Cztery coboty UR10e podnoszą konkurencyjność Temar
Warszawa, 26 lipca 2022 – Cztery coboty Universal Robots – pioniera i lidera na rynku robotów współpracujących zostały wdrożone w mieleckim zakładzie Temar, produkującym oprawy oświetleniowe na rynek polski i rynki zagraniczne. Robotyzacja pozwoliła obniżyć koszty produkcji i poprawić jakość wyrobów w podkarpackiej fabryce.
Temar jest rodzinną firmą zatrudniającą 15 osób. Zakład wdrożył cztery coboty UR10e do procesów zgrzewalniczych, zadań pick and place w malarni oraz do obsługi prasy i lasera. O wyborze robotów współpracujących UR zadecydowała łatwość programowania i obsługi, funkcjonalność dostosowana do potrzeb firmy, duży zasięg ramion cobotów i bezpieczeństwo pracy bez wygrodzeń.
„Temar to kolejna polska firma z sektora MŚP, która stawia na robotyzację z cobotami i podnosi w ten sposób konkurencyjność. Zarządzający zakładem docenili funkcjonalność robotów współpracujących oraz brak kosztów związanych z integracją i programowaniem – nad całym procesem czuwali inżynierowie Temar. Te wdrożenia udowadniają także, że wraz z poznawaniem możliwości naszych cobotów, firmy identyfikują kolejne obszary, które mogą być z korzyścią zautomatyzowane” – mówi Daniel Niepsuj, Channel Development Manager, Universal Robots.
Recepta na konkurencyjność – niższe koszty i wyższa jakość
Pierwszy UR10e przyjechał do zakładu w grudniu 2019 roku i został wdrożony na stanowisku zgrzewania. W 2020 roku w fabryce Temar zainstalowano kolejne trzy coboty UR10e – w malarni, do współpracy z prasą oraz z laserem. Firma rozważała zastosowanie tradycyjnych robotów przemysłowych, ale po rozmowach z dostawcami okazało się, że takie wdrożenie byłoby zbyt złożone i kosztowne.
„Coboty Universal Robots spełniły nasze wymagania. Zależało nam na pełnej kontroli nad procesem wdrożenia i zautomatyzowanym stanowiskami, dlatego atutem było elastyczne podejście UR, nastawione na samodzielną integrację” – mówi Arkadiusz Okoń, prezes zarządu, Temar.
Przed przystąpieniem do wdrożenia inżynierowie Temar odbyli szkolenie podstawowe i zaawansowane w autoryzowanym centrum szkoleniowym UR prowadzonym przez polskiego partnera – ProCobot, który dostarczył coboty. Pracownicy korzystali też z bezpłatnych modułów szkoleniowych oferowanych online w ramach Akademii Universal Robots, aby jak najszybciej zdobyć niezbędną wiedzę.
„Z naszych obserwacji wynika, że cobot realizuje zadania w podobnym tempie co człowiek, ale z zachowaniem wyższej, ustandaryzowanej jakości. Na obecnie mocno konkurencyjnym rynku jakość wyrobów jest najważniejsza, a dzięki cobotom UR jesteśmy także w stanie znacząco obniżyć koszty” – dodaje Arkadiusz Okoń.
Aktualnie inżynierowie Temar planują robotyzację kolejnych stanowisk. Pełny opis wdrożenia oraz film ilustrujący pracę cobotów są dostępne na stronie: https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/temar-sp-z-oo/
O Temar
Temar od ponad dwudziestu lat zajmuje się produkcją opraw oświetleniowych. Specjalizuje się w oprawach oświetleniowych mieszkaniowych, a w szczególności w plafonach i kinkietach oraz lampkach biurkowych. Posiada park maszynowy z zakresu obróbki skrawaniem metali, obróbki termoplastycznej tworzyw sztucznych, obróbki plastycznej drutu i blach stalowych. W produkcji wykorzystuje również automatyczną lakiernię proszkową. Wysoki stopień automatyzacji produkcji pozwala firmie na wytwarzanie produktów w bardzo atrakcyjnych cenach i dużych ilościach. Temar współpracuje głównie z dużymi sieciami handlowymi takimi jak Castorama, Merkury Market czy Majster. Dział projektowy wraz z narzędziownią dbają o stały rozwój produktów Temar, co w efekcie, pozwala na coraz większą ekspansję zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych.
Więcej informacji: http://temar.mielec.pl/
O Universal Robots
Universal Robots wspiera zmiany w sposobie pracy poprzez swoją innowacyjną platformę robotyki.
Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego komercyjnego robota współpracującego (cobota) w 2008 roku, UR rozwinął portfolio obejmujące UR3e, UR5e, UR10e, UR16e i UR20, o różnym udźwigu i zasięgu roboczym. Każdy model jest wspierany przez szeroki zakres efektorów końcowych, oprogramowania, akcesoriów i zestawów aplikacji dostępnych w ekosystemie UR+.
Dzięki temu coboty mogą być stosowane w wielu branżach oraz wdrażane do wielu różnych zadań.
Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma siedzibę w duńskim Odense oraz oddziały w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Czechach, Rumunii, Rosji, Turcji, Chinach, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, Meksyku i we Włoszech.
Universal Robots zainstalował ponad 50 000 cobotów na całym świecie.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.universal-robots.com/pl/ oraz na naszym blogu www.universal-robots.com/blog/.
Dodatkowe informacje: Zofia Bielska, Omega Communication, zbielska@communication.pl, +48 882 502 401
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Świąteczna oferta EZVIZ: niezwykłe promocje na urządzenia smart home!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.