Komunikaty PR

Czerwony Krzyż apeluje do hackerów: działajcie etycznie

2023-10-11  |  01:00

Od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę mamy do czynienia z niespotykanym dotąd ruchem cyberpatriotycznych gangów.  Grupy, działające po obydwu stronach, przygotowują ataki, których celem zwykle jest pozyskiwanie wrażliwych danych lub paraliż krytycznej infrastruktury. Ten nowy rodzaj wojny, nie został jeszcze opisany prawem międzynarodowym. Aby zagwarantować etyczność takich działań, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił osiem zasad postępowania dla cywilnych hackerów[1].

 

 Zasady zostały wywiedzione z międzynarodowego prawa humanitarnego i obejmują m.in. zakazy ataków na szpitale, wykorzystywania narzędzi, które rozprzestrzeniają się w niekontrolowany sposób oraz terroryzowania ludności cywilnej.

 

- Tego rodzaju kodeksy mogą działać w tradycyjnych modelach prowadzenia wojny, jednak cyberprzestępczość i wojna cyfrowa to zupełnie inna sytuacja. Cywilne działania hakerskie cechuje, między innymi to, że często nie są precyzyjnie wymierzone we wroga – a to rzadkość w wojnie fizycznej. Sposób, w jaki wybierane są niektóre cele hackerów, oznacza, że często występują skutki uboczne w odległości wielu kilometrów lub paraliżowany jest cały region. Wynika to po prostu ze sposobów, w jaki skonfigurowane są sieci i cała infrastruktura – komentuje Beniamin Szczepankiewicz, analityk laboratorium antywirusowego ESET i dodaje – wiemy już o wielu atakach, zarówno na szpitale, jak i inne instytucje humanitarne i możemy zakładać, że osoby, które ich dokonały, nie mają takiej samej etycznej czy moralnej podstawy, jak grupy tworzące zasady. Dodatkowym czynnikiem, który ułatwia omijanie obowiązujących zasad, jest fakt, że cybergangi działają pod osłoną anonimowości a czasami parasola ochronnego rządów. Nikt tak naprawdę nie wie, kto do nich należy. Jednak tworzenie tego rodzaju kodeksów jest na pewno dobrym początkiem regulowania postępowania hackerów w realiach wojennych. Łatwo sobie wyobrazić, że w momencie powstawania Konwencji Genewskich, można było odnosić się do nich ze sceptycyzmem. Być może dzisiejsze działanie Czerwonego Krzyża zapoczątkuje zmiany, które za jakiś czas wejdą do kanonu zasad prowadzenia wojny.

 

Poniżej 8 zasad zaproponowanych przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża:

 

  1. Nie kieruj cyberataków w obiekty cywilne
  2. Nie używaj złośliwego oprogramowania ani innych narzędzi czy technik, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i masowo uszkadzają cele wojskowe i obiekty cywilne.
  3. Planując cyberatak na cel wojskowy, zrób wszystko, co możliwe, aby uniknąć wypływu operacji na ludność cywilną lub zminimalizować go.
  4. Nie przeprowadzaj żadnych cyberoperacji przeciwko placówkom medycznym i humanitarnym.
  5. Nie przeprowadzaj cyberataków na obiekty niezbędne do przetrwania ludności lub mogące wywołać niebezpieczne zjawiska.
  6. Nie stosuj gróźb użycia przemocy w celu szerzenia terroru wśród ludności cywilnej.
  7. Nie podżegaj do naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego.
  8. Przestrzegaj tych zasad, nawet jeśli przeciwnik ich nie respektuje.

 

 

 


[1] https://www.bbc.com/news/technology-66998064

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie 5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls Biuro prasowe
2025-07-07 | 06:00

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

Emitel - operator infrastruktury nadawczej - we współpracy z Telewizją Puls rozpoczął w Warszawie testową emisję sygnału w technologii 5G Broadcast. To pierwszy tego
Technologie MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
2025-05-26 | 14:30

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią
Technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Wyśrubowane cele polityki klimatycznej krytykowane przez sektor rolnictwa i producentów żywności. Za mało środków i za dużo obciążeń

Rolnictwo może odegrać znaczącą rolę w niwelowaniu skutków zmian klimatu, jednak potrzebuje na to więcej środków i wsparcia – oceniają eksperci i przedstawiciele producentów żywności. Stawiane dzisiaj rolnikom cele związane z polityką klimatyczną pozostają szeroko negowane w różnych krajach UE jako te, które przyczyniają się do wzrostu kosztów i spadku konkurencyjności. Komisja Europejska w ramach trwającego procesu upraszczania prawa proponuje złagodzenie części obciążeń i przejście na elastyczniejsze wdrażanie wspólnej polityki rolnej, ale nie oznacza to rezygnacji z ambitnych celów.

Konsument

Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.

Infrastruktura

Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów

W najbliższych miesiącach mogą ruszyć duże inwestycje publiczne w drogownictwie, kolei, energetyce i obronności. To efekt aktywizacji KPO i przesunięcia części środków z komponentu klimatyczno-energetycznego do tzw. Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Dla branży wyzwaniem będzie nie tylko dostęp do materiałów i ich sprawne dostawy, ale także kwestie kadrowe, które już dziś sprawiają problemy w realizacji zadań.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.