Już 12 000 Polaków wzięło udział w szkoleniach z deep tech
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Błyskawicznie postępująca cyfryzacja oraz rozwój sztucznej inteligencji przetestowały potrzeby rynku pracy. Dzisiaj jego największym problemem jest niedobór talentów. Jak wynika z analizy EY, wskazało na niego 67% przedstawicieli dużych organizacji. Sytuacja ta rodzi konieczność przekwalifikowania się osób aktywnych zawodowo. Analizy wskazują, że do końca 2025 roku kwalifikacje będzie musiał zmienić nawet co drugi pracownik[1]. Ale potrzeby rynku powinny być też podstawową wskazówką dla osób rozpoczynających karierę zawodową. Dla obu tych grup drogę do zawodowej przyszłości może otworzyć udział w EIT Deep Tech Talent Initiative, program Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (organu Unii Europejskiej), umożliwiający rozwój kompetencji w obszarze deep tech.
System edukacji a potrzeby rynku
Dane nie pozostawiają wątpliwości. Europa cierpi na niedobór wykwalifikowanych pracowników. Sytuacja ta dotyczy również Polski, bo chociaż mamy rekordowo niskie bezrobocie, to znalezienie pracowników posiadających umiejętności, np. z obszaru IT i analizy danych jest niezwykle trudne – problem ten sygnalizuje 23% polskich organizacji[2]. To konsekwencja niskiego poziomu umiejętności cyfrowych wśród pracujących zawodowo osób. W 2023 roku blisko połowa Polaków potwierdzała, że ich przypadku kształtują się one na poziomie podstawowym. Równocześnie, jak wynika z badania European AI Barometer, chociaż aż 73% pracowników miała styczność ze sztuczną inteligencją, to zaledwie 44% z nich podnosi swoje umiejętności w tym zakresie[3]. Sytuację tę może zmienić fakt, że na rynek pracy wkracza najmłodsze pokolenie, dla którego nowoczesne technologie są naturalnym środowiskiem. Z drugiej jednak strony sporą grupę tych osób stanowią absolwenci kierunków, po których trudno znaleźć pracę. Potwierdzają to dane GUS, który regularnie przeprowadza badania dotyczące polskiego i europejskiego rynku pracy. Zgodnie z nimi brak pracy odpowiadającej wykształceniu dotyka aż 53% aktywnych zawodowo Polaków. Jednocześnie 7% osób wykorzystuje wiedzę i umiejętności ze studiów w zakresie mniejszym niż oczekiwali.
Wnioski nasuwają się same. Polski system szkolnictwa nie nadąża za oczekiwaniami rynku, a zważywszy na tempo rozwoju dziedzin z obszaru nowych technologii, przypuszczać można, że problem ten będzie się pogłębiał – na rynek pracy wchodzili będą absolwenci, których wiedza i wykształcenie będą odległe od potrzeb gospodarki. Wydaje się, że w takiej rzeczywistości rozwiązaniem problemu jest nabywanie przez obecnych i przyszłych pracowników kompetencji przyszłości. Należą do nich między innymi te związane z deep tech, sektorem, który będzie motorem napędowym europejskiej gospodarki. A szansę taką daje udział w EIT Deep Tech Talent Initiative, projekcie, którego celem jest przeszkolenie do końca 2025 roku miliona Europejczyków w dziedzinie deep tech. To inicjatywa, która stanowi wymierne wsparcie dla szkolnictwa wyższego – wyjaśnia dr Marta Maternska-Samek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkini Advisory Board w EIT Deep Tech Talent Initiative.
Polacy wiążą swoją przyszłość z deep tech
12 tysięcy osób z Polski wzięło dotychczas udział w szkoleniach z obszaru deep tech, dostępnych w ramach EIT Deep Tech Talent Initiative. To znacząca liczba, jeśli porównamy ją ze statystykami innych krajów z Europu Środkowej – przykładowo 6 700 Węgrów, 135 mieszkańców Rumunii oraz 45 Czechów. Polacy najczęściej szkolili się z tematów związanych ze sztuczną inteligencją i jej wykorzystaniem w różnych sektorach, innowacjami oraz przedsiębiorczością w deep tech oraz biotechnologii i dziedzinach definiowanych jako „life science”.
EIT Deep Tech Talent Initiative umożliwia zdobywanie nowych kompetencji zarówno przez tych, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje, jak i tych, którzy chcą je zmienić. Zatem z oferowanych szkoleń korzystać mogą studenci, absolwenci, jak i osoby już aktywne zawodowo. Równocześnie niezwykle istotnym jest, że wśród autorów szkoleń znajdują się firmy oraz podmioty prowadzące działalność w obszarze nowych technologii. To oznacza, że szkolenia które oferują są odpowiedzią na wyzwania rynku pracy i koncentrują się rozwijaniu kompetencji, których ten rynek potrzebuje – komentuje Natalie Cernecka, Manager w EIT Manufacturing.
O tym, że EIT Deep Tech Talent Initiative może być początkiem nowej drogi zawodowej pokazuje zainteresowanie szkoleniami z obszarów związanych ze sztuczną inteligencją. To odpowiedź na jej gwałtowny wzrost, który równocześnie wygenerował liczne potrzeby związane z cyberbezpieczeństwem. Jak prognozuje Gartner, wydatki przedsiębiorstw na bezpieczeństwo cyfrowych danych w 2025 roku mają sięgnąć 212 mld dolarów, co w ujęciu rok do roku oznaczałoby wzrost o 15,1%. A tak znaczące inwestycje oznaczają zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru. I szansę tę dostrzegają osoby korzystające z oferty EIT Deep Tech Talent Initiative – cyberbezpieczeństwo i ochrona danych to obok sztucznej inteligencji obszary najchętniej wybierane przez uczestników szkoleń.
EIT Deep Tech Skills Days 2024
W dniach 12-13 listopada 2024 r. w Warszawie, odbędzie się EIT Deep Tech Skills Days 2024. To spotkanie liderów i innowatorów w obszarze głębokich technologii oraz rozwoju talentów, którzy będą rozmawiali o perspektywach rozwoju tego fascynującego rynku. Tematem dyskusji uczestników planowanych sesji będą kwestie związane z kształtowaniem przyszłych talentów, ujęte z różnych perspektyw. Paneliści, wśród których znajdą się m.in.: Katarzyna Chojnacka (Politechnika Wrocławska), Michał Dżoga (Intel), Pamela Krzypkowska (Ministerstwo Cyfryzacji) i Marta Materska-Samek (Uniwersytet Jagielloński), będą zastanawiali się nad rolą sztucznej inteligencji oraz technologii kwantowych w procesie kształtowania talentów, znaczeniem kobiet w branży deep tech oraz możliwościami współpracy i finansowania rozwoju umiejętności w tym obszarze. Rejestracja na wydarzenie trwa do 4 listopada i jest dostępna pod tym LINKIEM.
O Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii (EIT)
EIT wzmacnia zdolność Europy do innowacji, dostarczając rozwiązania na najpilniejsze globalne wyzwania oraz rozwijając talenty przedsiębiorcze, aby tworzyć zrównoważony rozwój i wysokokwalifikowane miejsca pracy w Europie. EIT jest organem UE i integralną częścią programu Horyzont Europa, ramowego programu UE na rzecz badań naukowych i innowacji. Instytut wspiera dynamiczne paneuropejskie partnerstwa – Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT – tworzone z wiodącymi firmami, laboratoriami badawczymi i uniwersytetami. Wspólnie z tymi kluczowymi partnerami społeczność EIT oferuje szeroki zakres działań z zakresu innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie: kursy przedsiębiorczości, usługi wspierające tworzenie i rozwój firm oraz badania napędzane innowacjami.
EIT to największy europejski ekosystem innowacji, który skupia ponad 2400 partnerów z czołowych firm, instytutów badawczych i edukacyjnych w ponad 70 hubach innowacji w całej Europie. EIT wsparł ponad 9900 start-upów i scale-upów, stworzył ponad 2400 nowych produktów i usług, które pozyskały więcej niż 10 miliardów euro zewnętrznego kapitału. Ponadto 4600 studentów ukończyło programy magisterskie i doktoranckie EIT, a ponad 100 000 osób wzięło udział w szkoleniach przedsiębiorczości organizowanych przez społeczność EIT.
O EIT Deep Tech Talent Initiative
EIT Deep Tech Talent Initiative to pionierski program, którego celem jest przeszkolenie 1 miliona osób w europejskich dziedzinach technologii głębokich do końca 2025 roku. W ramach tej inicjatywy EIT oraz jego Wspólnoty Wiedzy i Innowacji wdrażają paneuropejskie programy szkoleniowe i rozwojowe, które są dostępne dla wszystkich mieszkańców Europy – od uczniów szkół, przez studentów wyższych uczelni, aż po profesjonalistów i przedsiębiorców. Programy szkoleniowe dostępne są na platformie EIT Deep Tech Talent Initiative i obejmują 15 obszarów deep tech.
[1] https://www.ey.com/pl_pl/workforce/people-consulting/nowa-perspektywa-dla-zarzadzania-talentami-w-epoce-ai-fy24
[2] https://www.manpower.pl/pl/publikacje/blogs/2024/01/11/raport-manpowergroup-niedobor-talentow-2024
[3] https://ceo.com.pl/badanie-ey-68-pracownikow-obawia-sie-ze-ai-moze-wplynac-na-redukcje-zatrudnienia-18286
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Świąteczna oferta EZVIZ: niezwykłe promocje na urządzenia smart home!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Farmacja
Antybiotykooporność coraz poważniejszym problemem. Wyizolowane ze śliny peptydy mogą się sprawdzić w walce z bakteriami wielolekoopornymi
Poszukiwanie alternatyw dla antybiotykoterapii nabiera coraz większego tempa. Duże nadzieje, zwłaszcza w kontekście szczepów wielolekoopornych, naukowcy wiążą z bakteriocynami i bakteriofagami. Badacz z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi prace nad bakteriocyną, będącą peptydem izolowanym z ludzkiej śliny. Za swoje badania otrzymał Złoty Medal Chemii. Tymczasem problem antybiotykooporności może wynikać w dużej mierze z niewiedzy. Z Eurobarometru wynika, że tylko połowa Europejczyków zdaje sobie sprawę, że antybiotyki nie są skuteczne w walce z wirusami.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.