Europejska Rada ds. Innowacji ogłasza nagrody
ITBC Communication
Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
michal_michalski|itbc.pl| |michal_michalski|itbc.pl
+48 602 789 188
www.itbcgroup.pl
Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) ogłosiła tegorocznych zdobywców nagród za innowacyjność, które przyznano miastom Dortmund i Vantaa, a także czterem czołowym innowacyjnym kobietom i trzem innowatorom w zakresie zamówień publicznych. Nagrody ogłoszono podczas dwudniowego szczytu inauguracyjnego EIC, na którym opublikowano też raport na temat oddziaływania EIC w 2021 r., podkreślający skalę wsparcia innowacji przez EIC od 2014 r.
Przedstawiając zwycięzców siódmego wydania Nagrody dla Europejskiej Stolicy Innowacji, Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, ogłosiła, że Europejską Stolicą Innowacji w 2021 r. został Dortmund w Niemczech, wygrywając nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 000 euro. Nagrodę dla Europejskiego Miasta Rozwijającego Innowacje przyznano miastu Vantaa w Finlandii, które otrzyma 500 000 euro.
Komisarz Gabriel powiedziała: „Ogłoszone dziś zwycięskie miasta wykonały niezwykłą pracę na rzecz rozwoju ekosystemów innowacji dla innowatorów i swoich mieszkańców. Miasta te są autentycznymi platformami testowymi dla innowacji; są to fora, na których różni partnerzy w ekosystemie innowacji wspólnie tworzą oddolne inicjatywy na rzecz bardziej innowacyjnego i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich”.
Przyznane nagrody świadczą o uznaniu dla długofalowego wysiłku miast podejmowanego w celu stworzenia środowiska, w którym innowacje są możliwe i mile widziane. O tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji ubiegały się też Dublin (Irlandia), Malaga (Hiszpania) i Wilno (Litwa), natomiast w konkursie o tytuł Europejskiego Miasta Rozwijającego Innowacje miasta Cascais (Portugalia) i Trondheim (Norwegia) zajęły drugie i trzecie miejsce.
Komisarz Gabriel ogłosiła także zdobywczynie Nagród UE dla Innowacyjnych Kobiet, z których każda otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 euro. Są to:
Merel Boers (Holandia), współzałożycielka i dyrektor generalna NICO-LAB – firmy oferującej najnowocześniejsze rozwiązanie technologiczne ułatwiające lekarzom usprawnianie opieki w nagłych wypadkach.
Mathilde Jakobsen (Dania), współzałożycielka i dyrektor generalna Fresh.Land – platformy cyfrowej, która umożliwia skrócenie i cyfryzację łańcucha dostaw żywności, zapewniając łatwy dostęp do dobrej jakości żywności.
Daphne Haim Langford (Izrael), założycielka i dyrektor generalna Tarsier Pharma – spółki opracowującej innowacyjne rozwiązania umożliwiające leczenie i wyleczenie autoimmunologicznych i zapalnych chorób oczu.
Nagrodę dla Obiecującego Innowatora 2021 za wyjątkowe innowacje osiągnięte w wieku poniżej 30 lat otrzymują:
- Ailbhe i Isabel Keane (Irlandia), założycielki Izzy Wheels – firmy oferującej modne osłony kół w wózkach inwalidzkich. Otrzymają one nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 euro.
Przyznając nagrody, komisarz Gabriel powiedziała: „Tegoroczne laureatki są nadzieją na zmianę w obszarze innowacji – wierzę, że utorują drogę innym przedsiębiorczym kobietom w przyszłości”.
Dwie kobiety otrzymały również nagrodę w postaci słownego wyróżnienia za osiągnięcia:
- Asude Altıntaş (Turcja), współzałożycielka i dyrektor generalna Twin Science – firmy oferującej produkty cyfrowe i fizyczne dla dzieci, ułatwiające rozwijanie umiejętności w zakresie nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (ang. STEAM).
- Livia Ng (Wielka Brytania), założycielka i dyrektor generalna Neucruit – firmy wykorzystującej „głębokie technologie” (deep tech) do opracowywania cyfrowych strategii rekrutacji pacjentów, ułatwiających życie pacjentom i innowatorom klinicznym.
Ogłoszono również zdobywców pierwszej i drugiej nagrody w pierwszej edycji konkursu o Nagrody UE za zamówienia publiczne na innowacje; zdobywca pierwszej nagrody otrzymuje 75 000 euro, a zdobywca drugiej nagrody – 25 000 euro. Są to:
Kategoria: strategia zamówień publicznych na innowacje:
- Galicyjska Służba Zdrowia (SERGAS) (Hiszpania) – pierwsze miejsce
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) (Polska) – drugie miejsce
Kategoria: wyzwania społeczne
- Holenderski Waterschapsbedrijf Limburg (Holandia) – pierwsze miejsce
- International Horizontal Scanning Initiative (Belgia) – drugie miejsce
Kategoria: przywództwo w obszarze zamówień
- Francesco Talone, Stefano Moni i Giuseppe Restivo (Włochy) – pierwsze miejsce
- Mateusz Stanczyk i Monika Adamczak (Polska) – drugie miejsce
Wszystkie trzy kategorie nagród finansuje EIC, który w czasie szczytu opublikował najnowszy raport na temat swojego oddziaływania. Z raportu wynika, że od 2014 r. EIC wsparł finansowo około 5500 start-upów i MŚP, a także ponad 400 projektów związanych z badaniami naukowymi i innowacjami w zakresie rozwijanych technologii. Zatwierdził też decyzje o zainwestowaniu ponad 600 mln euro w 137 firmach na rynkach UE i państw trzecich. Pełną wersję raportu Deep Tech Europe – European Innovation Council Impact Report 2021 można pobrać, skanując kod QR:
W szczycie brało udział wielu innowatorów, badaczy, przedsiębiorców, inwestorów i uczestników całego europejskiego ekosystemu innowacji, żeby debatować i kształtować przyszłość europejskiej polityki innowacyjności. Szczyt umożliwiał coaching, tworzenie sieci kontaktów i wymianę pomysłów na szybko rozwijające się europejskie start-upy. EIC jako organizacja ma znaczące osiągnięcia w przyciąganiu funduszy i możliwości inwestycyjnych dla obiecujących sektorów deep tech, takich jak zdrowie, cyfryzacja i cleantech.
+ + +
Europejska Rada ds. Innowacji
EIC powołano w ramach programu Horyzont Europa. Rada dysponuje budżetem w wysokości 10,1 mld euro na wspieranie przełomowych innowacji na każdym etapie – od początkowych badań, poprzez badania typu „proof-of-concept” i transfer technologii, aż po finansowanie i rozbudowę start-upów i MŚP.
W sprawie pytań mediów i próśb o wywiad należy kontaktować się z Annamarią Roman: annamaria.r@actionprgroup.com
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.