DataArt Talent Lab prezentuje proof of concept panelu bezdotykowego
DataArt Talent Lab, stworzona przez pracowników DataArt inicjatywa mająca na celu rozwój młodych programistów, opracowała proof of concept technologii rozpoznawania gestów w miejscach publicznych o nazwie DataArt Orchestra. Technologię zastosowano w terminalu służącym do zamawiania jedzenia i napojów. Użytkownicy mogą posługiwać się jedynie gestami dłoni, bez konieczności dotykania urządzenia. Proof of concept udowodnił, że publiczne ekrany i urządzenia dotykowe, takie jak automaty do zamawiania jedzenia lub terminale informacyjne, można przekształcić w wersje bezdotykowe i bardziej bezpieczne.
Technologia rozpoznawania gestów nie jest niczym nowym, jednak przez długi czas była stosowana prawie wyłącznie w grach, osobistych urządzeniach elektronicznych, czy np. telewizorach typu smart. Nie była szeroko wykorzystywana w interfejsach publicznych. W świecie po pandemii widać jednak przydatność technologii bezdotykowych.
DataArt Orchestra, wykorzystuje oparty na sztucznej inteligencji zestaw narzędzi programistycznych do śledzenia całego szkieletu w trzech wymiarach Cubemos, oparty na technologiach Intel® RealSense™. Oprogramowanie to, stworzone w .NET, C# i Windows Presentation Foundation, rozpoznaje i śledzi ruchy rąk osoby stojącej przed wyświetlaczem. Osoba ta składa zamówienie, wykonując jeden z czterech gestów – ruchu w górę, w dół, w prawo i w lewo.
DataArt Orchestra to model koncepcyjny, co oznacza, że można – i należy – go dalej ulepszać. Został wydany w ramach licencji open source, co oznacza, że każdy może wnieść do niego swój wkład. Model na razie rozpoznaje jedynie kilka gestów dłoni, ale można go usprawnić do poziomu rozpoznawania ruchów dłoni i palców, a kolejnym krokiem jest implementacja uczenia maszynowego, która pozwoli na rozpoznawanie gestów z większą precyzją.
Technologie dotykowe, stosowane obecnie niemal wszędzie, można i należy zastąpić technologiami bezdotykowymi, gdzie tylko się da: w biletomatach komunikacji miejskiej, automatach do sprzedaży napojów i żywności, bankomatach, windach, terminalach informacyjnych i tablicach cyfrowych, które wskazują drogę w dużych budynkach, takich jak centra handlowe, hotele i lotniska. Inną zaletą interfejsów bezdotykowych jest fakt, że można ich używać w warunkach i sytuacjach, w których faktyczne ich dotykanie jest niepraktyczne lub niemożliwe, np. w kuchni lub w salach operacyjnych.
O DataArt Talent Lab
DataArt Talent Lab to wewnętrzna inicjatywa edukacyjna DataArt oraz inkubator koncepcji. W ramach Talent Lab, pracownicy zajmują się tworzeniem projektów technologicznych w formule przypominającej hackatony. Jednym z celów Talent Lab jest szkolenie mniej doświadczonych programistów poprzez współpracę z seniorami, którzy oczekują na projekty komercyjne. Większość z nich ma charakter wyłącznie edukacyjny, jednak część z nich może okazać się innowacyjna i przybrać charakter komercyjny.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.