Inwestycje sposobem na pandemię? Atlas wzmacnia automatyzację
38PR & Content Communication
Gdańska 47/49 budynek D
90-729 Łódź
paulina.stepien|38pr.pl| |paulina.stepien|38pr.pl
505 313 324
www.38pr.pl
Grupa Atlas tylko w ubiegłym roku zainwestowała ponad 50 milionów złotych w unowocześnienie swoich fabryk oraz blisko 25 milionów złotych przeznaczyła na remonty. Grupa nie powiedziała ostatniego słowa i w tym roku zamierza przeprowadzić szereg inwestycji nie tylko na polskim rynku, ale i w zagranicznych fabrykach.
PIE podaje, że wystarczające moce produkcyjne w stosunku do portfela zamówień deklaruje 72 proc. przedsiębiorstw. Co piąty badany wskazywał na zbyt duże moce produkcyjne przy przewidywanych zmianach popytu, a zbyt małe jedynie co 8 proc. badanych przedsiębiorstw.
Grupa Atlas zwiększyła moce produkcyjne
Grupa Atlas – lider na rynku producentów chemii budowlanej – podsumowała inwestycje zrealizowane w 2020 roku. Firma przedstawiła również planowane działania na najbliższy rok. Prezes Grupy, Paweł Kisiel wyjaśnia, że dzięki przeprowadzonym inwestycjom udało się m.in. zwiększyć moce produkcyjne.
– Zakupiliśmy nowe pakowaczki FFS do dwóch zakładów produkcyjnych, co pozwoliło nam zwiększyć wydajność produkcji naszej najnowszej linii produktowej GEOFLEX. Udało nam się to zorganizować bez zatrzymywania na dłużej procesu produkcji. W trakcie realizacji są prace zwiększające nasze zdolności produkcyjne wyrobów mokrych, w tym linii produktów GTA. Zwiększone też zostały możliwości produkcji wyrobów przez doposażenie i modernizacje linii produkcyjnych. Inwestycje są nieodzownym elementem rozwoju, a my chce się rozwijać – mówi prezes Grupy Atlas Paweł Kisiel. – W „Nowym Lądzie” oddaliśmy do użytkowania halę produkcyjno-magazynową o powierzchni 1200m2 i budynek socjalno -biurowy. W „Dolinie Nidy” została wykonana modernizacja linii produkcji gipsu pozwalająca na zwiększenie wydajności procesu o równoległą przeróbkę FGD. W całej grupie w roku 2020 wydaliśmy na inwestycje, modernizację i zakupy środków trwałych około 50 mln złotych i były to naprawdę dobrze przemyślane wydatki.
Rozwój w kierunku robotyzacji
Grupa Atlas w swoich fabrykach posiada nowoczesne linie technologiczne. Te cały czas są usprawniane i robotyzowane. Obecnie firma ma pięć w pełni zrobotyzowanych stanowisk, a teraz trwają prace nad wprowadzeniem kolejnych.
– W firmach produkcyjnych automatyzacja i robotyzacja odgrywają ogromne znaczenie. Umożliwiają wytwarzanie takich samych jakościowo i powtarzalnych produktów, z wyłączeniem ryzyka błędu spowodowanego czynnikiem ludzkim – mówi Rafał Lisik, dyrektor ds. Inwestycji, Grupa Atlas. – Dzięki automatyzacji nasi pracownicy posiedli nowe kompetencje, jednocześnie poprawiliśmy ich komfort pracy. Dziś pracujemy nad zwiększeniem mocy produkcyjnych, podniesieniem efektywności produkcji oraz zmniejszeniem zużycia energii lub zastępowania funkcjonujących rozwiązań nowymi charakteryzującymi się mniejszą emisją CO2 i pyłów. Czuję duże wsparcie i wolę Zarządu we wdrażaniu kolejnych innowacji i automatyzacji procesów produkcyjnych oraz otwartość na nowe technologie. Cieszę się, że to się nie zmienia od wielu lat i nadal będziemy o krok przed konkurencją, również pod względem technologicznym.
W 2021 roku Grupa Atlas planuje kolejne inwestycje zarówno w obszarze infrastruktury produkcyjnej, robotyzacji jak również w systemy informatyczne, w tym także inwestycje zagraniczne: zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładzie Oradei w Rumunii i uruchomienie nowej suszarni w Grodnie, zwiększenie efektywności zakładu produkcji pap na Białorusi.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Polityka
PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.