Konferencja “Alergologia” w Kazimierzu: transmisja live z badania e-stetoskopem
W piątek, 10 września, rozpoczyna się trzydniowa XXII Konferencja Alergologów, Pulmonologów i Immunologów Klinicznych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Przewodniczącym Komitetu Naukowego jest prof. dr hab. n. med. Andrzej Emeryk. Przez weekend lekarze będą dyskutować o kluczowych wyzwaniach w obu tych dziedzinach, a także zapoznają się z nowinkami m.in. technologicznymi. W sobotę zaplanowano transmisję na żywo z badania pacjenta e-stetoskopem: lekarze poznają możliwości tego polskiego produktu, stworzonego przez poznański start-up.
StethoMe, czyli domowy stetoskop medyczny, to urządzenie, które może zrewolucjonizować diagnostykę chorób płuc. Dlaczego? Pacjent może wykonać badanie samodzielnie, w domowym zaciszu, a urządzenie rejestruje dźwięk pracy płuc i serca. Następnie za pomocą aplikacji mobilnej i algorytmów sztucznej inteligencji dźwięki są analizowane w poszukiwaniu nieprawidłowości. W przypadku ich wykrycia pacjent jest natychmiast o nich informowany. Każde badanie i jego wynik, wraz z dodatkową, wypełnianą przez pacjenta ankietą medyczną jest zapisywane na platformie tworząc pełną historię choroby. Lekarz może lepiej prowadzić pacjenta mając wgląd do udostępnionych mu przez pacjenta badań. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak astma. Rodzice dzieci z astmą często mają wątpliwości, czy podać lek rozkurczający oskrzela, kiedy go podać i czy zadziałał. Zmagają się także z częstszymi infekcjami, które mogą prowadzić do zapalenia oskrzeli lub płuc. Mając domowy stetoskop, który rozpoznaje świsty mogą reagować szybciej i lepiej wypełniać zalecenia lekarza.
E-stetoskopy są szczególnie przydatne w leczeniu przewlekłych chorób płuc: astmy wczesnodziecięcej, mukowiscydozy, POChP. Obecnie trwa program Ministerstwa Zdrowia
“E-stetoskop”, w którym 1000 pacjentów-ozdrowieńców po infekcji COVID-19 otrzymało
e-stetoskopy StethoMe do codziennego monitorowania stanu zdrowia.
Nie dziwi zatem obecność StethoMe na konferencji dla alergologów i pulmonologów. W sobotę dr Honorata Hafke-Dys, pomysłodawczyni e-stetoskopu zaprezentuje urządzenie i jego działanie. Następnie zaplanowano omówienie wyników badań wykonanych za pomocą urządzenia i porównanie ich z tymi wykonanymi tradycyjnym stetoskopem oraz transmisję badania “na żywo”, które omówi dr Kamil Janeczek.
Ten panel podsumuje prof. Andrzej Emeryk: - Bardzo się cieszę, że podczas konferencji możemy przybliżać lekarzom tak innowacyjne projekty, tworzone w naszym kraju. Warto nagłaśniać, że Polska może stać się światowym liderem w branży start-upów med-tech. Alergolodzy i pulmonolodzy są otwarci na nowe technologie, więc zakładam, że panel spotka się z dobrym przyjęciem uczestników spotkania - tłumaczy prof. A. Emeryk.
Te słowa potwierdza dr Kamil Janeczek, który korzysta z e-stetoskopu: - Wierzę, że
e-stetoskopy realnie pomagają lekarzom, rodzicom i małym pacjentom i dlatego w ciągu najbliższych lat staną się popularnym urządzeniem w polskich domach. Dotychczas były domeną lekarzy, ale pamiętajmy, że ciśnieniomierze, czy elektroniczne termometry też były kiedyś wyłącznie w szpitalach, a dziś większość osób ma je w domowej apteczce - dodaje
dr Kamil Janeczek.
StethoMe jest teraz jeszcze bardziej dostępne dla rodziców, którzy chcą je lepiej poznać i przekonać się jak bardzo może ono pomóc ich dziecku. Za cenę 149,97 zł mogą korzystać ze wszystkich funkcjonalności StethoMe przez trzy miesiące i po tym okresie zdecydować, czy chcą dalej go użytkować.

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.