Komunikaty PR

Jakość widzenia do zweryfikowania online – czy to możliwe?

2022-05-06  |  11:00
Biuro prasowe

Większość z nas, przynajmniej raz w życiu, wykonywało profesjonalne badanie wzroku. Nadal jednak istnieje grupa, licząca 16 proc. Polaków, którzy nigdy nie odwiedzili specjalisty[1]. I choć eksperci rekomendują, by nie pomijać takich kontroli i wykonywać je najlepiej co roku, to widzą oni też duży potencjał w badaniach wzroku wykonywanych w dowolnym miejscu i czasie, przy pomocy Internetu. Badania online zalecane są w przypadkach, gdy pojawiają się pierwsze niepokojące objawy pogorszenia widzenia, a w krótkim terminie brakuje nam czasu na umówienie wizyty stacjonarnej.

W dobie wszechobecnych urządzeń elektronicznych jesteśmy znacznie bardziej narażeni na występowanie dolegliwości związanych ze wzrokiem takich jak: zmęczenie, zaczerwienienie czy pieczenie oczu, uczucie suchości czy niewyraźne widzenie. Według danych Vision Express z tegorocznego „Wielkiego Badania Wzroku” obecnie blisko 55 proc. populacji w Polsce ma stwierdzoną wadę lub chorobę oczu[2]. Kluczowym momentem jest zauważanie różnic w jakości widzenia, zarówno przez osoby stosujące korekcję wzroku jak i tych niestosujących.

Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę kontrolną u okulisty lub optometrysty możemy zweryfikować stan zdrowia swoich oczu, korzystając z badania online takiego jak to przeprowadzane przez spółkę Easee B.V. z siedzibą w Holandii, które jest dostępne w ramach bezpłatnego programu lojalnościowego marki Vision Express – tzw. Programu Vision Care. Pod pewnymi warunkami pozwala ono ocenić, czy mamy wadę wzroku, czy ta stwierdzona wcześniej uległa zmianie, a także czy konieczna jest wizyta stacjonarna u specjalisty.

Badanie wzroku online – czy to bezpieczne?

Technologia spółki Easee B.V. została opracowana przez ekspertów medycznych i opiera się na badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet w Utrechcie. Analizy te potwierdziły, że wartości korekcji można określić bardzo precyzyjnie za pomocą testu okulistycznego przeprowadzanego na odległość za pośrednictwem systemów informatycznych (online) i bez jednoczesnej obecności pacjenta i specjalisty medycznego. Badanie zostało oficjalnie zaklasyfikowane jako oprogramowanie medyczne, takie jak urządzenie medyczne klasy 1 CE, a co istotne każdy wynik testu jest następnie dokładnie sprawdzany przez specjalistę.

Pragnę podkreślić, że badania wzroku przeprowadzane online są każdorazowo sprawdzane i zatwierdzane przez optometrystów. W przypadku, gdy specjaliści otrzymują niespójne wyniki badania z powodu błędnie wykonanego testu, nie są one przekazywane dalej pacjentowi, a osoba wykonująca test otrzymuje odpowiednie informacje i zalecenia – mówi dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Usługa bezpłatnego badania wzroku online wykonywana przez spółkę Easee B.V. dostępna przez stronę internetową Vision Express jest przeznaczona dla osób od 16. do 45. roku życia[3] oraz posiadających wadę od -10D do +10D z cylindrem -6D do + 6D w okularach korekcyjnych lub soczewkach. Do przeprowadzenie testu wystarczy komputer lub smartfon oraz dowolna karta o wymiarach zbliżonych do dowodu osobistego. By wykonać je prawidłowo, czyli w sposób umożliwiający uzyskanie poprawnego wyniku, należy przejść przez kilka prostych kroków:

  • zachować odległość 3 metrów od ekranu komputera lub smartfona,
  • zadbać o dobre oświetlenie pomieszczenia,
  • unikać przechylania głowy,
  • w trakcie testu podawać tylko prawdziwe informacje,
  • postępować zgodnie z pojawiającymi się na ekranie instrukcjami.

Nasze tegoroczne badania opinii pokazały, że wiele osób nadal nie sprawdza jakości widzenia regularnie, a 16 proc. nie robiło tego nigdy. To dość niepokojące dane. Między innymi dla tego grona Polaków udostępniliśmy możliwość skorzystania z usługi testu online oferowanej przez Easee B.V. w ramach bezpłatnego programu Vision Care. Pozwala ono w łatwy sposób, bez konieczności wychodzenia z domu, wykonać podstawowe badanie wzroku, które trwa od 15 do 30 minut. W ciągu kolejnych 15 minut wysyłany jest wynik testu zweryfikowany przez optometrystę – zauważa dr Grabowski i dodatkowo przestrzega: Ważne, by mieć świadomość, że testy online nie stanowią pełnych badań wzroku, które wykonywane są stacjonarnie przez specjalistę medycznego. Nie są one w stanie zidentyfikować wszystkich problemów ze zdrowiem oczu czy podstawowych schorzeń, które ujawnia kompleksowe badanie wykonywane w naszych salonach.

Więcej informacji o badaniu online można znaleźć na stronie Vision Express: https://program.visionexpress.pl/badanie-online. Poprzez stronę można też dołączyć do bezpłatnego programu Vision Care.

 

***

Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe.

Sieć na polskim rynku działa od 1994 r. i liczy ponad 230 salonów w ponad 120 miastach. Jednocześnie marka jest częścią grupy GrandVision – globalnego lidera w branży optycznej prowadzącego ponad 7000 salonów ponad 40 krajach. Firmę wyróżnia kompleksowa oferta, łącząca profesjonalne badania wzroku, porady pod kątem doboru odpowiedniej korekcji oraz indywidualne dopasowanie okularów i soczewek kontaktowych. Bogaty wybór asortymentu w zgodzie z najnowszymi trendami dostępny jest również w sklepie online.

Misja Vision Express to kompleksowe dbanie o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polaków. Firma realizuje ją w swoich salonach oraz poprzez szereg działań przyczyniających się do wzrostu świadomości konsumentów.

Więcej informacji na www.visionexpress.pl.

 


[1] Badanie opinii publicznej zrealizowane dla Vision Express metodą CAWI przez IQS Sp. z o.o. w lutym 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1679 Polaków.

[2] j.w.

[3] Wykonanie badania przez osoby w wieku 16-17 lat umożliwia jedynie sprawdzenie zgodności dotychczasowej recepty na okulary korekcyjne z obecną wadą refrakcji. Skorzystanie z wyników badania wzroku Easee w Vision Express w celu zakupu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych jest możliwe tylko dla osób pełnoletnich.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie 5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls Biuro prasowe
2025-07-07 | 06:00

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

Emitel - operator infrastruktury nadawczej - we współpracy z Telewizją Puls rozpoczął w Warszawie testową emisję sygnału w technologii 5G Broadcast. To pierwszy tego
Technologie MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
2025-05-26 | 14:30

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią
Technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Bankowość

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.