Endava: rok globalnej cyfrowej transformacji wspieranej przez specjalistów w PL
Niezmiennie wysoki popyt na wykwalifikowanych specjalistów IT skłania międzynarodowe firmy do współpracy z profesjonalistami z całego świata. W tym celu wchodzą na nowe dla siebie rynki, takie jak Polska. Jedną z takich organizacji jest Endava, brytyjski lider rozwiązań IT nowej generacji. Firma właśnie obchodzi pierwszy rok swojej obecności nad Wisłą. Jej sukces pokazuje, jak Polska może skorzystać z obecności firm, które chcą angażować się w życie lokalnej społeczności i oferować miejscowym talentom rzeczywiste możliwości rozwoju.
Kształtowanie na nowo relacji między ludźmi a technologią jest niełatwym wyzwaniem. Jednak to właśnie taki cel przyświecał założycielom Endavy 23 lata temu. Do dziś jest to fundament misji firmy, wpisany w jej DNA.
Rok temu brytyjski lider rozwiązań IT nowej generacji zdecydował o rozszerzeniu swojej działalności na kolejny rynek – Polskę, aby pozyskiwać doświadczonych specjalistów do realizacji globalnych projektów. Wyjątkowe podejście organizacji przejawia się nie tylko w oferowaniu stabilnego zatrudnienia i możliwości wszechstronnego rozwoju, ale także w zaangażowaniu w lokalną społeczność, w której funkcjonują pracownicy.
Zapotrzebowanie na wyjątkowe talenty
– Firmy z całego świata potrzebują wsparcia w digitalizacji swoich działań. Globalna transformacja wymaga ciężkiej pracy naprawdę doświadczonych ludzi. Takich, którzy nie chcą ograniczać się do tworzenia kodu lub testowania, ale pragną realnie zaangażować się w cały projekt, wnosząc całą swoją pasję i wiedzę, aby wprowadzić prawdziwe zmiany w organizacji klienta – wyjaśnia Marta Lyczmańska, Delivery Location Manager (Gdańsk i Wrocław) w Endavie. – Entuzjaści technologii, którzy łączą doświadczenie, wiedzę i talent, są twórcami najciekawszych rozwiązań przyspieszających innowacje na całym świecie. To właśnie takich pracowników chcemy zatrudniać w Polsce.
Endava obsługuje głównie klientów z takich obszarów jak fintech, TMT, e-commerce, a także z sektora ubezpieczeń, mobilności i opieki zdrowotnej. Wspiera branże, które rozwijają się obecnie najszybciej na świecie. Skutecznie wykorzystują one moc cyfrowej transformacji do doskonalenia swojej oferty, wprowadzania nowych produktów lub usług, czy unowocześniania obsługi klienta. Wśród marek wspieranych przez pracowników Endavy na całym świecie znajdują się tak znane firmy jak Volkswagen, Hellenic Bank i Santander Group. To pokazuje, jak wysoko firma stawia poprzeczkę osobom, które zatrudnia, ale również w jak wielu obszarach potrzebne jest wsparcie polskich ekspertów.
– Dane rynkowe potwierdzają, że specjaliści IT szukają przede wszystkim takich firm, które oferują ciekawe możliwości współpracy z największymi markami, wysoką kulturę pracy oraz silne przywiązanie do wartości. Ważnym aspektem jest także zaangażowanie w działania na rzecz lokalnej społeczności. To wszystko jest istotne, gdy buduje się zespół składający się z doświadczonych i pełnych pasji ekspertów dostarczających niestandardowe rozwiązania światowej klasy – mówi Paweł Jankowski, Delivery Location Manager (Łódź i Warszawa) w Endavie.
Samowystarczalny zespół projektowy
Gdańsk, Łódź, Wrocław, Warszawa – to miasta, w których Endava zatrudnia nowych pracowników. Wśród nich znajdują się przedstawiciele różnych technologii czy dziedzin, m.in. specjaliści od tworzenia oprogramowania, testowania, analizy biznesowej, architektury, DevOps, inżynierii i architektury rozwiązań chmurowych (AWS, Azure, GCP), sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, inżynierii danych oraz zarządzania projektami. To nie są przypadkowe wybory. Taki sposób zatrudniania umożliwia skompletowanie samowystarczalnego zespołu, którego członkowie mają umiejętności i kompetencje niezbędne do objęcia wszystkich stanowisk wymaganych w typowym projekcie informatycznym. W efekcie Endava może kompleksowo wspierać swoich klientów, realizując zadania obejmujące cały cykl życia rozwoju oprogramowania.
Czasami oznacza to również wzięcie na siebie obowiązków, które zazwyczaj są po stronie klienta, takich jak rola product ownera czy architekta infrastruktury. Taka organizacja pracy stwarza przestrzeń do synergii i kreatywności, które pozwalają skutecznie tworzyć i implementować funkcjonalności odpowiadające na potrzeby klienta. Również pracownicy doceniają takie środowisko pracy, które nie ogranicza ich zadań do tworzenia kodu, ale umożliwia rozwijanie ich kompetencji jako cenionych konsultantów IT.
Zaangażowanie w lokalną społeczność
Zaangażowanie Endavy w lokalną społeczność przejawia się nie tylko uczestniczeniem w branżowych wydarzeniach, ale także w ich organizacji. Wynika to z zakorzenionej głęboko w firmie kultury dzielenia się wiedzą, która wykracza poza cenione przez pracowników wewnętrzne inicjatywy, takie jak Pass It On czy Tech Talks.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy Endava zorganizowała trzy meet-upy dla lokalnych społeczności IT w całym kraju. Pierwszym z nich było majowe spotkanie Connect IT w Łodzi, które skupiło się na znaczeniu kwantyfikacji wyników dla podejmowania lepszych decyzji programistycznych. Następne było wydarzenie w Gdańsku omawiające temat efektywnego zarządzania danymi, aby generować zaawansowane rekomendacje, które odbyło się w czerwcu oraz łódzkie spotkanie zorganizowane pod koniec roku, dotyczące Javy. Endava uczestniczyła również w wydarzeniach branżowych, takich jak: Code Europe (Warszawa), DevConf (Łódź) i Infoshare (Gdańsk).
Różnorodność i szczegółowość tematów poruszanych na tych spotkaniach, połączona z prezentacją prawdziwych case studies z codziennej działalności Endavy, umożliwia stworzenie komfortowego środowiska do networkingu dla specjalistów na seniorskich stanowiskach. To w trakcie tych wydarzeń mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami w danym temacie.
Wspieranie młodych talentów
Wspieranie rozwoju lokalnych talentów oznacza także pomaganie młodym ludziom z potencjałem. To z tego względu Endava ufundowała dwa stypendia w ramach programu „Młodzi w Łodzi”. Dwie wybitnie uzdolnione studentki łódzkich uczelni, uczące się na kierunkach związanych z IT, otrzymały dodatkowe fundusze, które pomogą im w nauce oraz rozwijaniu kariery. Celem programu jest zapewnienie możliwości rozwoju młodzieży z Łodzi i okolic, dzięki czemu mogą oni przyczyniać się do wzmacniania pozycji regionu w skali kraju.
Endava chce kontynuować dotychczasową strategię rozwoju. Planowane są kolejne otwarcia centrów biznesowych w regionie oraz realizacja kolejnych lokalnych inicjatyw. A ponieważ firma szybko rośnie – w zeszłym roku jej przychody wzrosły o prawie połowę w porównaniu do 2021 r. – to pewne, że w tym roku polscy specjaliści IT będą mieli dostęp do wielu ekscytujących możliwości współpracy z globalnymi firmami.
materiały prasowe / Endava

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.