Kraje regionu muszą stanowić przeciwwagę w debacie UE na temat kwestii cyfrowych
Europa Środkowo-Wschodnia musi brać udział w kształtowaniu cyfrowej agendy Unii Europejskiej. Potrzebujemy silnego, zjednoczonego głosu regionu w odniesieniu do europejskich inicjatyw regulacyjnych. Stworzenie regionalnego zestawu narzędzi w zakresie cyberbezpieczeństwa, wsparcie dla firm rozwijających się w Europie Środkowo-Wschodniej oraz większe wysiłki na rzecz szkolenia ekspertów i edukacji ogółu społeczeństwa są kluczem do zapewnienia cyberbezpieczeństwa w regionie – argumentowali eksperci podczas warsztatów online „Odpowiedzi Europy Środkowo-Wschodniej na zagrożenia cyfrowe”, poświęconych omówieniu aktualnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Warsztaty zorganizowała CEE Digital Coalition - koalicja regionalnych organizacji cyfrowych z regionu Trójmorza.
Eksperci reprezentujący stowarzyszenia branży cyfrowej i firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem przyjrzeli się unijnym i krajowym inicjatywom regulacyjnym, systemom certyfikacji oraz kwestiom dezinformacji. Podjęty został także temat roli Europejskiego Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa w Bukareszcie.
Niedobór ekspertów ważnym problemem regionu
Uczestnicy dyskusji przyznali, że liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem cyfrowym i skoordynowanych cyberataków w Europie Środkowo-Wschodniej rośnie w alarmującym tempie, szczególnie od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co czyni cyberbezpieczeństwo jednym z najważniejszych priorytetów na poziomie krajowym, regionalnym i europejskim. Eksperci podkreślili, że w tak newralgicznym czasie region wciąż boryka się z niedoborem ekspertów od cyberbezpieczeństwa, niezbędnych do reagowania na te rosnące zagrożenia. – Podczas gdy nasz region jest domem dla wyjątkowych talentów i wielu firm wiodących w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, wciąż borykamy się z niedoborem wykwalifikowanych ekspertów i stosunkowo niskim poziomem kompetencji społeczeństw - mówił Madalin Staniu, założyciel i partner zarządzający w Black Bullet. – Podejmowane są inicjatywy legislacyjne, a w całej Europie Środkowo-Wschodniej pojawiają się organizacje weryfikujące fakty, które walczą z dezinformacją i rozpowszechnianiem fałszywych wiadomości. Ale wciąż można zrobić znacznie więcej, aby podnieść świadomość społeczną na temat zagrożeń związanych z dezinformacją i ułatwić międzynarodową współpracę w tym zakresie w naszym regionie – podkreślał Virgilijus Dirma, zastępca dyrektora INFOBALT.
Zdaniem ekspertów utworzenie Europejskiego Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa w Bukareszcie będzie pomocne w sprostaniu obecnym wyzwaniom. – Europejskie Centrum pomoże nam edukować obywateli, szkolić specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, pobudzać współpracę międzynarodową w tej dziedzinie oraz ułatwiać wymianę doświadczeń i know-how. To wielka szansa dla regionu - przekonywali eksperci.
Potrzebny wspólny głos regionu
Podczas warsztatów rozważano także kwestie związane z rozwojem programów certyfikacji cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy wyrazili obawy dotyczące możliwego wpływu na europejską i regionalną konkurencyjność gospodarczą. – Kraje Trójmorza muszą kształtować agendę cyfrową UE, a nie tylko ją wdrażać. Rządy naszego regionu, jego przemysł i konsumenci muszą być bardziej aktywni. Dla przykładu, region Europy Środkowo-Wschodniej może i powinien stanowić przeciwwagę dla francuskiego podejścia do systemu certyfikacji rozwiązań chmurowych – zauważyła Milena Jabůrková, wiceprezes Konfederacji Przemysłu Republiki Czeskiej. – W przypadku europejskiego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa dla usług w chmurze widzimy, że wymagania dotyczące własności i lokalizacji mogą ograniczać nasz dostęp do rozwiązań i technologii. Pogorszenie relacji biznesowych między UE a USA może mieć ogromne konsekwencje dla cyberbezpieczeństwa i wzrostu naszych gospodarek – dodała.
– Inwestycje w usługi w chmurze i centra danych mają kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego regionu. Natomiast proponowane zapisy EUCS stanowią ogromne zagrożenie dla całego środowiska inwestycyjnego - przekonywał Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, lider CEE Digital Coalition i gospodarz warsztatów.
Zdaniem prelegentów, w osiągnięciu celów w zakresie cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej pomocny może być regionalny zestaw narzędzi, który ujednolici prace w dziedzinie cybersecurity i umożliwi dzielenie się kolejnymi praktykami. – Jako kraje tworzące Inicjatywę Trójmorza powinniśmy dzielić się naszymi doświadczeniami, jeśli chodzi chociażby o incydenty bezpieczeństwa czy podejście do dostawców wysokiego ryzyka. Być może regionalny zestaw narzędzi w zakresie cyberbezpieczeństwa, inspirowany unijnym zestawem narzędzi 5G, jest czymś, co powinniśmy rozważyć – podsumował Michał Kanownik.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.