Huawei prezentuje HarmonyOS i pierwsze urządzenia oparte o własny system
Huawei zaprezentował dziś podczas globalnej premiery swój własny system operacyjny, HarmonyOS. To multiplatformowe oprogramowanie, które zapewnia inteligentne połączenie i współpracę różnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety, urządzenia wearable, telewizory, a także szeroko pojęte urządzenia smart home. HarmonyOS zapewnia płynną i bezpieczną interakcję we wszystkich scenariuszach korzystania z tych urządzeń. Huawei zaprezentował też pierwsze urządzenia marki zasilane przez HarmonyOS - nową serię smartwatchy Watch 3 i tablet MatePad Pro.
HarmonyOS to autorski system operacyjny Huawei, który łączy urządzenia w jedno super-urządzenie (Super Device), integrujące sprzęty i zasoby tych sprzętów. Może działać na urządzeniach, które mają nawet zaledwie 128 KB RAM, co pozwala jej zaistnieć na przeróżnych sprzętach z różnych kategorii produktowych. Nowoczesne rozwiązania systemowe pozwolą – dzięki HarmonyOS – działać dłużej na jednym ładowaniu oraz utrzymać wysoką wydajność smartfona przez ponad 36 miesięcy od momentu jego uruchomienia.
Interakcja urządzeń z HarmonyOS sprawia, że praca na wielu urządzeniach jest tak prosta, jak kontrolowanie jednego. Nowy panel sterowania dostępny na smartfonie zasilanym HarmonyOS obsługuje proste i intuicyjne połączenia dzięki funkcji „przeciągnij i zintegruj”. Umożliwia ona użytkownikom swobodne łączenie – praktycznie jednym ruchem - wybranych urządzeń w oparciu o określone scenariusze, podczas gdzie smartfon pełni rolę centrum sterowania ekosystemem. Na przykład, jeżeli użytkownik zechce obejrzeć film w domu, wystarczy, że otworzy panel sterowania na smartfonie i przeciągnie ikonę telewizora - film „przeskoczy” z telefonu na telewizor i będzie odtwarzany na nim bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.
Centrum Zadań w HarmonyOS umożliwia aplikacjom przechodzenie między różnymi urządzeniami bez konieczności instalowania ich na każdym z nich. Na urządzeniu, które jest częścią super-urządzenia, użytkownik może zobaczyć zadania uruchomione na wszystkich pozostałych. Jeżeli użytkownik uzna, że potrzebuje większego wyświetlacza do gry mobilnej, w którą właśnie gra, może przesunąć palcem odpowiednią ikonkę na ekranie smartfona i połączyć go z tabletem, tym samym przenieść grę na oparty o HarmonyOS tablet MatePad Pro i kontynuować zabawę.
Podczas globalnej premiery, Huawei poinformował, że prawie 100 urządzeń marki ma otrzymać aktualizację HarmonyOS w Chinach, w tym serie smartfonów Huawei Mate 40, Mate 30,
P 40, Mate X2, nova 8 oraz MatePad Pro.
- Otacza nas coraz więcej inteligentnych urządzeń i żyjemy w świecie, w którym wszystko jest ze sobą połączone. Każdy z nas jest częścią tego połączonego świata, podobnie jak każde urządzenie. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z nowymi partnerami i programistami, aby zapewnić jeszcze lepsze wrażenia, produkty i usługi naszym klientom na całym świecie korzystającym z HarmonyOS – powiedział Richard Yu, CEO w Huawei Consumer Business Group
Informacje na temat dostępności produktów Huawei z HarmonyOS na rynkach poza Chinami będą podawane na bieżąco.
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Świąteczna oferta EZVIZ: niezwykłe promocje na urządzenia smart home!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.