Konto Facebooka zostało zhakowane na Twitterze i Instagramie
Konto Facebooka na Twitterze i Instagramie zostało zhakowane. Atak został przeprowadzony za pośrednictwem zewnętrznego serwisu. Zanim włamanie zostało wykryte, hakerzy zdążyli opublikować post na kontach w obu serwisach.
Jak brzmiała wiadomość od cyberprzestępców? “Cóż, nawet Facebooka da się zhakować. Przynajmniej ich zabezpieczenia są o wiele lepsze niż te Twittera. Poprawcie swój system bezpieczeństwa.”
Jak do tego doszło?
Ataki na zweryfikowane profile w serwisie Twitter są dość powszednie. Największym problemem w przypadku zakładania kont w mediach społecznościowych jest słabe hasło. Jednak w tym przypadku było zupełnie inaczej.
Według raportu Cnet oficjalne konto Facebooka na Twitterze zostało zhakowane przy użyciu usługi innej firmy, która miała możliwość publikowania postów na “Ćwierkaczu” w imieniu giganta. Jest to o wiele większy problem niż wykradnięcie hasła, ponieważ z usług firmy obsługującej serwis społecznościowy Facebooka może korzystać wiele innych podmiotów.
Grupa OurMine uderzyła ponownie!
Za atak odpowiedzialna jest grupa o nazwie OurMine. To oni włamali się również na konto Jacka Dorseya, prezesa Twittera. W serwisie Facebook i Instagram opublikowali oni kilka wpisów, w których kpią z marnego zabezpieczenia na Twitterze.
„Gdy tylko dowiedzieliśmy się o tym problemie, zablokowaliśmy zaatakowane konta i ściśle współpracujemy z naszymi partnerami na Facebooku, aby je przywrócić”, powiedział rzecznik Twittera.
Twitter ma problem z zabezpieczeniami?
W poprzednim miesiącu przez atak cyberprzestępców ucierpiało kilka kont zespołów ligi futbolu amerykańskiego NFL. Według danych BBC narzędziem wykorzystanym do ataku była platforma marketingowa Khoros, która używana jest przez firmy do publikowania postów na Twitterze i lepszego śledzenia interakcji społeczności w tym serwisie.
“W takich sytuacjach, jak w przypadku włamania na konto Facebooka na Twitterze i Instagramie, mamy świadectwo jak znaczącym zabezpieczeniem jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe.”- mówi Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender. “Jeśli pojawi się jakaś nieautoryzowana próba logowania na konto, od razu dostajemy powiadomienie o takiej aktywności.”
Jak zachowa się w tej sytuacji Twitter i jakich środków użyje by sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości? Tego jeszcze nie wiadomo. Miejmy nadzieję, że poprawią swoją formę zabezpieczeń.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.