Gmina Komorniki z nowoczesnym oświetleniem drogowym od Lena Lighting
Komorniki dołączyły do gmin, które przechodzą kompleksowe zmiany w duchu zrównoważonego rozwoju. W gminie zainstalowano 884 wysoce energooszczędne oprawy drogowe Strado LED S od Lena Lighting, które zredukują zużycie energii o 56,5%. Oprawy zapewniają też znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa przemieszczania się po zmroku.
Modernizacja oświetlenia na terenie gminy Komorniki to rezultat udziału w programie „Rozświetlamy Polskę”. Głównym celem akcji było zwiększenie bezpieczeństwa i widoczności na drogach, poprzez modernizację oświetlenia drogowego i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, poprawiających jakość i komfort życia mieszkańców, a także wspierających środowisko naturalne. Miasto wybrało produkty i obsługę firmy Lena Lighting, doceniając jej wieloletnią obecność na rynku, a także doświadczenie w realizacjach tego typu projektów.
Projektem modernizacji oświetlenia w gminie Komorniki zajęliśmy się kompleksowo, działając wspólnie z przedstawicielami samorządu na każdym etapie: od opracowania koncepcji, przez dobór odpowiednich rozwiązań, ustalenie aktualnych i oczekiwanych parametrów oświetleniowych na drogach, aż po finalne wykonanie. Pozwoliło nam to osiągnąć wymierne korzyści w zakresie oszczędności energii oraz poprawy jakości funkcjonowania mieszkańców.– mówi Patryk Weiss, Manager ds. danych produktowych i Projektant oświetlenia z Lena Lighting.
Podążając za innowacją, gmina Komorniki zdecydowała się na modernizację oświetlenia z wykorzystaniem Strado LED S. Zastosowano oprawy wyróżniające się wysoką skutecznością świetlną na poziomie sięgającym 158 lm/W. Dzięki wysokiej szczelności IP66 oraz najwyższej, osiąganej w tym momencie, odporności na uderzenia IK10 oprawy te są trwałe i odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych oraz wandalizm. Doskonale sprawdzają się zarówno jako oświetlenie montowane wzdłuż dróg i ulic, jak i w przypadku chodników, ścieżek rowerowych, parkingów czy terenów osiedlowych.
Strado LED S zostały zaprojektowane z myślą o łatwej integracji z systemami sterowania i posiadają certyfikację ZHAGA, co zapewnia gminie Komorniki możliwość rozbudowy systemu oświetleniowego w kierunku rozwiązań Smart City w przyszłości. Dodatkowo zastosowane w oprawach systemy optyczne niwelują problem zanieczyszczenia nieba i otoczenia, ukierunkowując strumień świetlny w dół, bez rozpraszania go w niekontrolowany sposób. Na całym etapie projektu i realizacji, skupiano uwagę na odpowiedniej eliminacji nadmiernych wartości wychyleń opraw i optymalnym doborze układów optycznych, dzięki czemu, mieszkańcy mogą cieszyć się dziś nie tylko znacznie lepszej jakości światłem, ale także światłem, które redukuje efekt niepożądanego eksponowania elewacji i wnikania przez okna do mieszkań i domów.
Projekt przyniósł gminie Komorniki znaczące korzyści, w tym redukcję zapotrzebowania na moc zainstalowanych opraw z 76,54 kW na 33,33 kW, co pozwoliło na zmniejszenie zużycia energii o ponad połowę. Modernizacja przyczyniła się też znacząco do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, wspierając równocześnie cele związane ze zrównoważonym rozwojem.

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.