Lotniskowy spotting technologii Panasonic
Popularność wielofunkcyjnych urządzeń mobilnych wyposażonych w specjalne funkcje, takie jak zintegrowane czytniki kodów kreskowych do skanowania etykiet bagażowych lub kart pokładowych, rośnie wraz z digitalizacją operacji lotniczych i lotniskowych w całej Europie. Dzięki wykorzystywanie urządzeń mobilnych, które można modułowo doposażać w celu realizacji określonych zadań, pracownicy nie muszą już nosić ze sobą wielu urządzeń, aby efektywnie wykonywać swoją pracę.
Lotniska zajmują zazwyczaj rozległe obszary, dlatego niezawodna łączność i niezawodna technologia lokalizacji GPS jest również wysoko ceniona. Dobre zabezpieczenie danych oraz długa żywotność baterii, podobnie jak możliwość szybkiego i bezpiecznego dokowania urządzenia mobilnego w różnych pojazdach ma także istotne znaczenie dla portów lotniczych.
Lotnisko we Frankfurcie, jako jedno z wielu europejskich lotnisk, zdecydowało się wdrożyć profesjonalne rozwiązania firmy Panasonic. Pracownicy obsługi naziemnej Fraportu używają tabletów Toughbook G1 - czasem zamontowanych z przodu pojazdów, a czasem trzymanych w rękach. Zespoły zajmujące się gospodarką odpadami korzystają z notebooka Toughbook 33, a zespoły Facility Management wykorzystują w swojej pracy tablet Toughbook M1.
Na lotnisku w Genewie urządzenia Toughbook N1 z czytnikami kodów kreskowych są wykorzystywane do skanowania kart pokładowych, a w Madrycie używane są do digitalizacji i koordynacji obsługi płytowej, dzięki czemu wszyscy pracownicy mają dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Tablety Toughbook A1 z systemem Android służą także do kontroli infrastruktury na terenie lotniska w Bolonii. Jego pracownicy korzystają z wbudowanego aparatu i oznaczają lokalizację problemów z wykorzystaniem funkcji GPS.
Urządzenia Panasonic znajdują również zastosowanie w zarządzaniu systemami SCADA, skanowaniu przywieszek bagażowych, czy zarządzaniu zapasami części. Zostały one zaprojektowane z myślą o pracy w bardzo wymagających warunkach i są odporne nie tylko na ekstremalne temperatury lub kurz, ale również na przypadkowe uderzenia. Inżynierowie firmy pracują nad rozszerzeniem funkcjonalności serii Toughbook, obejmującej laptopy, tablety i urządzenia przenośne, aby w jeszcze lepszym stopniu zaspokajały one zapotrzebowanie na technologie mobilne usprawniające pracę personelu lotniskowego.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów
W najbliższych miesiącach mogą ruszyć duże inwestycje publiczne w drogownictwie, kolei, energetyce i obronności. To efekt aktywizacji KPO i przesunięcia części środków z komponentu klimatyczno-energetycznego do tzw. Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Dla branży wyzwaniem będzie nie tylko dostęp do materiałów i ich sprawne dostawy, ale także kwestie kadrowe, które już dziś sprawiają problemy w realizacji zadań.
Prawo
Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur rusza 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną, jednak przepisy określające funkcjonowanie systemu KSeF są na razie na etapie prac w Sejmie. Wprowadzenie nowego systemu oznacza rewolucję w obiegu dokumentów, a dla firm – spore wyzwanie w przygotowaniu do zmian. „Barometr nastrojów polskich księgowych 2025” wskazuje, że KSeF budzi wśród nich najwięcej obaw, przede wszystkim ze względu na chaos organizacyjny i brak jasnych przepisów.
Bankowość
Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.