hiPower Energy planuje uruchomić innowacyjną instalację w I kw. 2025 r.
![Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_294743624.jpg)
Hydrogenium P.S.A, spółka wchodząca w skład notowanej na rynku NewConnect grupy hiPower Energy, zawarła kontrakt z Instytutem Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie, którego celem jest stworzenie nowatorskiej instalacji pilotażowej do przestwarzania biomasy. Spółka prowadzi już badania teoretyczne i doświadczalne, których wyniki pozwolą zaprojektować efektywny wysokotemperaturowy demonstrator systemu zgazowania parowo-tlenowego łusek słonecznika i innych odpadów biomasy. Jego uruchomienie jest planowane na I kwartał 2025 r.
- Dostrzegamy ogromny potencjał tkwiący w biomasie, który rośnie wraz z postępowaniem procesu transformacji energetycznej i konieczności zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Popyt na biomasę będzie coraz większy, dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć działania prowadzące do stworzenia innowacyjnej instalacji pilotażowej, która pozwoli istotnie zwiększyć skalę produkcji biomasy z łusek słonecznika. Prowadzimy już badania, dzięki którym określimy optymalne parametry dla efektywnej, wysokotemperaturowej instalacji zgazowania parowo-tlenowego – mówi Maciej Ganczarski, Partner Zarządzający spółki Hydrogenium P.S.A.
Badania teoretyczne i doświadczalne nad innowacyjnym demonstratorem są prowadzone w Instytucie Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. Będą one kontynuowane także w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Hydrogenium P.S.A. który powstaje w okolicy Puław.
Pierwszy etap projektu badawczego obejmuje pozyskanie danych niezbędnych do zaprojektowania prototypowej instalacji. Celem naukowców będzie określenie optymalnych trybów pracy dla instalacji produkcyjnej o wydajności wynoszącej 1 000 kg łuski słonecznika na godzinę. Rezultatem prowadzonych prac będzie stworzenie oraz uruchomienie nowatorskiej instalacji o zwiększonej efektywnoci przetwarzania odpadów biomasowych, która stanie się kluczowym elementem w rozwoju zrównoważonych technologii energetycznych. Planowane zakończenie budowy oraz uruchomienie instalacji ma nastąpić w I kwartale 2025 r.
3 czerwca 2024 r. notowana na rynku NewConnect grupa hiPower Energy zawarła umowę nabycia 30,30% akcji uprawniających do 30.30% głosów w Hydrogenium P.S.A. Spółka ta jest właścicielem IP technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmy, nad którą prowadzono badania oraz analizy przez ponad 20 lat. W tym czasie powstało rozwiązanie umożliwiające bardzo wysoką konwersję biomasy do gazu syntezowego, który może zostać wykorzystany do produkcji zielonego wodoru.
Przełomowa technologia pozwala na ekonomiczną i masową produkcję wodoru z szerokiego spektrum różnego rodzajów biomasy. Wyprodukowany gaz syntezowy może zostać przekształcony w metanol lub inne e-paliwa lub wykorzystany w produkcji zielonych chemikaliów dla przemysłu chemicznego, co zwiększa wszechstronność zastosowania nowatorskiej technologii.
##
O spółce:
Grupa hiPower Energy (dawna Arena.pl S.A.) to notowana na rynku NewConnect Grupa, która rozwija i komercjalizuje innowacyjne rozwiązania wodorowe. Tworzą ją spółki: hiPower Europe, hiPower Institute of Materials, hiPower Labs i Hydrogenium P.S.A. Portfolio Grupy hiPower Energy obejmuje m.in.: nowatorską technologię recyklingu wodoru – HRP, zasilane metanolem ogniwa paliwowe do produkcji energii elektrycznej – mGen, mobilne stacje ładowania pojazdów elektrycznych – myGo, technologie wychwytu H2 i wychwytu CO2, materiały zol-żelowe dla przemysłu, autorski żel uszczelniający instalacje i zbiorniki na wodór oraz technologię umożliwiającą tanią i masową produkcję biowodoru.
![Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_243310729,w_253,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
![Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl](/files/_uploaded/glownekonf_552657949,w_239,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
![5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!](/files/429963578/ey-gds,w_237,wo_300,ho_169,r_jpeg,_small.jpg)
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1617144973/n-biznes_1.png)
IT i technologie
![](/files/1617144973/med-nappy-ejajcmk7cjm-unsplash_1,w_274,_small.jpg)
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
![](/files/1617144973/mercedes-wyniki-foto-2,w_133,_small.jpg)
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Edukacja
Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
![](/files/1617144973/mon-ksztalcenie-foto_1,w_133,_small.jpg)
Większa interoperacyjność między medycyną cywilną i medycyną pola walki oraz kształtowanie gotowości do podejmowania szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach to jedne z fundamentów nowego modelu kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej patronuje projektowi, w ramach którego model ten będzie wdrażany we współpracy między wojskiem, środowiskiem medycznym i uczelniami. Potrzeba zmian w tym zakresie jest dyktowana dynamiczną sytuacją geopolityczną.
Szkolenia
![](/files/1617144973/ramka-prawa-akademia-newser_2,w_274,_small.jpg)
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.