Czy sztuczna inteligencja może być dla nas niebezpieczna?
Czy nowoczesne maszyny pomogą nam, czy zaszkodzą? Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy? Czy może być dla nas zagrożeniem? A może niebezpieczeństwo zniszczenia ludzkości przez maszyny jest tylko fikcją stworzoną przez pisarzy sci-fi?
Faktem jest, że AI już teraz odgrywa dużą rolę w świecie. Roboty pracują szybciej, pewniej i są bardziej wydajne. Z powodzeniem mogą zastąpić kierowców, prawników, pracowników biurowych, a nawet prezenterów telewizyjnych.
W dodatku AI potrafi być twórcza. Robot Erica dostał angaż w Hollywood, robot Benjamin stworzył scenariusz do filmu „Sunspring”, a inny algorytm scenariusz do nowego „Batmana”, który fani uznali za genialny. Jest też sztuczna inteligencja, która napisała surrealistyczny rozdział Harrego Pottera i drukarka 3D, która stworzyła obraz sprzedany na aukcji sztuki w Nowym Yorku za 432 500 dolarów. W Chinach sztuczna inteligencja pod pseudonimem Xiao Bing napisała 10 tys. wierszy i wydała książkę – jej twórczość cieszy się wielką popularnością.
Wzrost możliwości maszyn jest nieunikniony. Badacze przewidują, że do 2030 r. sztuczna inteligencja może zabrać nam nawet 800 milionów miejsc pracy.
Prócz ryzyka utraty pracy, pojawiają się też inne niepokoje.
Już teraz AI wpierające lekarzy stawia błędne diagnozy pacjentom, a w pojazdach stwarza zagrożenie na drodze. Algorytm karmiony nieodpowiednimi danymi może dyskryminować ludzi lub nimi manipulować. Chociaż roboty rozwiązują arcytrudne zadania, brak im duszy, nie mają więc moralności i nie odczuwają współczucia.
Tymczasem są już maszyny do zabijania używane przez wojsko. Co się stanie, jeśli będą autonomiczne?
Na te i wiele innych pytań, w debacie z cyklu Edukontra, starają się znaleźć odpowiedź specjaliści:
prof. Ryszard Tadeusiewicz – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji, trzykrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej;
Szymon Łukasik – Al Team Leader w firmie Synerise, członek IBS PAN, wykładowca na AGH;
Piotr Tempczyk z Ogólnopolskiego Instytutu Uczenia Maszynowego.
Interesują Cię wielkie procesy zachodzące w naszym świecie? Posłuchaj podcastu na:
https://open.spotify.com/episode/0XM237jzv4m0GJDvxLBlmd
lub obejrzyj wideo z dyskusją ekspertów:
https://www.youtube.com/watch?v=5I6DdLefHGI&t=1s
Projekt Edukontra został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Dialog".

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.