Komunikaty PR

Już 12 000 Polaków wzięło udział w szkoleniach z deep tech

2024-10-16  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Błyskawicznie postępująca cyfryzacja oraz rozwój sztucznej inteligencji przetestowały potrzeby rynku pracy. Dzisiaj jego największym problemem jest niedobór talentów. Jak wynika z analizy EY, wskazało na niego 67% przedstawicieli dużych organizacji. Sytuacja ta rodzi konieczność przekwalifikowania się osób aktywnych zawodowo. Analizy wskazują, że do końca 2025 roku kwalifikacje będzie musiał zmienić nawet co drugi pracownik[1]. Ale potrzeby rynku powinny być też podstawową wskazówką dla osób rozpoczynających karierę zawodową. Dla obu tych grup drogę do zawodowej przyszłości może otworzyć udział w EIT Deep Tech Talent Initiative, program Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (organu Unii Europejskiej), umożliwiający rozwój kompetencji w obszarze deep tech.

System edukacji a potrzeby rynku

Dane nie pozostawiają wątpliwości. Europa cierpi na niedobór wykwalifikowanych pracowników. Sytuacja ta dotyczy również Polski, bo chociaż mamy rekordowo niskie bezrobocie, to znalezienie pracowników posiadających umiejętności, np. z obszaru IT i analizy danych jest niezwykle trudne – problem ten sygnalizuje 23% polskich organizacji[2]. To konsekwencja niskiego poziomu umiejętności cyfrowych wśród pracujących zawodowo osób. W 2023 roku blisko połowa Polaków potwierdzała, że ich przypadku kształtują się one na poziomie podstawowym. Równocześnie, jak wynika z badania European AI Barometer, chociaż aż 73% pracowników miała styczność ze sztuczną inteligencją, to zaledwie 44% z nich podnosi swoje umiejętności w tym zakresie[3]. Sytuację tę może zmienić fakt, że na rynek pracy wkracza najmłodsze pokolenie, dla którego nowoczesne technologie są naturalnym środowiskiem. Z drugiej jednak strony sporą grupę tych osób stanowią absolwenci kierunków, po których trudno znaleźć pracę. Potwierdzają to dane GUS, który regularnie przeprowadza badania dotyczące polskiego i europejskiego rynku pracy. Zgodnie z nimi brak pracy odpowiadającej wykształceniu dotyka aż 53% aktywnych zawodowo Polaków. Jednocześnie 7% osób wykorzystuje wiedzę i umiejętności ze studiów w zakresie mniejszym niż oczekiwali.

Wnioski nasuwają się same. Polski system szkolnictwa nie nadąża za oczekiwaniami rynku, a zważywszy na tempo rozwoju dziedzin z obszaru nowych technologii, przypuszczać można, że problem ten będzie się pogłębiał – na rynek pracy wchodzili będą absolwenci, których wiedza i wykształcenie będą odległe od potrzeb gospodarki. Wydaje się, że w takiej rzeczywistości rozwiązaniem problemu jest nabywanie przez obecnych i przyszłych pracowników kompetencji przyszłości. Należą do nich między innymi te związane z deep tech, sektorem, który będzie motorem napędowym europejskiej gospodarki. A szansę taką daje udział w EIT Deep Tech Talent Initiative, projekcie, którego celem jest przeszkolenie do końca 2025 roku miliona Europejczyków w dziedzinie deep tech. To inicjatywa, która stanowi wymierne wsparcie dla szkolnictwa wyższego – wyjaśnia dr Marta Maternska-Samek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkini Advisory Board w EIT Deep Tech Talent Initiative.

Polacy wiążą swoją przyszłość z deep tech

12 tysięcy osób z Polski wzięło dotychczas udział w szkoleniach z obszaru deep tech, dostępnych w ramach EIT Deep Tech Talent Initiative. To znacząca liczba, jeśli porównamy ją ze statystykami innych krajów z Europu Środkowej – przykładowo 6 700 Węgrów, 135 mieszkańców Rumunii oraz 45 Czechów. Polacy najczęściej szkolili się z tematów związanych ze sztuczną inteligencją i jej wykorzystaniem w różnych sektorach, innowacjami oraz przedsiębiorczością w deep tech oraz biotechnologii i dziedzinach definiowanych jako „life science”.

EIT Deep Tech Talent Initiative umożliwia zdobywanie nowych kompetencji zarówno przez tych, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje, jak i tych, którzy chcą je zmienić. Zatem z oferowanych szkoleń korzystać mogą studenci, absolwenci, jak i osoby już aktywne zawodowo. Równocześnie niezwykle istotnym jest, że wśród autorów szkoleń znajdują się firmy oraz podmioty prowadzące działalność w obszarze nowych technologii.  To oznacza, że  szkolenia które oferują są odpowiedzią na wyzwania rynku pracy i koncentrują się rozwijaniu kompetencji, których ten rynek potrzebuje  – komentuje Natalie Cernecka, Manager w EIT Manufacturing.

O tym, że EIT Deep Tech Talent Initiative może być początkiem nowej drogi zawodowej pokazuje zainteresowanie szkoleniami z obszarów związanych ze sztuczną inteligencją. To odpowiedź  na jej gwałtowny wzrost, który równocześnie wygenerował liczne potrzeby związane z cyberbezpieczeństwem. Jak prognozuje Gartner, wydatki przedsiębiorstw na bezpieczeństwo cyfrowych danych w 2025 roku mają sięgnąć 212 mld dolarów, co w ujęciu rok do roku oznaczałoby wzrost o 15,1%. A tak znaczące inwestycje oznaczają zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru. I szansę tę dostrzegają osoby korzystające z oferty EIT Deep Tech Talent Initiative – cyberbezpieczeństwo i ochrona danych to obok sztucznej inteligencji obszary najchętniej wybierane przez uczestników szkoleń.

EIT Deep Tech Skills Days 2024

W dniach 12-13 listopada 2024 r. w Warszawie, odbędzie się EIT Deep Tech Skills Days 2024. To spotkanie liderów i innowatorów w obszarze głębokich technologii oraz rozwoju talentów, którzy będą rozmawiali o perspektywach rozwoju tego fascynującego rynku. Tematem dyskusji uczestników planowanych sesji będą kwestie związane z kształtowaniem przyszłych talentów, ujęte z różnych perspektyw. Paneliści, wśród których znajdą się m.in.: Katarzyna Chojnacka (Politechnika Wrocławska), Michał Dżoga (Intel), Pamela Krzypkowska (Ministerstwo Cyfryzacji) i Marta Materska-Samek (Uniwersytet Jagielloński), będą zastanawiali się nad rolą sztucznej inteligencji oraz technologii kwantowych w procesie kształtowania talentów, znaczeniem kobiet w branży deep tech oraz możliwościami współpracy i finansowania rozwoju umiejętności w tym obszarze. Rejestracja na wydarzenie trwa do 4 listopada i jest dostępna pod tym LINKIEM.

 

 

O Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii (EIT)

EIT wzmacnia zdolność Europy do innowacji, dostarczając rozwiązania na najpilniejsze globalne wyzwania oraz rozwijając talenty przedsiębiorcze, aby tworzyć zrównoważony rozwój i wysokokwalifikowane miejsca pracy w Europie. EIT jest organem UE i integralną częścią programu Horyzont Europa, ramowego programu UE na rzecz badań naukowych i innowacji. Instytut wspiera dynamiczne paneuropejskie partnerstwa – Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT – tworzone z wiodącymi firmami, laboratoriami badawczymi i uniwersytetami. Wspólnie z tymi kluczowymi partnerami społeczność EIT oferuje szeroki zakres działań z zakresu innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie: kursy przedsiębiorczości, usługi wspierające tworzenie i rozwój firm oraz badania napędzane innowacjami.

EIT to największy europejski ekosystem innowacji, który skupia ponad 2400 partnerów z czołowych firm, instytutów badawczych i edukacyjnych w ponad 70 hubach innowacji w całej Europie. EIT wsparł ponad 9900 start-upów i scale-upów, stworzył ponad 2400 nowych produktów i usług, które pozyskały więcej niż 10 miliardów euro zewnętrznego kapitału. Ponadto 4600 studentów ukończyło programy magisterskie i doktoranckie EIT, a ponad 100 000 osób wzięło udział w szkoleniach przedsiębiorczości organizowanych przez społeczność EIT.

O EIT Deep Tech Talent Initiative

EIT Deep Tech Talent Initiative to pionierski program, którego celem jest przeszkolenie 1 miliona osób w europejskich dziedzinach technologii głębokich do końca 2025 roku. W ramach tej inicjatywy EIT oraz jego Wspólnoty Wiedzy i Innowacji wdrażają paneuropejskie programy szkoleniowe i rozwojowe, które są dostępne dla wszystkich mieszkańców Europy – od uczniów szkół, przez studentów wyższych uczelni, aż po profesjonalistów i przedsiębiorców. Programy szkoleniowe dostępne są na platformie EIT Deep Tech Talent Initiative i obejmują 15 obszarów deep tech.

 


[1] https://www.ey.com/pl_pl/workforce/people-consulting/nowa-perspektywa-dla-zarzadzania-talentami-w-epoce-ai-fy24

[2] https://www.manpower.pl/pl/publikacje/blogs/2024/01/11/raport-manpowergroup-niedobor-talentow-2024

[3] https://ceo.com.pl/badanie-ey-68-pracownikow-obawia-sie-ze-ai-moze-wplynac-na-redukcje-zatrudnienia-18286

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie Biuro prasowe
2024-12-30 | 13:00

Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie

Warszawa, 20.12.2024 – SPIE Building Solutions, polska spółka zależna SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych,
Technologie Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
2024-12-27 | 10:00

Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl

Maspex SA, jeden z liderów polskiego rynku spożywczego, wprowadził na platformie Uwielbiam.pl nowoczesne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu narzędziu osoby
Technologie 5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
2024-12-23 | 08:00

5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!

Praca w branży technologicznej jest obiektem wielu stereotypów, które czasami mogą odstraszać potencjalnych kandydatów. W rzeczywistości to różnorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa

Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.

Polityka

Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga

Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.

Polityka

Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej

Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.