Co jest niesamowite (i potencjalnie straszne) w wizji Apple Vision Pro?
"Apple Vision Pro to technologiczny cud i znaczący moment dla naszej branży, sprawiający, że wirtualna i rozszerzona rzeczywistość będzie w zasięgu ręki znacznie szerszego grona osób. Umożliwi również twórcom aplikacji budowanie aplikacji o jakości high fidelity (o jakości bardzo zbliżonej do oryginału), które przekształcają nasz świat w interaktywną powierzchnię obliczeniową.
To jak życie w przyszłości - doświadczanie dzisiaj tego, co osiągniemy z mniej nieporęcznymi urządzeniami w niedalekiej przyszłości.
Wszystko co powyższe czyni Apple Vision Pro ważnym i niesamowitym.
To, co sprawia, że jest to potencjalnie straszne, to fakt, że obrany przez Apple kierunek może nas zaprowadzić na ścieżkę, na której nasza branża skoncentruje się na doświadczeniach AR wewnątrz pomieszczeń, doświadczeniach ekrano-centrycznych podobnych do VR, które mogą nas odciągnąć od prawdziwej istoty AR.
Narzędzia kształtują tworzenie, więc istnieje niebezpieczeństwo, że zachęcą one programistów do kreowania najbardziej niesamowitych komputerów stacjonarnych lub doświadczeń związanych z oglądaniem filmów, ale odciągną nas od ostatecznego celu, jakim jest stworzenie lżejszych, prostszych, ale bardziej przyjaznych dla środowiska okularów AR.
Jeśli to zrobimy, ryzykujemy przeoczenie prawdziwego potencjału AR - technologii zaprojektowanej jako towarzysz w świecie zewnętrznym, sprzyjającej interakcjom twarzą w twarz, a nie tylko jako źródła fascynacji w pomieszczeniach.
Oczywiście, prawdziwe okulary AR będą mniej wizualnie ekscytujące. Nie zajmą całego pola widzenia z ekranem 4K na każdym oku. Ale pozwolą nam patrzeć w górę i na zewnątrz, wchodzić w interakcje z innymi, angażować się w otaczający nas świat, a nie prowadzić "sesję obliczeń przestrzennych".
Jestem jednak przekonany, że tam dotrzemy. Jesteśmy w tym, co nazywam nieuporządkowanym środkiem między technologiami, które są zbieżne: z urządzeniami typu VR na jednym końcu i okularami AR na drugim.
Sztuczna inteligencja pomoże nam wydostać się z tego zagmatwanego środka. Już teraz sprawia, że produkty takie jak okulary Ray-Ban Meta są inteligentniejsze i bardziej użyteczne. Dzięki tym urządzeniom asystent AI nie tylko jest na zawołanie, ale może widzieć świat Twoimi oczami, rozumieć, co tam jest i oferować pomoc, jeśli jej potrzebujesz.
Inną kluczową kwestią jest sposób dostarczania aplikacji w tym nowym świecie - czy będzie to system zamknięty, czy też będzie przypominał otwartą sieć? Wybór ten może znacząco wpłynąć na trajektorię AR.
Wspieramy Web AR jako realną ścieżkę rozwoju. Oferuje ona ramy dla lekkich, dynamicznie ładowanych aplikacji, w których ludzie znajdują i odkrywają nowe aplikacje podczas poruszania się po świecie, znacznie bardziej przypominając surfowanie po Internecie niż przeglądanie sklepu z aplikacjami. Będzie to również wymagało mapy trzeciej generacji, która jest "klejem" łączącym świat atomów ze światem bitów, umożliwiając rozszerzoną rzeczywistość.
To jest przyszłość i wierzę, że urządzenia, które będą miały największy wpływ na społeczeństwo, będą tymi, które nosimy przy sobie przez cały czas. Pozostańmy skupieni na większej nagrodzie i nie dajmy się zepchnąć na boczny tor przez skupioną na pomieszczeniach wizję obliczeń przestrzennych".
- John Hanke, Niantic

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.