Cztery wyzwania związane z migracją do chmury w organizacjach ochrony zdrowia
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Trend Micro Incorporated, światowy lider w dziedzinie zabezpieczeń, stwierdził, że organizacje sektora ochrony zdrowia na całym świecie (Healthcare Organizations – HCOs) przyspieszyły migrację do chmury i zwiększyły związane z nią wydatki, ale wiele z nich prawdopodobnie przecenia swoje możliwości w zakresie ochrony środowisk chmurowych.
Na zlecenie Trend Micro firma Sapio Research przeprowadziła badania wśród ponad 2500 osób, które podejmują decyzje dotyczące technologii informatycznych w przedsiębiorstwach, z 28 krajów i różnych sektorów gospodarki, w tym ochrony zdrowia. Z badania tego wynika, że w tym ostatnim sektorze 88% organizacji przyspieszyło migrację do chmury z powodu pandemii. Trzy główne przyczyny tej decyzji to praca zdalna, cięcia kosztów i większa elastyczność technologii informatycznych.
Szybka migracja do chmury może jednak narazić firmy na większe ryzyko cyberataków. Oto cztery najważniejsze wyzwania, którym musiały stawić czoła organizacje ochrony zdrowia podczas przenoszenia się do środowisk chmurowych:
- Niedobór wykwalifikowanych pracowników. 43% respondentów stwierdziło, że niedobór pracowników mających odpowiednie kwalifikacje jest trwałą barierą, która utrudnia migrację do chmurowych rozwiązań zabezpieczających.
- Bieżące operacje. Wśród wyzwań związanych z ochroną obciążeń w chmurze wymieniano tworzenie i stosowanie reguł (34%), instalację poprawek i zarządzanie podatnościami (32%) oraz błędy w konfiguracji (32%).
- Wzrost kosztów. Po migracji 43% ankietowanych zwiększyło nakłady inwestycyjne i płatności za usługi zlecane na zewnątrz, natomiast 39% przeznacza więcej na koszty operacyjne i szkolenia.
- Odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Tylko 40% respondentów jest pewnych, że prawidłowo wykonuje swoje zadania w ramach modelu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo.
Choć migracja do chmury nie jest prosta, można ją ułatwić i usprawnić, używając odpowiednich narzędzi zabezpieczających.
„Bezpieczeństwo nie jest odrębną funkcją, lecz jednym z aspektów budowania większej całości. Mechanizmy zabezpieczeń pomagają zespołom w efektywniejszym budowaniu systemów w chmurze” ― powiedział Mark Nunnikhoven, wiceprezes ds. badań środowisk chmurowych w firmie Trend Micro. „Bezpieczeństwo może wspomagać tworzenie systemów w chmurze. Kluczowe znaczenie ma stosowanie właściwych narzędzi i znajomość używanych platform”.
Sektor ochrony zdrowia znajduje się na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19, a transformacja cyfrowa może korzystnie wpłynąć zarówno na jego produktywność, jak i na opiekę nad pacjentami w tym krytycznym okresie. Trzeba jednak pamiętać, że rozszerzona infrastruktura cyfrowa zwiększa obszar narażony na ataki.
Odpowiednie rozwiązania gotowe do pracy w chmurze sprawią, że organizacje ochrony zdrowia będą mogły osiągać maksymalne korzyści z przetwarzania w chmurze bez narażania newralgicznych systemów lub danych pacjentów na ryzyko. Takie narzędzia wykrywają również błędy w konfiguracji, automatyzują instalowanie poprawek i zarządzanie regułami oraz umożliwiają integrowanie zabezpieczeń w środowiskach DevOpS, zarówno chmurowych, jak i lokalnych.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.