Inwestycje sposobem na pandemię? Atlas wzmacnia automatyzację
38PR & Content Communication
Gdańska 47/49 budynek D
90-729 Łódź
paulina.stepien|38pr.pl| |paulina.stepien|38pr.pl
505 313 324
www.38pr.pl
Grupa Atlas tylko w ubiegłym roku zainwestowała ponad 50 milionów złotych w unowocześnienie swoich fabryk oraz blisko 25 milionów złotych przeznaczyła na remonty. Grupa nie powiedziała ostatniego słowa i w tym roku zamierza przeprowadzić szereg inwestycji nie tylko na polskim rynku, ale i w zagranicznych fabrykach.
PIE podaje, że wystarczające moce produkcyjne w stosunku do portfela zamówień deklaruje 72 proc. przedsiębiorstw. Co piąty badany wskazywał na zbyt duże moce produkcyjne przy przewidywanych zmianach popytu, a zbyt małe jedynie co 8 proc. badanych przedsiębiorstw.
Grupa Atlas zwiększyła moce produkcyjne
Grupa Atlas – lider na rynku producentów chemii budowlanej – podsumowała inwestycje zrealizowane w 2020 roku. Firma przedstawiła również planowane działania na najbliższy rok. Prezes Grupy, Paweł Kisiel wyjaśnia, że dzięki przeprowadzonym inwestycjom udało się m.in. zwiększyć moce produkcyjne.
– Zakupiliśmy nowe pakowaczki FFS do dwóch zakładów produkcyjnych, co pozwoliło nam zwiększyć wydajność produkcji naszej najnowszej linii produktowej GEOFLEX. Udało nam się to zorganizować bez zatrzymywania na dłużej procesu produkcji. W trakcie realizacji są prace zwiększające nasze zdolności produkcyjne wyrobów mokrych, w tym linii produktów GTA. Zwiększone też zostały możliwości produkcji wyrobów przez doposażenie i modernizacje linii produkcyjnych. Inwestycje są nieodzownym elementem rozwoju, a my chce się rozwijać – mówi prezes Grupy Atlas Paweł Kisiel. – W „Nowym Lądzie” oddaliśmy do użytkowania halę produkcyjno-magazynową o powierzchni 1200m2 i budynek socjalno -biurowy. W „Dolinie Nidy” została wykonana modernizacja linii produkcji gipsu pozwalająca na zwiększenie wydajności procesu o równoległą przeróbkę FGD. W całej grupie w roku 2020 wydaliśmy na inwestycje, modernizację i zakupy środków trwałych około 50 mln złotych i były to naprawdę dobrze przemyślane wydatki.
Rozwój w kierunku robotyzacji
Grupa Atlas w swoich fabrykach posiada nowoczesne linie technologiczne. Te cały czas są usprawniane i robotyzowane. Obecnie firma ma pięć w pełni zrobotyzowanych stanowisk, a teraz trwają prace nad wprowadzeniem kolejnych.
– W firmach produkcyjnych automatyzacja i robotyzacja odgrywają ogromne znaczenie. Umożliwiają wytwarzanie takich samych jakościowo i powtarzalnych produktów, z wyłączeniem ryzyka błędu spowodowanego czynnikiem ludzkim – mówi Rafał Lisik, dyrektor ds. Inwestycji, Grupa Atlas. – Dzięki automatyzacji nasi pracownicy posiedli nowe kompetencje, jednocześnie poprawiliśmy ich komfort pracy. Dziś pracujemy nad zwiększeniem mocy produkcyjnych, podniesieniem efektywności produkcji oraz zmniejszeniem zużycia energii lub zastępowania funkcjonujących rozwiązań nowymi charakteryzującymi się mniejszą emisją CO2 i pyłów. Czuję duże wsparcie i wolę Zarządu we wdrażaniu kolejnych innowacji i automatyzacji procesów produkcyjnych oraz otwartość na nowe technologie. Cieszę się, że to się nie zmienia od wielu lat i nadal będziemy o krok przed konkurencją, również pod względem technologicznym.
W 2021 roku Grupa Atlas planuje kolejne inwestycje zarówno w obszarze infrastruktury produkcyjnej, robotyzacji jak również w systemy informatyczne, w tym także inwestycje zagraniczne: zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładzie Oradei w Rumunii i uruchomienie nowej suszarni w Grodnie, zwiększenie efektywności zakładu produkcji pap na Białorusi.

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.