Komunikaty PR

Jak zapewnić bezpieczny mikroklimat w serwerowni?

2021-10-29  |  08:50

Temperatura i wilgotność to najważniejsze parametry środowiska w serwerowniach.  Nieodpowiedni poziom tych czynników może doprowadzić do awarii, uszkodzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do pożaru. Utrzymanie właściwego mikroklimatu wymaga odpowiedniej kontroli i zarządzania, a warunki przechowywania danych w takich pomieszczeniach są precyzyjnie określone. Jakie technologie mogą być pomocne przy utrzymaniu bezpieczeństwa komputerów i danych?

Odpowiedni mikroklimat, czyli jaki?

Wiele przedsiębiorstw i instytucji dysponuje własnymi serwerowniami. Istnieje wiele norm, które szczegółowo określają warunki środowiskowe, które powinny panować w tego typu przestrzeniach. Odpowiedni mikroklimat w jest niezbędny, aby zapewnić efektywną, bezawaryjną i bezpieczną pracę zgromadzonego tam sprzętu. Optymalne dla sprawnego działania tego typu pomieszczeń są niezbyt wysokie temperatury powietrza. Wartości średnie wynoszą od 19°C do 26°C, a optymalnie powinny utrzymywać się na poziomie 20°C do 21,5°C. Jednak temperatura to nie jedyny istotny czynnik, który należy brać pod uwagę. Równie ważny jest poziom wilgotności względnej. Powinien on wynosić od 40 do 60%, a optymalny od 45 do 50%.

Co przyczynia się do zmian mikroklimatu?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na poziom temperatury oraz wilgotności w serwerowniach. Należą do nich:

  • systemy klimatyzacji,
  • słabo izolowane termicznie ściany zewnętrzne i stropy budynków,
  • zainstalowane i działające obszerne systemy IT,
  • systemy towarzyszące,
  • przeciążone lub źle zaprojektowane elementy rozdziału zasilania,
  • czynniki zewnętrzne.

O ile w serwerowni zainstalowany jest wydolny system klimatyzacji, zapanowanie nad czynnikami zwiększającymi temperaturę nie powinno sprawiać większych problemów. Niestety na część czynników podmioty, do których należą pomieszczenia nie mają czasami wpływu. Należą do nich czynniki zewnętrzne czy niewłaściwie izolowane termicznie pomieszczenia.

 

Dlaczego temperatura i wilgotność pomieszczenia są tak ważne?

Utrzymanie odpowiednich parametrów w serwerowniach powinno być priorytetem osób nimi administrujących. Zbyt wysoka lub niska temperatura pomieszczenia może doprowadzić wystąpienia szeregu niepożądanych skutków, na przykład do wyłączenia, uszkodzenia, przegrzania lub nawet pożaru sprzętu. Kiedy zaś to wilgotność jest zbyt niska, dochodzi do nagromadzenia się elektryczności statycznej w pomieszczeniu, a gdy jest za wysoka, w bardzo łatwy sposób może doprowadzić do kondensacji pary wodnej na sprzęcie, korozji oraz uszkodzenia urządzeń. Każda awaria sprzętu grozi utratą cennych danych, a tego żaden przedsiębiorca by nie chciał.

 

Bezpieczna serwerownia

Bieżąca kontrola nad parametrami pozwoli na utrzymaniem ich na poziomie, który nie zagrozi w żaden sposób działaniu urządzeń elektromechanicznych. Administratorzy serwerowni mają szeroki wachlarz narzędzi służących monitoringowi poziomu temperatury i wilgotności. Dzięki analizie informacji z nich pochodzących umożliwia on szybką reakcję na występujące nieprawidłowości. Ponadto systemy tego typu nie wymagają ciągłego nadzoru. Najczęściej są one kompatybilne z aplikacjami mobilnymi.

- Po zainstalowaniu takiej aplikacji system, w przypadku wystąpienia istotnej zmiany warunków w serwerowni czy szafach, wysyła alerty do osób administrujących. Obsługa systemu nie sprawia problemów, jest bardzo prosty, a do tego wyświetlane dane są bardzo przejrzyste. Jeśli zaistnieje potrzeba, dodanie dodatkowych parametrów, takich jak monitoring lokalizacji czy optymalizacja temperatury i innych procesów wpływających na koszty, nie stanowi żadnego problemu. – komentuje Daria Roszczyk-Krowicka, Sales and Marketing Director w Blulog, firmie dostarczającej nowoczesne rozwiązania monitoringu temperatury i wilgotności w serwerowniach. 

System monitoringu temperatury i wilgotności znacząco zwiększa bezpieczeństwo serwerowni, a dodatkowo niweluje ryzyko poniesienia kosztów związanych z awarią sprzętów lub utratą istotnych danych.

 

 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny Biuro prasowe
2025-05-26 | 14:30

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią
Technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
Technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Bankowość

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.