Nowoczesne instalacje w budynkach wielorodzinnych – stacje mieszkaniowe od Upono
Energooszczędność, komfort użytkowania i pełna higiena dostarczanej wody – zdecentralizowane urządzenia grzewcze Combi Port i Aqua Port wpisują się w koncepcję zrównoważonego budownictwa, zwiększają atrakcyjność obiektu poprzez wykorzystanie nowoczesnej technologii oraz zapewniają redukcję czasu instalacji do minimum.
Aż 40% globalnego zużycia energii oraz ponad jedna trzecia emisji gazów cieplarnianych pochodzi właśnie z użytkowanych budynków. Chociaż mieszkańcy mają na to niewielki wpływ, o niechlubnym wyniku przesądzają przede wszystkim nieefektywne instalacje grzewcze i wodne.
– Głównym wyzwaniem stawianym przed nowoczesną technologią jest redukcja negatywnego wpływu ludzkich działań na środowisko. Uponor Combi Port oraz Aqua Port dzięki przygotowaniu ciepłej wody użytkowej tylko w momencie zapotrzebowania oraz energooszczędnej dystrybucji ciepła i chłodu przyczyniają się do redukcji strat ciepła, a także zwiększają efektywność pracy całej instalacji, co znacząco obniża niekorzystny wpływ budynków wielorodzinnych na środowisko naturalne. W przeciwieństwie do tradycyjnych, scentralizowanych rozwiązań, stacje Uponor nie wymagają zastosowania zasobnika ciepłej wody czy dodatkowego systemu do jej transferu i cyrkulacji. Niezbędne jest jedynie podłączenie ich do centralnego zasilania układu ogrzewania, a to znacząco obniża koszty samej inwestycji – wyjaśnia Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor. – Innowacyjne podejście umożliwiło nam skonstruowanie urządzenia do zdecentralizowanego przygotowania ciepłej wody użytkowej Combi Port, które umożliwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej „na bieżąco” w miejscu jej zużycia. Przekłada się to przede wszystkim na niższe koszty eksploatacyjne, które w przypadku modernizowanych systemów mogą być nawet o 80% mniejsze – podkreśla Piotr Serafin.
Stacje mieszkaniowe Uponor Combi Port i Aqua Port to również pełne bezpieczeństwo i higiena dostarczanej wody. Każda stacja mieszkaniowa wyposażona jest w zaawansowany zawór proporcjonalny, zapewnia on odpowiednie wartości przepływu do ilości produkowanej ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo, gdy stacja mieszkaniowa nie jest użytkowana, wymiennik pozostaje zawsze zimny. Taka funkcjonalność przeciwdziała namnażaniu się bakterii w instalacji.
Stacje mieszkaniowe Uponor Combi Port i Aqua Port przygotowywane są na indywidualne zamówienie i dopasowywane do potrzeb realizacji w zależności od specyfiki projektu. Po dostarczeniu na plac budowy są w pełni gotowe do szybkiej instalacji i natychmiastowego uruchomienia.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.