Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru kamery do ochrony domu?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Rynek nieruchomości jest bardzo różnorodny. Dostępne są m.in. mieszkania, domy jednorodzinne, bliźniaki czy szeregówki. Łączy je to, że warto zainwestować w odpowiedni monitoring, aby czuć się bezpiecznie. Jakie czynniki są najważniejsze przy wyborze odpowiednich kamer?
Obecnie możemy przebierać wśród inteligentnych kamer, które na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różnią. Decydując się na zakup sprzętu, który ma posłużyć na długie lata, trzeba odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy, a potem szczegółowo przyjrzeć się parametrom urządzenia.
Obszar chroniony
Ważnym czynnikiem, którym należy się kierować przy wyborze kamery jest miejsce, które chcemy nią objąć. Jeśli chcemy monitorować dom od środka, bardzo dobrym rozwiązaniem jest urządzenie, które obejmie całe pomieszczenie dzięki funkcji obrotu. Dobrym przykładem takiej kamery jest model C6W od marki Ezviz. Oferuje ona dodatkowo funkcję detekcji i śledzenia sylwetki człowieka, dzięki czemu nikt nie przejdzie obok niezauważony. Na rynku dostępne są również inteligentne wizjery, które pozwalają na całodobowy monitoring klatki schodowej czy po prostu wejścia do domu. Można także zapewnić dodatkową ochronę przy samochodzie w garażu. Zamontowana tam kamera będzie przesyłać obraz na smartfona przez aplikację.
Rozmowa w każdej chwili
Wiele może się wydarzyć w domu pod naszą nieobecność, szczególnie kiedy czekają tam dzieci czy zwierzaki. Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom smart-home możemy nie tylko obserwować mieszkanie na żywo w aplikacji w telefonie, ale także połączyć się z domownikami przez rozmowę wideo. Dzięki temu możemy trzymać rękę na pulsie i kontrolować sytuację w domu.
W nocy także bezpiecznie
Monitoring zewnętrzny ma wyjątkowo ważne, ale też trudne zadanie w ochronie domu. To dzięki niemu możemy obserwować np. podejrzane zachowania przechodniów. Nagrywanie w ciągu dnia nie jest tak dużym wyzwaniem jak rejestrowanie obrazu w nocy. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele urządzeń oferujących genialną jakość wideo w ciemności. Obecne technologie pozwalają na nagrywanie wideo w nocy w kolorze. Firmy oferują kilka zmiennych trybów nagrywania, które poprzez odpowiednią edycję obrazu, wyłapią najdrobniejsze szczegóły, takie jak ludzkie twarze czy rejestracje przejeżdżających samochodów. Tryby te można rozróżnić pod względem zasięgu widoczności, koloru czy automatycznej zmiany nagrywania. Ciekawe porównanie można przeprowadzić na podstawie modeli LC3, C3X i C8C marki Ezviz. Pierwsza z nich oferuje widoczność w nocy na 10 m, a w połączeniu z lampą ledową automatycznie zmienia obraz na kolorowy. Z kolei C3X nagrywa w zasięgu 30 metrów, a tryb nocny włącza się w zależności od ilości światła, które dociera do obiektywu. Model C8C ma wbudowane aż 3 różne sposoby nocnego nagrywania: kolorowy, monochromatyczny i inteligentny, który nagrywa w kolorze tylko w momencie detekcji osoby. Jak widać wybór jest bardzo szeroki, więc zaspokoi wszystkie oczekiwania.
Zapisywanie danych
Warto zwrócić uwagę również na sposób zapisu rejestrowanych obrazów. Poszczególne urządzenia oferują różne opcje pobierania nagrań, np. zapis na karcie microSD albo przesyłanie na chmurę przez Wi-Fi. Chmura jest zawsze odpowiednio zabezpieczona przed dostaniem się niepożądanych osób, z kolei karta microSD sprawdza się dla użytkowników, którzy wolą mieć nagrania zapisane w formie fizycznej.
Kompresja wideo
Kolejna ważna funkcja to odpowiednia kompresja wideo. Warto zdecydować się na kamerę, która zapewnia technologię kompresji H.265, która pozwala uzyskać obraz w dużo lepszej jakości niż przy H.264, poprzez niską przepustowość, ale także małą potrzebną ilość miejsca na dysku lub karcie. Dzięki temu zarejestrujemy dłuższy fragment wideo o mniejszej wielkości pliku.
Ilość klatek na sekundę
Jakość wideo jest również bardzo ważna. Jednym z czynników, który za nią odpowiada jest tzw. poklatkowość, czyli ilość nagrywanych klatek na sekundę. Przyjmuje się, że kamera średniej jakości rejestruje obraz w 22 kl./s. Jednak naprawdę płynne wideo będzie nagrywane w 25 lub więcej klatkach.
Wybór odpowiedniej kamery to poważne zadanie. Na szczęście obecny rynek urządzeń smart-home oferuje rozwiązania w każdym budżecie i dla szeregu różnych wymagań. Przedstawiliśmy niektóre z właściwości urządzeń, na które warto zwrócić uwagę, aby wybrać model najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom. Dzięki dobrej analizie produktu, misja na pewno zakończy się sukcesem.
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.