Jakość widzenia do zweryfikowania online – czy to możliwe?
Większość z nas, przynajmniej raz w życiu, wykonywało profesjonalne badanie wzroku. Nadal jednak istnieje grupa, licząca 16 proc. Polaków, którzy nigdy nie odwiedzili specjalisty[1]. I choć eksperci rekomendują, by nie pomijać takich kontroli i wykonywać je najlepiej co roku, to widzą oni też duży potencjał w badaniach wzroku wykonywanych w dowolnym miejscu i czasie, przy pomocy Internetu. Badania online zalecane są w przypadkach, gdy pojawiają się pierwsze niepokojące objawy pogorszenia widzenia, a w krótkim terminie brakuje nam czasu na umówienie wizyty stacjonarnej.
W dobie wszechobecnych urządzeń elektronicznych jesteśmy znacznie bardziej narażeni na występowanie dolegliwości związanych ze wzrokiem takich jak: zmęczenie, zaczerwienienie czy pieczenie oczu, uczucie suchości czy niewyraźne widzenie. Według danych Vision Express z tegorocznego „Wielkiego Badania Wzroku” obecnie blisko 55 proc. populacji w Polsce ma stwierdzoną wadę lub chorobę oczu[2]. Kluczowym momentem jest zauważanie różnic w jakości widzenia, zarówno przez osoby stosujące korekcję wzroku jak i tych niestosujących.
Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę kontrolną u okulisty lub optometrysty możemy zweryfikować stan zdrowia swoich oczu, korzystając z badania online takiego jak to przeprowadzane przez spółkę Easee B.V. z siedzibą w Holandii, które jest dostępne w ramach bezpłatnego programu lojalnościowego marki Vision Express – tzw. Programu Vision Care. Pod pewnymi warunkami pozwala ono ocenić, czy mamy wadę wzroku, czy ta stwierdzona wcześniej uległa zmianie, a także czy konieczna jest wizyta stacjonarna u specjalisty.
Badanie wzroku online – czy to bezpieczne?
Technologia spółki Easee B.V. została opracowana przez ekspertów medycznych i opiera się na badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet w Utrechcie. Analizy te potwierdziły, że wartości korekcji można określić bardzo precyzyjnie za pomocą testu okulistycznego przeprowadzanego na odległość za pośrednictwem systemów informatycznych (online) i bez jednoczesnej obecności pacjenta i specjalisty medycznego. Badanie zostało oficjalnie zaklasyfikowane jako oprogramowanie medyczne, takie jak urządzenie medyczne klasy 1 CE, a co istotne każdy wynik testu jest następnie dokładnie sprawdzany przez specjalistę.
Pragnę podkreślić, że badania wzroku przeprowadzane online są każdorazowo sprawdzane i zatwierdzane przez optometrystów. W przypadku, gdy specjaliści otrzymują niespójne wyniki badania z powodu błędnie wykonanego testu, nie są one przekazywane dalej pacjentowi, a osoba wykonująca test otrzymuje odpowiednie informacje i zalecenia – mówi dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.
Usługa bezpłatnego badania wzroku online wykonywana przez spółkę Easee B.V. dostępna przez stronę internetową Vision Express jest przeznaczona dla osób od 16. do 45. roku życia[3] oraz posiadających wadę od -10D do +10D z cylindrem -6D do + 6D w okularach korekcyjnych lub soczewkach. Do przeprowadzenie testu wystarczy komputer lub smartfon oraz dowolna karta o wymiarach zbliżonych do dowodu osobistego. By wykonać je prawidłowo, czyli w sposób umożliwiający uzyskanie poprawnego wyniku, należy przejść przez kilka prostych kroków:
- zachować odległość 3 metrów od ekranu komputera lub smartfona,
- zadbać o dobre oświetlenie pomieszczenia,
- unikać przechylania głowy,
- w trakcie testu podawać tylko prawdziwe informacje,
- postępować zgodnie z pojawiającymi się na ekranie instrukcjami.
Nasze tegoroczne badania opinii pokazały, że wiele osób nadal nie sprawdza jakości widzenia regularnie, a 16 proc. nie robiło tego nigdy. To dość niepokojące dane. Między innymi dla tego grona Polaków udostępniliśmy możliwość skorzystania z usługi testu online oferowanej przez Easee B.V. w ramach bezpłatnego programu Vision Care. Pozwala ono w łatwy sposób, bez konieczności wychodzenia z domu, wykonać podstawowe badanie wzroku, które trwa od 15 do 30 minut. W ciągu kolejnych 15 minut wysyłany jest wynik testu zweryfikowany przez optometrystę – zauważa dr Grabowski i dodatkowo przestrzega: – Ważne, by mieć świadomość, że testy online nie stanowią pełnych badań wzroku, które wykonywane są stacjonarnie przez specjalistę medycznego. Nie są one w stanie zidentyfikować wszystkich problemów ze zdrowiem oczu czy podstawowych schorzeń, które ujawnia kompleksowe badanie wykonywane w naszych salonach.
Więcej informacji o badaniu online można znaleźć na stronie Vision Express: https://program.visionexpress.pl/badanie-online. Poprzez stronę można też dołączyć do bezpłatnego programu Vision Care.
***
Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe.
Sieć na polskim rynku działa od 1994 r. i liczy ponad 230 salonów w ponad 120 miastach. Jednocześnie marka jest częścią grupy GrandVision – globalnego lidera w branży optycznej prowadzącego ponad 7000 salonów ponad 40 krajach. Firmę wyróżnia kompleksowa oferta, łącząca profesjonalne badania wzroku, porady pod kątem doboru odpowiedniej korekcji oraz indywidualne dopasowanie okularów i soczewek kontaktowych. Bogaty wybór asortymentu w zgodzie z najnowszymi trendami dostępny jest również w sklepie online.
Misja Vision Express to kompleksowe dbanie o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polaków. Firma realizuje ją w swoich salonach oraz poprzez szereg działań przyczyniających się do wzrostu świadomości konsumentów.
Więcej informacji na www.visionexpress.pl.
[1] Badanie opinii publicznej zrealizowane dla Vision Express metodą CAWI przez IQS Sp. z o.o. w lutym 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1679 Polaków.
[2] j.w.
[3] Wykonanie badania przez osoby w wieku 16-17 lat umożliwia jedynie sprawdzenie zgodności dotychczasowej recepty na okulary korekcyjne z obecną wadą refrakcji. Skorzystanie z wyników badania wzroku Easee w Vision Express w celu zakupu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych jest możliwe tylko dla osób pełnoletnich.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.