Innowacyjne rozwiązanie na budowie ALSTAL
Firma ALSTAL Grupa Budowlana Oddział Łódź pod przewodnictwem Dyrektora Łukasza Jabłońskiego realizuje dla Politechniki Łódzkiej projekt „Alchemium – magia chemii jutra”. W ramach niego powstanie nowoczesny obiekt o wartości 108 mln zł, który budowany jest w formule zaprojektuj i wybuduj. Generalny wykonawca wraz z biurem projektowym MV-Projekt postanowili zastosować innowacyjne rozwiązanie wykorzystania materiałów kompozytowych w branży budownictwa kubaturowego.
W związku z niepewną sytuacją surowców budowlanych na rynku, a zwłaszcza rosnących cen stali i niską dostępnością stalowych prętów zbrojeniowych, zdecydowano się na poszukanie alternatywnych rozwiązań. Zespół projektowy ALSTAL podjął wyzwanie i postanowił zastosować pręty kompozytowe przy tworzeniu płyt wyrównawczych pod żurawie. Jest to wielka innowacja w budownictwie kubaturowym, która jak się okazuje ma niektóre lepsze cechy od tradycyjnych prętów stalowych.
Projektant konstrukcji Kacper Wiśniewski przyznał: - Obliczenia porównawcze wykazały możliwość zastosowania prętów kompozytowych, jako doskonałej alternatywy dla stalowych zbrojeń.
Nadzór budowy ALSTAL pod przewodnictwem Kierownika Budowy Michała Michalaka podjął decyzję, aby wykorzystać tę innowacyjną technologię do stworzenia płyty fundamentowej. Blok żelbetowy pod żurawia wieżowego o wymiarach 6,3 x 8,1 x 0,3 m zazbrojono prętami kompozytowymi o średnicy 12 mm. Pręty wykonane są na bazie jednorodnego włókna ciągłego, przy użyciu technologii pultruzji. Ich dostawcą była firma AQUA Institute Sp. z o.o..
- Podczas montażu przetestowaliśmy różne sposoby i schematy układania materiału. Już na początku zauważyliśmy, że jest to zdecydowanie lżejsze wagowo rozwiązanie w porównaniu do stali gorącowalcowanej. – mówi Kierownik Projektu Przemysław Zawlik z firmy ALSTAL Grupa Budowlana i dodaje: – Kolejnym etapem naszej współpracy z AQUA Institute będzie wykonanie drugiej płyty wyrównawczej oraz specjalistycznych fundamentów pod aparaturę badawczą, która planowana jest w obiekcie i wymaga zastosowania zbrojeń konstrukcji niemagnetycznych.
Co wyróżnia pręty kompozytowe na tle tradycyjnych stalowych zbrojeń?
Pręty kompozytowe posiadają wiele cech, które dają przewagę nad tradycyjnymi materiałami budowlanymi. Jedną z nich jest z pewnością cena, która w obecnej sytuacji jest bardzo ważnym wyznacznikiem. Zastosowane przez ALSTAL pręty charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozciąganie, dzięki czemu mogą być zaprojektowane pod konkretne zastosowanie. Pręty wykonane są w technologii FRP: 950 – 1000 MPa.
- Zastosowane przez nas pręty kompozytowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozciąganie, a co za tym idzie możliwość kształtowania ich w elementach ilości zbrojenia. - mówi Mariola Józwiak – Węclewska, Wiceprezes Zarządu AQUA Institute Sp. z o.o., Dyrektor ds. Projektów – Kolejnymi ich atutami jest brak przewodności zarówno elektrycznej, jak i cieplnej oraz wysoka odporność korozyjna.
Waga zastosowanych prętów kompozytowych jest aż trzykrotnie niższa niż stalowych, dzięki czemu zmniejsza się koszt transportu materiału na budowę. Dodatkowo przekłada się to na łatwiejszą i zdecydowanie bezpieczniejszą instalację.
- Wierzę, że zaproponowane przez nas innowacyjne rozwiązanie przekona do siebie zarówno architektów, jak i wykonawców – mówi Robert Zaręba, Prezes Zarządu AQUA Institute Sp. z o.o. i dodaje: - Dostarczamy proste przeliczniki dla działów zamówień, które umożliwiają właściwe i bezproblemowe skalkulowanie z jednostek wagowych na metryczne i porównanie ceny z identycznym zapotrzebowaniem ponad 100-letniego rozwiązania.
Pręty kompozytowe to spora innowacja w branży budownictwa kubaturowego. Do tej pory firma ALSTAL wykorzystała je na jednej budowie, a efekty są zadowalające. Zespół projektowy jasno stwierdził, że zastosowany materiał spełnia oczekiwania i jest bardzo dobrą alternatywą dla stalowych zbrojeń. Niewykluczone, że innowacja ta zostanie niedługo powielana przez inne firmy. Pręty kompozytowe są zdecydowanie bardziej rentowane, a do tego posiadają lepsze cechy od dotychczas stosowanych zbrojeń.
O ALSTAL Grupa Budowlana
Jesteśmy rodzinną firmą budowlaną ze 100%-owym udziałem kapitału polskiego, która od 45 lat specjalizuje się w generalnym wykonawstwie trudnych i wymagających inwestycji budowlanych. Naszą nadrzędną wartością jest zapewnienie bezpieczeństwa i partnerskich relacji inwestorom, podwykonawcom, dostawcom, a także pracownikom tworzącym siłę organizacji. Naszym największym kapitałem są ludzie tworzący zespół ALSTAL. To ich doświadczenie, zaangażowanie i chęć zmieniania świata na lepszy pozwalają nam stale doskonalić naszą firmę. Zgrany zespół ponad 260 osób tworzą zarówno najwyższej klasy specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oraz młode, dynamiczne i ambitne osoby, które regularnie podnoszą swoje kompetencje.
Więcej na: www.alstal.eu
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Zdrowie
Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
Algorytmy sztucznej inteligencji usprawnią wykrywanie wrodzonych wad serca w okresie prenatalnym. Wykrycie problemu na tym etapie ma kolosalne znaczenie dla rokowania noworodka. Fundacja Serce Dziecka realizuje program, który ma przygotować medyków na nadchodzące zastosowania AI w analizowaniu danych z echokardiografii płodu. Są już obiecujące dane mówiące o tym, że algorytmy skutecznie wspierają lekarzy w stawianiu takich diagnoz. Również polskie środowisko naukowe pracuje nad technologią, która będzie analizowała dane obrazowe w podobny sposób, jak robi to człowiek.
Handel
Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
W tym tygodniu Grupa Żywiec uruchomiła w Elblągu nową linię do produkcji piwa w puszce. Dwukrotnie szybsza od dotychczasowej zwiększyła zdolności produkcyjne browaru o 30 proc. Poza poprawą efektywności nowa technologia ma także wpłynąć na obniżenie śladu węglowego zakładu. Pozwoli bowiem zredukować zużycie ciepła, wody i energii elektrycznej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.