Etykiety odporne na trudne warunki coraz bardziej popularne w Polsce
Co łączy niemieckie Instytuty: Maxa Plancka, Roberta Kocha i duński Epilepsihospitalet Filadelfia? Oprócz tego, że są to wysoce wyspecjalizowane jednostki badawcze, mają jeszcze jeden wspólny mianownik. Wszystkie korzystają z produktów polskiej firmy Etisoft – systemu etiCALLS, czyli kompleksowego i wszechstronnego wsparcia w identyfikacji próbek w laboratoriach, także tych poddawanych agresywnemu działaniu rozpuszczalników czy niskich temperatur. Rozwiązanie staje się coraz popularniejsze także w Polsce.
Działalność laboratoriów na całym świecie nieustannie dynamicznie się rozwija. Mało która branża jest w stanie dorównać branży laboratoryjnej pod względem innowacyjności stosowanych rozwiązań. Nabywcy produktów etiCALLS – laboratoria z Niemiec czy Danii - stosują je i doceniają od wielu lat. Co proponuje laboratoriom Etisoft? Unikalne rozwiązania usprawniające identyfikację do oznaczania próbek laboratoryjnych w niemal każdych warunkach.
Dlaczego właściwe etykietowanie w laboratorium jest tak istotne?
Rozwój medycyny przynosi postęp, ale także nowe wyzwania. Coraz więcej próbek do analizy i nowe metody ich przechowywania oznaczają zwiększoną kontrolę nad ich identyfikacją, śledzeniem i raportowaniem. Jeśli identyfikacja próbki jest nieprawidłowa, a nieprawidłowy wynik laboratoryjny jest następnie przedstawiany jako podstawa do dalszego leczenia, w rezultacie tej pomyłki pacjent otrzymuje niewłaściwą opiekę zdrowotną. Ponadto w badaniach klinicznych próbki materiału są często pobierane od pacjenta, testowane i analizowane poza placówką, w której ostatecznie jest leczony. Czasami próbki przechodzą przez ręce wielu pracowników laboratoriów w kilku lokalizacjach, co w przypadku nietrwałych etykiet i mało odpornego na ścieranie nadruku, może łatwo doprowadzić do katastrofalnej w skutkach pomyłki.
Prosta i skuteczna identyfikacja w każdym laboratorium jest możliwa
Obecnie, aby zminimalizować częstotliwość błędów wynikających ze złego oznakowania, szuka się coraz lepszych systemów zarządzania danymi, w połączeniu z zastosowaniem odpowiednich technik etykietowania próbek. Trudne warunki, takie jak ekstremalnie niskie temperatury, ekspozycja na niektóre chemikalia, alkohole i wilgoć, mogą rozpuścić wiele formuł atramentu znajdujących się nawet w trwałych markerach, zmywając cenne informacje na temat zawartości próbek. Odręczne opisywanie za pomocą markera lub długopisu – zwłaszcza na małych etykietach - to także wyzwanie, które może skomplikować komunikację i utrudnić właściwe odczytanie opisu. To nie jedyny powód, dla którego warto przejść na zautomatyzowaną formę etykietowania.
EtiCALLS – etykiety do zadań specjalnych
Drukowane etykiety mają wiele zalet. Pozwalają zmieścić więcej czytelnych informacji na niewielkim obszarze, a użycie specjalnych taśm w druku termotransferowym sprawia, że tekst jest odporny na silne chemikalia i inne niekorzystne czynniki, zabezpieczając zapisane dane. Wszystkie te wymagania spełniają etykiety EtiCALLS. Na rynku polskim z rozwiązań EtiCALLS od zeszłego roku korzysta Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia z Zabrza. – „Pracując nad innowacyjnymi projektami w medycynie, biotechnologii i healthcare, musimy być odpowiednio przygotowani do oznaczania przechowywanych próbek. Przed wyborem systemu EtiCALLS testowaliśmy inne rozwiązania które nie spełniały naszych wymagań. System EtiCALLS sprawdza się w prowadzonych przez nas badaniach. Pracujemy na dużej ilości próbek, które po zakończeniu badań są przechowywane w niskich temperaturach. Przyjazność wykorzystywanego przez nas rozwiązania i trwała identyfikacja poszczególnej próbki jest dla nas bardzo ważna”. – stwierdza Adam Konka, prezes Spółki. Co wyróżnia etykiety EtiCALLS? Oprócz wymienionych wcześniej właściwości są one odporne na ekstremalnie niskie temperatury. Nadają się do znakowania zarówno próbek przechowywanych w suchym lodzie (-80°C), jak i w ciekłym azocie (-196°C). Ich doskonała przyczepność do wielu powierzchni, np. szkła i plastiku, sprawia, że nie odklejają się nawet podczas wirowania w wirówce laboratoryjnej.
Właściwa etykieta może mieć decydujące znaczenie w zapewnieniu, że próbki pozostaną dobrze zidentyfikowane. Troska o to, aby tak właśnie było, powinna być priorytetem dla każdego laboratorium.

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.