FORVIA zwiększyła wydajność logistyki dzięki flocie robotów MiR
Inwestycja w 14 robotów MiR dała kluczowemu dostawcy części samochodowych stabilność i niezawodność produkcji w jego czeskim zakładzie, a także zwrot z inwestycji w mniej niż 2 lata
PRAGA, Czechy, 4 stycznia 2023 - FORVIA, jedna z wiodących firm w branży technologii motoryzacyjnej, zwiększyła swoją efektywność logistyczną, wzmocniła stabilność procesów produkcyjnych i zmniejszyła ryzyko związane z bezpieczeństwem dzięki flocie robotów MiR. Okres zwrotu z inwestycji w 14 robotów w zakładzie Faurecia Clean Mobility w Písku (Czechy) wyniósł mniej niż dwa lata.
Obecnie w Písku zainstalowanych jest 14 robotów MiR. Siedem z nich, głównie MiR600 o dużej ładowności, pracuje w obszarze wyrobów gotowych, dostarczając puste palety na linie montażowe i odbierając pełne palety do obszaru logistyki. Drugi obszar, w którym działają roboty MiR250, to dostarczanie komponentów z magazynu na linie montażowe. Roboty w zakładzie są wykorzystywane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na wszystkich trzech zmianach.
Przed rozpoczęciem automatyzacji logistyka na hali produkcyjnej opierała się głównie na procesach ręcznych, wózkach widłowych i urządzeniach sztaplujących. W związku z tym, że ryzyko urazów
i chorób zawodowych było wysokie, firma zdecydowała się zautomatyzować najcięższe i najmniej bezpieczne procesy. Głównym celem było wprowadzenie technologii, która zwiększy zarówno poziom bezpieczeństwa, jak i efektywności.
"Jednym z głównych wyzwań projektu było wdrożenie elastycznego środowiska logistycznego, potrafiącego dopasowywać się do ciągle zmieniających się potrzeb na hali produkcyjnej naszego zakładu" - powiedział Martin Horáček, Supply Chain Operations Manager w Faurecia Clean Mobility Europe. "Środowisko naszej hali produkcyjnej jest niezwykle żywe i zmienne, różne urządzenia logistyczne, w tym paletyzatory, wózki, wózki widłowe itp. spotykają się z ludźmi obsługującymi linie produkcyjne. Autonomiczne roboty mobilne z Mobile Industrial Robots (MiR) okazały się najlepszą odpowiedzią na potrzeby tego zakładu."
Oprogramowanie MiR Fleet służy do organizacji misji i przy wykorzystaniu wewnętrznego skryptu pomaga zoptymalizować przepływ logistyczny do linii produkcyjnych i między nimi. Cała komunikacja z drzwiami, bramami, maszyną pakującą itp. jest w pełni automatyczna i nie wymaga pomocy operatorów. Celem na przyszły rok jest integracja MiR Fleet z firmowym systemem ERP.
Roboty mobilne MiR zapewniają klientowi pełną autonomię umożliwiającą łatwe wyznaczanie nowych tras bez dodatkowych taśm magnetycznych lub innych fizycznych znaczników, niezbędnych przy stosowaniu innych technologii intralogistycznych. Są inteligentne, potrafią rozpoznać ludzi na hali produkcyjnej i mogą zatrzymać lub ominąć osoby, które znajdują się w pobliżu bez zmniejszenia wydajności, ponieważ unikają wąskich gardeł. Wszystkie te cechy umożliwiają bezproblemową współpracę AMR i ludzi we wspólnym środowisku produkcyjnym.
Ogólne korzyści z wdrożenia robotów mobilnych MiR obejmują trzy główne obszary. Pierwszym
z nich jest poprawa bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie wózków widłowych z hali produkcyjnej. Drugim jest zwiększona produktywność we wszystkich obszarach działalności. I wreszcie, ważny aspekt finansowy: w Faurecii Písek okres zwrotu z inwestycji w roboty MiR był krótszy niż 2 lata.
"Roboty mobilne, funkcjonując tak samo w pracy na wszystkich trzech zmianach, pomagają nam wprowadzić większą dyscyplinę na hali produkcyjnej i sprawiają, że nasze procesy są stabilniejsze i bardziej niezawodne. To, co najbardziej w nich cenimy, to ich autonomia, co oznacza, że mogą swobodnie poruszać się po hali produkcyjnej bez żadnego dodatkowego osprzętu," dodał Martin Horáček.
Więcej szczegółów można znaleźć w filmie i opisie studium przypadku na stronie https://www.mobile-industrial-robots.com/case-studies/mir250-mir600-forvia-czech-republic/
Zdjęcia z Forvii do pobrania tutaj: https://we.tl/t-VlWnDiJHyT
O firmie FORVIA
FORVIA Faurecia jest globalnym liderem w branży technologii motoryzacyjnych. Z 266 zakładami przemysłowymi, 39 centrami badawczo-rozwojowymi i 114 000 pracowników w 35 krajach, Faurecia jest dostawcą motoryzacyjnym z pierwszej dziesiątki na świecie. Jako jeden z zakładów produkcyjnych w Czechach, Faurecia Clean Mobility Písek skupia się na produkcji układów wydechowych dla szerokiego grona klientów, głównie Volvo, Daimler i PSA. Zakład w Písku działa od 2006 roku i obecnie zatrudnia około 500 osób.
O Mobile Industrial Robots:
Mobile Industrial Robots (MiR) rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom możliwość podejmowania bardziej wartościowych działań. Innowacyjne roboty MiR zostały wdrożone już przez setki średnich i dużych międzynarodowych producentów, a także kilka szpitali i domów opieki na całym świecie. Firma szybko utworzyła globalną sieć dystrybucji w ponad 60 krajach, z oddziałami regionalnymi w Nowym Jorku, San Diego, Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie, Tokyo i Szanghaju. Rozwój utworzonego w 2013 roku przedsiębiorstwa postępował w szybkim tempie. W 2019 roku przychód MiR wyniósł 44 mln USD. Założona i prowadzona przez doświadczonych duńskich specjalistów w dziedzinie robotyki firma MiR ma swoją siedzibę w Odense w Danii. Więcej informacji na stronie www.mobile-industrial-robots.com
Kontakt dla mediów:
Dorota Prochowicz
Omega Communication
dprochowicz@communication.pl
+48 728 433 401
Dane kontaktowe firmy:
Denise Innocenti Guldbrandsen
Kierownik Marketingu Grupy
Mobile Industrial Robots A/S
E-mail: din@mir-robots.com
+45 2030 7447

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów
W najbliższych miesiącach mogą ruszyć duże inwestycje publiczne w drogownictwie, kolei, energetyce i obronności. To efekt aktywizacji KPO i przesunięcia części środków z komponentu klimatyczno-energetycznego do tzw. Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Dla branży wyzwaniem będzie nie tylko dostęp do materiałów i ich sprawne dostawy, ale także kwestie kadrowe, które już dziś sprawiają problemy w realizacji zadań.
Prawo
Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur rusza 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną, jednak przepisy określające funkcjonowanie systemu KSeF są na razie na etapie prac w Sejmie. Wprowadzenie nowego systemu oznacza rewolucję w obiegu dokumentów, a dla firm – spore wyzwanie w przygotowaniu do zmian. „Barometr nastrojów polskich księgowych 2025” wskazuje, że KSeF budzi wśród nich najwięcej obaw, przede wszystkim ze względu na chaos organizacyjny i brak jasnych przepisów.
Bankowość
Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.