Luka w systemie Windows 10. Łatka pojawiła się dopiero po jakimś czasie
Kilka dni temu przypadkowo wyciekły do sieci informacje o luce, która może być zagrożeniem dla komputerów z systemem Windows 10. Szczególnie wrażliwe na atak mogły być PC-ty działające jako serwery. Przez lukę cyberprzestępca mógł przejąć kontrolę nad urządzeniem, aby wykraść dane znajdujące się na nośnikach. Na szczęście Microsoft zareagował szybko i na swojej stronie udostępnił łatkę, która usuwa lukę. Oczywiście możliwe jest również skorzystanie z automatycznej aktualizacji systemu.
Microsoft odkrył lukę w systemie. Informacja o niej pojawiła się w sieci wcześniej, niż udostępniono łatkę
Taka sytuacja mogła być bardzo niebezpieczna dla wielu przedsiębiorstw, które w swoich serwerach wykorzystuje Windows 10. Microsoft odkrył lukę, która mogła uwolnić robaka. Ten z kolei mógł “panoszyć się” po całej sieci. Na szczęście producent oprogramowania szybko stworzył łatkę, która usuwa błąd. Nasuwa się jednak pytanie. Dlaczego informacja o CVE-2020-0796 (bo tak nazwano tą lukę) wyciekła do publicznej wiadomości zanim Microsoft udostępnił lukę naprawiającą ten problem? Najwidoczniej był to przypadek. Już we wtorek przedsiębiorstwa takie jak Cisco opublikowało porady związane z tą luką. To ciekawe, ponieważ wtedy Microsoft nie opublikował jeszcze łatki, która miała na celu usunięcie błędu. W związku z “wyciekiem” informacji na temat CVE-2020-0796 firma musiała “ratować swoje dobre imię”. W tym celu opublikowano poradnik, który ostrzegał klientów przed potencjalnym zagrożeniem. W artykule umieszczono informacje dotyczące zabezpieczeń, jakie klienci powinni stosować, aby utrudnić cyberprzestępcom wykorzystanie luki w sieciach korporacyjnych. Tak czy inaczej, co jest rzeczą oczywistą Microsoft sugerował jeszcze wtedy, by zainstalować poprawkę, jak tylko ta będzie dostępna. Na szczęście klienci nie musieli czekać na nią długo, ponieważ luka w zabezpieczeniach jest już dostępna.
Wormable może być bardzo niebezpieczne dla klientów korporacyjnych
Wormable jest poważnym niebezpieczeństwem dla systemów operacyjnych, które pracują w przedsiębiorstwach. Za sprawą tej infekcji komputer może zarazić pozostałe maszyny pracujące w sieci. W następstwie haker może przejąć nad nimi kontrolę. Tego typu sytuacja jest już znana analitykom bezpieczeństwa. Wystarczy przypomnieć sobie WannaCry, który zainfekował około dwieście tysięcy komputerów, które posiadały niezaktualizowany system Windows. Rzecz jasna, miał on lukę, co pozwoliło cyberprzestępcom na łatwe zarażanie kolejnych komputerów.
“Na szczęście Microsoft szybko wydał łatkę, która naprawiła błąd CVE-2020-0796. Co prawda komputery konsumenckie były mniej zagrożone, jednak prawda jest taka, że mogły być potencjalnymi nosicielami wormable. Miejmy nadzieję, że w przyszłości takie luki będą wykrywane szybko, a Microsoft nie pozwoli sobie na wycieki informacji na ich temat.” - komentuje Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.