Nowe techniki cyberprzestępców wykorzystujących kody QR – raport HP Wolf
Firma HP opublikowała najnowszy raport kwartalny HP Wolf Security Threat Insights, z którego wynika, że hakerzy dywersyfikują metody ataków. Na szczególną uwagę zasługuje rosnąca liczba kampanii phishingowych z wykorzystaniem kodów QR. Dzięki wyizolowaniu zagrożeń, które uniknęły działania narzędzi wykrywających na komputerach, HP Wolf Security ma szczególny wgląd[i] w najnowsze techniki stosowane przez cyberprzestępców w błyskawicznie ewoluującym środowisku cyberprzestępczym. Do tej pory klienci HP Wolf Security otworzyli ponad 25 miliardów załączników w wiadomościach e-mail, stron internetowych oraz pobranych plików, nie odnotowując przy tym żadnych naruszeń. Dalsze spostrzeżenia HP Wolf Security zostaną przedstawione na nadchodzącej konferencji Amplify, która odbędzie się w dniach 28-30 marca w McCormick Place w Chicago.
Z początkiem lutego 2022 roku Microsoft zaczął domyślnie blokować makra w plikach pakietu Office, co znacznie utrudnia atakującym uruchamianie złośliwego oprogramowania. Dane zebrane przez zespół HP Threat Research pokazują, że od II kwartału 2022 r. napastnicy dywersyfikują wykorzystywane dotychczas metody, szukając nowych sposobów na naruszenie bezpieczeństwa urządzeń i kradzież danych. Na podstawie danych z milionów punktów końcowych objętych systemem HP Wolf Security[ii], badania wykazały:
- Wzrost popularności oszustw związanych ze skanowaniem kodów QR: Od października 2022 r. firma HP niemal codziennie obserwuje kampanie "scan scam" z zastosowaniem kodów QR. Oszustwa te podstępnie nakłaniają użytkowników do skanowania kodów QR z komputerów za pomocą urządzeń mobilnych - potencjalnie w celu wykorzystania słabszych zabezpieczeń przed phishingiem i ich wykrywania na tego rodzaju urządzeniach. Kody QR przekierowują użytkowników na szkodliwe strony internetowe z prośbą o udostępnienie szczegółów dotyczących kart kredytowych i debetowych. Do przykładów odnotowanych w IV kwartale należały kampanie phishingowe podszywające się pod firmy kurierskie żądające uiszczenia opłaty.
- Odnotowano 38% wzrost[iii] liczby złośliwych załączników PDF: Najnowsze ataki wykorzystują osadzone obrazy, które zawierają odnośniki do zaszyfrowanych złośliwych plików ZIP, omijając przy tym skanery bram internetowych. Instrukcje PDF zawierają hasło, które użytkownik jest zmuszony wprowadzić, aby rozpakować plik ZIP, wdrażając jednocześnie złośliwe oprogramowanie QakBot lub IcedID służące do uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemów. Te z kolei są wykorzystywane jako zaplecze do wdrażania oprogramowania ransomware.
- 42% złośliwego oprogramowania zostało dostarczone wewnątrz plików archiwalnych, takich jak ZIP, RAR i IMG: Od I kwartału 2022 r. cyberprzestępcy o 20% częściej wykorzystywali archiwa do stwarzania zagrożeń. Dla porównania 38% złośliwego oprogramowania dostarczono za pośrednictwem plików pakietu Office, takich jak Microsoft Word, Excel i PowerPoint.
Widzieliśmy, jak dystrybutorzy szkodliwego oprogramowania, tacy jak Emotet, próbowali obejść surową politykę makr pakietu Office za pomocą złożonych taktyk inżynierii społecznej, które naszym zdaniem okazują się mniej skuteczne. Niemniej jednak, kiedy jedne drzwi się zamykają, kolejne się otwierają–czego dowodem jest wzrost liczby oszustw związanych ze skanowaniem, wykorzystywaniem reklam internetowych do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania, plikami archiwalnymi i złośliwymi załącznikami PDF –wyjaśnia Alex Holland, Starszy Analityk ds. Złośliwego Oprogramowania, Członek Zespołu Badań Zagrożeń HP Wolf Security w HP. Użytkownicy powinni uważać na wiadomości e-mail i strony internetowe, które żądają skanowania kodów QR i przekazania wrażliwych danych, oraz na pliki PDF odsyłające do archiwów chronionych hasłem.
Ponadto w IV kwartale HP wykryło aż 24 projekty popularnego oprogramowania imitowane w kampaniach reklam internetowych wykorzystywanych do infekowania komputerów za pośrednictwem ośmiu rodzin szkodliwego oprogramowania–dla porównania w poprzednim roku były to zaledwie dwie podobne kampanie. Ataki opierają się na klikaniu przez użytkowników reklam w wyszukiwarkach, które z kolei przenoszą ich na szkodliwe strony internetowe, które wyglądem niemal nie różnią się od prawdziwych witryn.
Podczas gdy metody ataków ewoluują, cyberprzestępcy nadal polegają na inżynierii społecznej, celując w użytkowników punktów końcowych –komentuje dr Ian Pratt, Dyrektor Globalny ds. Bezpieczeństwa Systemów Osobistych w HP. Organizacje powinny wdrożyć silną izolację, która pozwoli ograniczyć najczęstsze wektory ataku, takie jak poczta elektroniczna, przeglądarki internetowe i pobierane pliki. Łącząc to z rozwiązaniami ochrony danych uwierzytelniających, które ostrzegają lub zapobiegają wprowadzaniu przez użytkowników poufnych danych na podejrzanych stronach, można w znacznym stopniu ograniczyć obszar ataku i poprawić poziom bezpieczeństwa organizacji.
HP Wolf Security wykonuje liczne ryzykowne zadania, takie jak otwieranie załączników poczty elektronicznej, pobieranie plików oraz otwieranie linków w odizolowanych, mikro-wirtualnych maszynach (micro-VM) w celu ochrony użytkowników, przechwytując szczegółowe ślady prób infekcji. Technologia izolacji aplikacji HP łagodzi zagrożenia, które mogą ominąć inne narzędzia zabezpieczające oraz zapewnia wyjątkowy wgląd w nowe metody włamań i zachowania podmiotów odpowiedzialnych za zagrożenia.
Pełen raport jest dostępny do pobrania pod adresem: https://threatresearch.ext.hp.com/hp-wolf-security-threat-insights-report-q4-2022/
[i] HP ma wyjątkowy wgląd w najnowsze techniki cyberprzestępców, ponieważ analizuje rzeczywiste próbki złośliwego oprogramowania w mikro maszynach wirtualnych (micro-VM), przechwytując szczegółowe ślady prób infekcji.
[ii] HP Security to obecnie HP Wolf Security. Funkcje zabezpieczeń różnią się w zależności od platformy, szczegóły w arkuszu danych produktu.
[iii] Jak wyszczególniono na stronie 2 raportu HP Wolf Security Q4 Threat Insights.
materiały prasowe / HP

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.