Komunikaty PR

Od pendrive’a do centrów danych – jak pamięć flash napędza rozwój technologii

2022-06-07  |  15:00
Biuro prasowe

Na nośnikach półprzewodnikowych przechowujemy zdjęcia z wakacji i postępy w grze, ale także ogromne ilości danych wykorzystywane przez wszystkie sektory gospodarki i instytucje publiczne. Tylko w 2021 roku ludzkość wygenerowała 74 zettabajty danych[1], a w 2025 będzie to aż 180 zettabajtów[2]. Co sprawiło, że pamięć flash stała się tak popularna?

Tryliardy bajtów to wartości przekraczające możliwości naszej wyobraźni, ale pozwalające uzmysłowić sobie, że w świecie opartym o dane potrzebujemy trwałych nośników. Wykorzystujemy je we wszystkich urządzeniach elektronicznych ułatwiających nam życie. Używamy ich, gdy pracujemy na komputerze, w nawigacji samochodowej, w telefonach i lustrzankach. Pośrednio korzystamy też z nich, zamawiając jedzenie w aplikacji, czy podczas oglądania filmu na platformie streamingowej. Dane niezbędne do ich obsługi są przechowywane w centrach danych, które również wykorzystują technologię flash.

Rewolucyjny nośnik danych   

Pamięć flash znamy głównie jako towarzyszący nam w pracy i szkole pendrive ze złączem USB. To także karty pamięci SD i microSD, które umieszczamy w aparatach, smarfonach, dronach i konsolach. Możliwość zapisywania i kasowania plików w urządzeniu rozmiarów małego palca dziś jest oczywistością, ale pod koniec lat 90. była rynkową nowością[1]. W latach 80. i 90. królowały dyskietki. W swoich czasach był to nowoczesny nośnik, ponieważ wcześniejsze technologie przechowywania danych pozwalały wyłącznie na jednokrotny zapis – bez możliwości usunięcia lub nadpisania zawartości. Wyzwaniem było też zapewnienie przechowywania danych na nośnikach, które nie są stale podłączone do źródła zasilania. Na szczęście można dziś tylko wyobrazić sobie, jak wyglądałoby drukowanie prac dyplomowych i dokumentów firmowych, gdyby pendrive musiał być cały czas zasilany bateriami. Obecnie w pamięci flash USB możemy przechowywać nie tylko mniejsze pliki, ale też zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielności. Topowe flash USB zapewniają do 1 TB pojemności i szybkość odczytu do 1000 MB/s. Karty SD i microSD również oferują imponujące możliwości – na nośnikach wielkości paznokcia można przechowywać dziesiątki i setki gigabajtów.

„Nowoczesne karty pamięci znajdują swoje zastosowanie zarówno w technologii, z której korzystamy  w codziennym życiu, jak i w zaawansowanych urządzeniach przemysłowych. Wybierając kartę pamięci, warto dobrać jej parametry do indywidualnych potrzeb. Zdjęcia z wakacji robione telefonem lub mniejszym aparatem zmieszczą się na karcie 32 GB. Entuzjaści sprzętu fotograficznego powinni jednak sięgnąć po najbardziej pojemne nośniki – co najmniej 256 GB lub 512 GB” – zauważa Michał Bocheński z Kingston Technology. Karty pamięci znajdziemy też w urządzeniach o specjalistycznej charakterystyce. Kasy fiskalne w dużych centrach handlowych i monitoring CCTV wymagają nośników przystosowanych do wysokich obciążeń operacjami zapisu danych. Podobnie urządzenia, które muszą pracować w bardzo wysokich lub niskich temperaturach. Karty pamięci przeznaczone dla przemysłu i ekstremalnych warunków mogą działać nawet w zakresach od -40° do 85° C.

Magazyn danych w skali mikro i makro

Pamięć flash to nie tylko popularne karty SD i flash USB. W nieco większym rozmiarze znajdziemy je w nowszych komputerach i konsolach jako dyski półprzewodnikowe (SSD). Zastępują one starsze talerzowe dyski twarde (HDD), których główną wadą jest głośna i awaryjna mechaniczna konstrukcja, a także niska prędkość odczytu i zapisu danych. „Dyski flash znacząco przewyższają możliwości dysków talerzowych. Dzięki technologii NVMe dysk SSD może przeprowadzić ponad milion operacji wejścia i wyjścia na sekundę, to 10-razy więcej niż HDD. Podczas gdy dysk talerzowy przetwarza jedną kolejkę poleceń, SDD NVMe oferuje ich aż 64 tys. Zastosowanie dysku SSD skutkuje szybszym uruchamianiem systemu i sprawniejszym przesyłaniem plików” – podkreśla Michał Bocheński.

Pamięć flash w formie dysków SSD znajduje też zastosowanie w jednym z najważniejszych elementów cyfrowego świata – w centrach danych. Pokazuje to, że pamięć masowa flash stanowi część fundamentu transformacji cyfrowej, a tym samym część naszego codziennego życia. Oglądając serial, a nawet grając w gry, nie musimy już posiadać fizycznego nośnika pamięci, na którym są one przechowywane. Obraz i dźwięk przesyłany jest dzięki połączeniom sieciowym między nośnikiem znajdującym się w data center a naszym urządzeniem. Najnowocześniejsze centra danych i serwerownie korzystają z pamięci flash i dysków SSD z tych samych powodów, dla których stosuje się je w komputerach osobistych. Pamięć flash jest szybsza i niezawodna. Co więcej, dyski SSD są mniejsze i pozwalają zaoszczędzić na przestrzeni, a ponadto zużywają mniej energii elektrycznej.

„Nie zawsze zauważamy, że zarówno małe pamięci flash USB, jak i specjalistyczne dyski SSD pozwalają nam korzystać z technologii, która czyni nasze życie wygodniejszym. Kolejne usługi cyfrowe napędzają też rozwój nośników pamięci. Jeżeli za kilka lat uda się uruchomić metaversum, to m.in. dzięki dyskom półprzewodnikowym SSD, gotowym obsłużyć rosnący ruch w sieci” – podsumowuje Michał Bocheński z Kingston Technology.


[1] Pierwszy pendrive pojawił się na rynku amerykańskim w 1999 roku.


[1] https://www.cloverdx.com/blog/how-much-data-will-the-world-produce-in-2021

[2] https://media.kingston.com/kingston/pdf/ktc-blog-servers-and-data-centers-ssds-changing-data-storage-development-ebook-en.pdf

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie 5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę! Biuro prasowe
2024-12-23 | 08:00

5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!

Praca w branży technologicznej jest obiektem wielu stereotypów, które czasami mogą odstraszać potencjalnych kandydatów. W rzeczywistości to różnorodna
Technologie realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
2024-12-20 | 11:00

realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna

Seria realme 14 Pro wprowadza innowacyjną, wrażliwą na zimno technologię zmiany koloru, co jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w branży smartfonów. Wykorzystuje ona zaawansowane
Technologie Świąteczna oferta EZVIZ: niezwykłe promocje na urządzenia smart home!
2024-12-20 | 01:00

Świąteczna oferta EZVIZ: niezwykłe promocje na urządzenia smart home!

To idealny moment, aby wyposażyć swój dom w najnowsze technologie i cieszyć się komfortem oraz bezpieczeństwem na najwyższym poziomie. Wśród prawdziwych, zakupowych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu

Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.

Prawo

Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości

Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane  alarmują toksykolodzy.

Infrastruktura

Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania

Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.