Czy sztuczna inteligencja może być dla nas niebezpieczna?
Czy nowoczesne maszyny pomogą nam, czy zaszkodzą? Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy? Czy może być dla nas zagrożeniem? A może niebezpieczeństwo zniszczenia ludzkości przez maszyny jest tylko fikcją stworzoną przez pisarzy sci-fi?
Faktem jest, że AI już teraz odgrywa dużą rolę w świecie. Roboty pracują szybciej, pewniej i są bardziej wydajne. Z powodzeniem mogą zastąpić kierowców, prawników, pracowników biurowych, a nawet prezenterów telewizyjnych.
W dodatku AI potrafi być twórcza. Robot Erica dostał angaż w Hollywood, robot Benjamin stworzył scenariusz do filmu „Sunspring”, a inny algorytm scenariusz do nowego „Batmana”, który fani uznali za genialny. Jest też sztuczna inteligencja, która napisała surrealistyczny rozdział Harrego Pottera i drukarka 3D, która stworzyła obraz sprzedany na aukcji sztuki w Nowym Yorku za 432 500 dolarów. W Chinach sztuczna inteligencja pod pseudonimem Xiao Bing napisała 10 tys. wierszy i wydała książkę – jej twórczość cieszy się wielką popularnością.
Wzrost możliwości maszyn jest nieunikniony. Badacze przewidują, że do 2030 r. sztuczna inteligencja może zabrać nam nawet 800 milionów miejsc pracy.
Prócz ryzyka utraty pracy, pojawiają się też inne niepokoje.
Już teraz AI wpierające lekarzy stawia błędne diagnozy pacjentom, a w pojazdach stwarza zagrożenie na drodze. Algorytm karmiony nieodpowiednimi danymi może dyskryminować ludzi lub nimi manipulować. Chociaż roboty rozwiązują arcytrudne zadania, brak im duszy, nie mają więc moralności i nie odczuwają współczucia.
Tymczasem są już maszyny do zabijania używane przez wojsko. Co się stanie, jeśli będą autonomiczne?
Na te i wiele innych pytań, w debacie z cyklu Edukontra, starają się znaleźć odpowiedź specjaliści:
prof. Ryszard Tadeusiewicz – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji, trzykrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej;
Szymon Łukasik – Al Team Leader w firmie Synerise, członek IBS PAN, wykładowca na AGH;
Piotr Tempczyk z Ogólnopolskiego Instytutu Uczenia Maszynowego.
Interesują Cię wielkie procesy zachodzące w naszym świecie? Posłuchaj podcastu na:
https://open.spotify.com/episode/0XM237jzv4m0GJDvxLBlmd
lub obejrzyj wideo z dyskusją ekspertów:
https://www.youtube.com/watch?v=5I6DdLefHGI&t=1s
Projekt Edukontra został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Dialog".

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Polityka
PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.