DO OK SA zapowiada przejście ze sfery usług do sfery rozwiązań
DO OK SA, notowana na NewConnect firma specjalizująca się w konsultingu IT i dostarczaniu kompleksowych usług programistycznych, rozpoczęła jeden z głównych celów strategii rozwoju, jaką jest przejście ze sfery usług do sfery rozwiązań. Firma tworzy własne produkty technologiczne, które mają posłużyć jej klientom do realizacji wyznaczonych celów. Przykładem jest rozwiązanie IoT Cloud – DoConnect – które ma przyczynić się do szybkiej transformacji firm produkujących osprzęt urządzeń niepodłączonych do chmury i tym samym umożliwić zdalną obsługę. Inwestycja w rozwiązania własne, rozszerzanie oferty consultingowej, a także dobre zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów na rynkach zagranicznych to jedne z kluczowych założeń i planów spółki na nadchodzące miesiące.
– Tworzenie konkretnych produktów i usług zorientowanych na klienta jest jednym z naszych nadrzędnych celów, nasza praca napędza rozwój tych przedsiębiorstw i zapewnia im utrzymanie ciągłości biznesowej. DoConnect to produkt, który przejęliśmy od jednej z czołowych firm w Norwegii projektującej hardware. Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania mapy drogowej dla dalszego rozwoju tego rozwiązania oraz strategii potencjału rynkowego. – mówi Dmitrij Żatuchin, CEO DO OK. – DoConnect znajdzie zastosowanie w koncepcji IoT (Internet Rzeczy) oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest zaawansowana analiza danych i kontrola zdalna np. w sektorze energetyki i użyteczności publicznej, logistyce i transporcie czy w sektorze ochrony zdrowia – dodaje.
Posiadanie własnych, autorskich rozwiązań znacząco zmienia pozycjonowanie DO OK w branży IT. Firma nie ogranicza się jedynie do dostarczania usług consultingowych, czy wytwarzania oprogramowania, ale dodatkowo staje się partnerem do rozwijania biznesu w oparciu o posiadaną technologię. DO OK koncentruje się na budowaniu pozycji eksperckiej w doradztwie w oparciu o wybrane metodyki warsztatowe. – Konieczność redefinicji wartości biznesowych i dostosowanie planów działania firm do ekosystemu dotkniętego pandemią, jest ważnym etapem w procesie zarządzania zmianą w przedsiębiorstwie. Odpowiedzią na to jest wdrożenie oferty konsultingowej, której elementem są warsztaty planowania produktu zorientowane na wartość – mówi prezes DO OK. – W ostatnim czasie, następstwem ich przeprowadzenia było podpisanie umowy z ważnym zagranicznym partnerem na dostarczenie usług consultingu, designu i programowania produktu klienta. Założenia kontraktu będą realizowane na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy – dodaje Dmitrij Żatuchin.
DO OK działa w branży IT od dekady, w 2017 roku spółka zadebiutowała na rynku NewConnect. Firma koncentruje się na ofercie konsultingowej i dostarczaniu kompleksowych usług programistycznych w obszarach FinTech, MedTech, Healthcare i łańcucha dostaw, z wykorzystaniem blockchain, Big Data, aplikacji internetowych, rozwiązań mobilnych i kompleksowych. Strategiczne rynki DO OK pod kątem generowanych przychodów i kluczowych projektów to Holandia, Polska, kraje DACH oraz nordyckie.
Jednym z nadrzędnych celów spółki jest rozwój przedstawicielstw zagranicznych, które pozwolą na lepsze zrozumienie potrzeb klientów spoza Polski i większą integrację projektów na rynku międzynarodowym. W lipcu br. DO OK otworzyła swoje biuro w Tallinnie. Wśród innych założeń firmy jest również zwiększenie liczby osób w obszarze Business Development w Holandii oraz pozyskanie partnerów Country Representative w Norwegii, Danii oraz Finlandii.
DO OK stawia również na umiędzynarodowienie w Radzie Nadzorczej, do której w tym miesiącu dołączył Janne Kalliola, znany na fińskim i estońskim rynku IT przedsiębiorca, posiadający blisko 40-letnie doświadczenie w tej branży.
- Przewodnie założenie naszej firmy jest skierowane na realizację usług programowania zmieniających życie. Dużą uwagę przywiązujemy do otwartej świadomej współpracy z klientem. Właściciel produktu ściśle współpracuje z liderem technologicznym, dzięki czemu zna proces tworzenia oprogramowania. Nasz zespół posiada dużą wiedzę na temat technologii i od czasu do czasu rzuca klientom wyzwania dotyczące kolejnych kroków lub planowanych funkcji. Poszukując najlepszych rozwiązań duży nacisk kładziemy na kwestie związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu – mówi Dmitrij Żatuchin.
DO OK od dwóch lat jest aktywnym członkiem i współzałożycielem stowarzyszenia SODA (Software Development Association Poland), zrzeszającego firmy z branży IT, którego celem jest rozwijanie wzajemnej współpracy.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.