowanych, współpraca z Uber pozwala WFP lepiej koordynować, wysyłać i śledzić flotę mniejszych pojazdów dostarczających artykuły pomocowe z magazynów do osób potrzebujących.
Dzięki temu WFP może w czasie rzeczywistym monitorować postęp wysyłki do miejsca docelowego i potwierdzić, że dostawa została bezpiecznie wykonana.
Pierwsze dostawy zostały już wykonane w Dnieprze, a kolejne realizowane są również w innych częściach Ukrainy, m.in. we Lwowie, Winnicy, Kijowie i Czerniowcach.
"WFP odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu żywności i pomocy materialnej osobom najbardziej dotkniętym wojną w Ukrainie. Technologia Uber pomaga WFP reagować na bieżąco i służyć społecznościom w Ukrainie, które na nas polegają"- mówi Matthew Hollingworth, koordynator ds. Sytuacji nadzwyczajnych WFP w Ukrainie. "Jednocześnie wspiera to naszą współpracę z ukraińskimi firmami dostępnymi na platformie Uber, dzięki czemu nasze operacje są bardziej wydajne, wykorzystując lokalne zasoby".
„Cieszymy się, że możemy wesprzeć WFP w dostarczaniu pomocy humanitarnej na terytorium całej Ukrainy, poprzez zapewnienie bezpłatnego dostępu do spersonalizowanej wersji platformy Uber"- powiedział Dara Khosrowshahi, dyrektor generalny Uber. "Korzystając z naszej technologii, WFP może teraz planować, wysyłać, śledzić i zarządzać dostawami przez sieć samochodów osobowych i małych samochodów dostawczych, do końcowych punktów dystrybucji, w promieniu 100 km od magazynów WFP w całym kraju."
Oprócz udostępnienia technologii, Uber przekazał darowiznę w wysokości 250 000 USD na rzecz Światowego Programu Żywnościowego USA w ramach wsparcia dla Ukrainy.
"Dziękujemy firmie Uber za pomoc w dostarczeniu niezbędnej pomocy humanitarnej w Ukrainie. Taka współpraca z sektorem prywatnym ma kluczowe znaczenie dla wdrażania innowacyjnych, niestandardowych rozwiązań w celu sprostania złożonym wyzwaniom"- powiedział Barron Segar, prezes i dyrektor generalny World Food Program USA.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy WFP dynamicznie zwiększył skalę swojej działalności w Ukrainie i przylegających regionach. Do końca czerwca WFP będzie dostarczać żywność i wsparcie finansowe ponad 3 milionom ludzi miesięcznie w kraju.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.