Komunikaty PR

Komfort i swoboda projektowania – system stropów termoaktywnych od Uponor

2020-05-29  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 2.13 MB )

Efektywne rozwiązanie umożliwia nie tylko redukcję kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, ale także zapewnia dużą swobodę projektowania, elastycznie dopasowując się do potrzeb konkretnych realizacji.

W odróżnieniu od konwencjonalnych układów HVAC system Uponor TABS pracuje w temperaturach bliskich otoczeniu, co przekłada się na poprawę efektywności źródeł ciepła i chłodu. Chociaż nie zastępuje całkowicie systemu klimatyzacji i wentylacji, umożliwia ograniczenie liczby niezbędnych urządzeń, a to z kolei zmniejsza koszty całego przedsięwzięcia. Uponor TABS to również maksymalne możliwości aranżacji pomieszczeń w obiektach wielkopowierzchniowych.

Jeszcze większa swoboda projektowania

Zintegrowanie stropów chłodząco-grzewczych Uponor z budynkiem wnosi nową jakość w eksploatowanie i projektowanie obiektów wielokondygnacyjnych. Wbudowane w konstrukcje sufitów żelbetonowych rury PE-Xa prowadzą wodę, a do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń wykorzystują masę termiczną budynku. Pozwala to ograniczyć liczbę konwencjonalnych źródeł ciepła lub chłodu, jak grzejniki czy klimatyzatory. – Współpracując od wielu lat z architektami i projektantami wiemy, jak ważna jest dla nich przestrzeń. Dzięki schowaniu instalacji w stropach na całej kondygnacji pojawia się możliwość dowolnego kształtowania i użytkowania pomieszczeń – mówi Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor. – Podczas jednej z naszych realizacji w nowoczesnym biurowcu Ericpol Software Pool najważniejsze było zachowanie komfortowej, trzymetrowej wysokości kondygnacji budynku. W trakcie prac projektowych okazało się jednak, że po zamontowaniu podwieszanego sufitu, który miał pomieścić elementy techniczne klimatyzacji i wentylacji mechanicznej, wysokość zmniejszy się łącznie o ponad 1,5 metra. Konieczne było znalezienie takiego systemu, który nie obniży projektowanej wysokości, a także wesprze pracę instalacji HVAC. Rozwiązaniem okazał się system Uponor Contec, który po wbudowaniu w strop przejął funkcję klimatyzowania pomieszczeń, zapewniając większą część chłodu ze stropu – dodaje Piotr Serafin. Systemy TABS od Uponor to także zwiększony komfort użytkowników powierzchni. Brak hałasu czy intensywnego, zimnego nawiewu oraz stała temperatura zapewniają zdrowy i przyjemny mikroklimat wewnątrz budynku.

Zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa

Uponor Contec to ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia maksymalne obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. Zasilanie stropów temperaturą na poziomie 16-18 °C oraz jej powrót w granicach 20-22°C pozwalają na zwiększenie wydajności chłodu (i ciepła – zasilanie na poziomie ok. 30°C), a także zastosowanie niskotemperaturowych, odnawialnych źródeł energii, które wpływają na uzyskanie prestiżowych certyfikatów, jak LEED czy BREEAM. – Badania przeprowadzone w jednym z londyńskich biurowców wykazały, że systemy stropów aktywnych Uponor zapewniają aż o 31% większe oszczędności w porównaniu do konwencjonalnych instalacji. Duża wydajność Uponor TABS wynika przede wszystkim z wysokiego współczynnika przewodzenia ciepła, jakim charakteryzuje się beton oraz minimalnego wykorzystania energii. Ponadto system nie musi być poddawany regularnemu serwisowaniu czy konserwacji, co znacząco przekłada się na późniejsze koszty użytkowania – wyjaśnia Piotr Serafin.

Uponor Contec z powodzeniem może być wykorzystywany w budynkach biurowych, bankach, szkołach, bibliotekach czy szpitalach.

Uponor jest wiodącym dystrybutorem instalacji wewnętrznych, rur preizolowanych, energooszczędnego ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz automatyki pokojowej. Posiada również rozwinięty dział specjalistów zajmujących się projektowaniem w oparciu o technologię BIM. Ponadto Uponor zatrudnia ponad 3,800 profesjonalistów oraz ekspertów w 26 krajach Europy oraz Ameryki Północnej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
Technologie Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
2025-04-17 | 07:00

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Branża elektrotechniczna dynamicznie się rozwija, dostosowując do rosnących wymagań użytkowników oraz wyzwań związanych z efektywnością energetyczną
Technologie Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
2025-03-25 | 11:00

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel S.A. wzmacnia swoją pozycję na tworzącym się w Polsce rynku projektowania i budowy infrastruktury sieciowej dla bezzałogowych statków powietrznych. Na podstawie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.