Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Warszawa, 20.12.2024 – SPIE Building Solutions, polska spółka zależna SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych, zakończyła instalację systemu przeciwpożarowego dla Mercury Engineering w Warszawie.
Realizacja zadania, który obejmowało zaprojektowanie, dostawę, instalację i uruchomienie systemu wykrywania i sygnalizacji pożaru wraz z akustycznym systemem ostrzegawczym w Data Centre w Warszawie, rozpoczęła się w 2022 roku i trwała dwa lata. Uruchomiony system zapewni pełną ochronę obiektu, z którego korzystają jedne z największych firm technologicznych na świecie.
“Niedawno ukończone Data Centre w Warszawie jest jednym z największych centrów danych w Polsce. Projekt stanowił wyzwanie ze względu na ponadstandardowe oczekiwania klienta w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności infrastruktury technicznej, a także duże rozmiary budynku - ponad 10 000 metrów kwadratowych. Całkowita moc zainstalowana obiektu wynosi aż 24,55 MVA, co wskazuje na skalę projektu. W celu wykonania niezbędnych sieciowych połączeń światłowodowych pomiędzy szafami DSO (dźwiękowy system ostrzegawczy) i SSP (system sygnalizacji pożarowej) musieliśmy rozpocząć proces rozszerzenia krajowej oceny technicznej kabla światłowodowego dostępnego u jednego z największych producentów okablowania w Polsce. Praca nad tak złożonym, a jednocześnie dobrze zorganizowanym projektem była prawdziwą przyjemnością” mówi Paweł Jadczak, project manager w SPIE Building Solutions w Polsce.
Jedną z kluczowych cech projektu było pełne pokrycie hali danych i wszystkich pomieszczeń technicznych systemem wczesnego wykrywania klasy 2, co ma bezpośredni wpływ na czas reakcji systemu wykrywania pożaru i bezpieczeństwo chronionej infrastruktury. Mercury Engineering, generalny wykonawca obiektu, jest międzynarodowym liderem w zakresie rozwiązań inżynieryjnych i budowlanych, specjalizującym się w realizacji złożonych projektów.
O SPIE Central Europe i SPIE Building Solutions
SPIE Central Europe jest spółką zależną Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych. Grupa SPIE Central Europe działa w Polsce, Czechach, na Węgrzech oraz na Słowacji i zatrudnia około 3 800 pracowników, zaangażowanych w realizację transformacji energetycznej i cyfrowej.
SPIE Building Solutions specjalizuje się w multitechnicznych usługach dla budynków. Wspiera swoich partnerów od tworzenia koncepcji, projektowania instalacji i systemów po wykonawstwo, konserwację i modernizacje, na obsłudze technicznej kończąc. Największą częścią działalności operacyjnej spółki jest techniczna obsługa nieruchomości (TechFM). W roku 2023 powierzchnia nieruchomości będących w obsłudze technicznej wynosiła ponad 11 mln m kw.
Grupa SPIE, zatrudniająca ponad 50 000 pracowników i silnie obecna na rynkach lokalnych, osiągnęła w 2023 r. skonsolidowane przychody w wysokości 8,7 mld euro i skonsolidowaną EBITA w wysokości 584 mln euro.
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Zdrowie
Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
Algorytmy sztucznej inteligencji usprawnią wykrywanie wrodzonych wad serca w okresie prenatalnym. Wykrycie problemu na tym etapie ma kolosalne znaczenie dla rokowania noworodka. Fundacja Serce Dziecka realizuje program, który ma przygotować medyków na nadchodzące zastosowania AI w analizowaniu danych z echokardiografii płodu. Są już obiecujące dane mówiące o tym, że algorytmy skutecznie wspierają lekarzy w stawianiu takich diagnoz. Również polskie środowisko naukowe pracuje nad technologią, która będzie analizowała dane obrazowe w podobny sposób, jak robi to człowiek.
Handel
Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
W tym tygodniu Grupa Żywiec uruchomiła w Elblągu nową linię do produkcji piwa w puszce. Dwukrotnie szybsza od dotychczasowej zwiększyła zdolności produkcyjne browaru o 30 proc. Poza poprawą efektywności nowa technologia ma także wpłynąć na obniżenie śladu węglowego zakładu. Pozwoli bowiem zredukować zużycie ciepła, wody i energii elektrycznej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.