Kolejne etapy rozbudowy KISMIA w Katowicach
Katowice rozwijają inteligentny monitoring. Kolejne etapy rozbudowy KISMIA
- Miasto Katowice włączy do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy kolejne punkty kamerowe. 18 nowoczesnych kamer szybkoobrotowych PTZ znajdzie się w Brynowie, os. Witosa, Załężu i os. Tysiąclecia.
- Podpisaną 30 września br. umowę zrealizuje olsztyńska firma Sprint. S.A., dla której będzie to już trzecie zadanie w ramach projektu.
- Aktualna rozbudowa systemu KISMIA to wieloetapowy projekt, złożony z czterech części. Wcześniejsze etapy objęły m.in. Dąbrówkę Małą oraz Bogucice, a także monitoring obwodnicy os. Odrodzenia.
Miasto Katowice podjęło kolejny krok w rozbudowie Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMIA), zlecając firmie Sprint S.A. realizację czwartej części projektu „Rozbudowa monitoringu miejskiego”. W ramach tego zadania, 18 nowoczesnych kamer PTZ zostanie zamontowanych w regionie Brynów-Stara Ligota, Witosa, Załęże i Tysiąclecie. Całkowita wartość inwestycji wynosi blisko 1,8 miliona zł netto, a zakończenie prac planowane jest w ciągu 14 najbliższych miesięcy, zatem do końca 2025 roku. Dzięki wielowymiarowej rozbudowie KISMIA, Katowice wkroczyły w erę nowoczesnego monitoringu, który w znaczący sposób przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Zwiększenie liczby kamer monitorujących kluczowe punkty miasta pozwala na bieżąco analizować i reagować na zagrożenia, a także wspiera działania służb odpowiedzialnych za porządek publiczny.
Czym jest KISMIA?
Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMIA) to nowoczesna platforma nadzoru wizyjnego, integrująca zaawansowane technologie monitoringu miejskiego. System gromadzi i analizuje obraz wideo z kamer rozlokowanych na terenie Katowic, w tym z kamer LPR, które odczytują tablice rejestracyjne pojazdów przejeżdżających przez wyznaczone punkty. KISMIA wyróżnia się zdolnością do inteligentnej analizy wideo, automatycznie rozpoznając cechy obiektów (takie jak wielkość, rodzaj, kolor, prędkość) i tworząc szczegółowe dane opisowe (metadane), na podstawie których generowane są alerty o określonych zdarzeniach. Zebrane informacje są nieocenione w sytuacjach kryzysowych, a także w prewencji i szybkiej interwencji służb miejskich.
Katowice miastem inteligentnego monitoringu
Rozbudowa systemu KISMIA w Katowicach nie jest wyłącznie inwestycją w infrastrukturę, ale przede wszystkim w spokój mieszkańców. Dzięki 18 nowoczesnym kamerom, które zostaną zainstalowane w czterech dzielnicach, mieszkańcy zyskają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. System ten stanowi fundament nowoczesnego zarządzania kryzysowego, umożliwiając szybszą reakcję służb na zdarzenia oraz efektywne zarządzanie ruchem i ochroną w mieście. Nowoczesne kamery szybkoobrotowe (PTZ) zapewnią lepszy nadzór nad kluczowymi obszarami miasta, a ich możliwości technologiczne gwarantują bieżące śledzenie sytuacji w przestrzeni miejskiej. - Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w strategicznym projekcie dla miasta Katowice. Nasze doświadczenie w poprzednich etapach rozbudowy KISMIA pozwala nam z pełnym zaangażowaniem i przygotowaniem podjąć się realizacji tego zadania. Nowoczesne technologie, którymi operujemy, podnoszą poziom bezpieczeństwa mieszkańców i dostarczają miastu skutecznych narzędzi do monitorowania przestrzeni publicznej. Uczestniczenie w dynamicznym rozwoju nowoczesnego miasta to dla nas ogromna satysfakcja – mówi Waldemar Matukiewicz, Wiceprezes Zarządu Sprint S.A.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów
Przed budżetem na kolejną siedmioletnią perspektywę stoi szereg wyzwań. Jednym z nich są potrzeby zwiększania wydatków na obronność i zbrojenia oraz na wsparcie konkurencyjności europejskich firm. Jednocześnie dla zaspokojenia rosnących potrzeb w priorytetowych obszarach konieczne są nowe źródła dochodów.
Transport
Dostawy elektrykiem w centrum Warszawy. DACHSER wprowadził do Polski swój bezemisyjny program

Drogowy, morski, lotniczy i kolejowy transport towarów odpowiada dziś za około 8 proc. światowych emisji CO2, a po uwzględnieniu infrastruktury logistycznej takiej jak magazyny czy porty udział ten wzrasta do 11 proc. – wynika z danych Massachusetts Institute of Technology. Transformacja sektora transportowego ma więc istotne znaczenie dla redukcji emisji, a wśród kluczowych działań przewoźników jest elektryfikacja ich flot. Firma logistyczna DACHSER wprowadza w Polsce zrównoważoną koncepcję bezemisyjnych dostaw i uruchamia dostawy elektrykiem w centrum Warszawy.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.