CampusAI i Instytut Human+AI rozpoczynają globalny dialog o generatywnej sztuczn
Założyciel Wikipedii - Jimmy Wales; CEO Heygen - Joshua Xu; zdobywczyni Oscara - Jessica Yu oraz Gary Marcus, Ethan Mollick, Aleksandra Przegalińska i inni eksperci AI wystąpią 30 listopada podczas wydarzenia online inaugurującego coroczne obchody Dnia Generatywnej Rewolucji. Inicjatywa ma na celu podkreślenie zmieniającej się relacji między ludźmi a AI oraz promowanie świadomego dialogu na temat roli tej technologii w społeczeństwie.
30 listopada to symboliczna data, upamiętniająca premierę ChatGPT w 2022 roku, który uczynił zaawansowaną technologię dostępną dla milionów ludzi. Dzień Generatywnej Rewolucji honoruje ten przełomowy moment i podkreśla ewoluującą relację między ludźmi a AI. Zaplanowane wydarzenie jest również punktem wyjścia dla Generative Revolution Insights - inicjatywy kontynuującej rozmowę na temat wpływu generatywnej AI. Wynikające z niej wnioski będą gromadzone i wykorzystywane w globalnych dialogach, raportach oraz badaniach rynku.
Tegoroczne obchody zainauguruje debata oksfordzka pochylająca się nad tym czy ludzie odnoszą korzyści dzięki generatywnej AI. Wezmą w niej udział: Jimmy Wales - założyciel Wikipedii; Gary Marcus - wiodący głos w kwestiach etycznych związanych ze sztuczną inteligencją; Denise Lee - wiceprezes Cisco, promująca innowacje w narzędziach współpracy opartych na AI; Joshua Xu - CEO Heygen, pionier w dziedzinie generatywnego wideo; Markus Reinisch - wiceprezes ds. polityki publicznej w Europie i globalnej polityki ekonomicznej w Meta; Jessica Yu - Laureatka Oscara, reżyserka, scenarzystka i producentka; Aleksandra Przegalińska, prorektor Akademii Leona Koźmińskiego oraz ekspertka w interakcji człowiek-maszyna oraz Phil LaMarr - aktor głosowy znany z DC Animated Universe i Futuramy.
Tego dnia odbędzie się również panel dyskusyjny dotyczący odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji oraz ograniczeń tej technologii. Wystąpią w nim Ethan Mollick - Profesor Wharton School; Raluca Crisan - współzałożycielka i CTO EtiqAI, laureatka pierwszej nagrody Women in AI Europe oraz Jimmy Wales i Gary Marcus.
Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli posłuchać premiery wideopodcastu, w którym eksperci z dziedziny badań rynkowych omówią aspekt wykorzystania genAI w swojej branży.
Czym jest Generatywna Rewolucja?
Generatywna Rewolucja rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem konwersacyjnych dużych modeli językowych, dzięki którym każdy mógł wykorzystać moc AI, bez potrzeby kodowania czy specjalistycznej wiedzy technicznej. Ten przełomowy krok umożliwił ludziom tworzenie, analizowanie, rozumienie i rozwiązywanie problemów w sposób dotąd niewyobrażalny.
„Sztuczna inteligencja usuwa przeszkody stojące na drodze do kreatywności, ale nie zastępuje samej kreatywności. To narzędzie działa jak maszyna do pisania, zwiększając to, co możemy osiągnąć” mówi Jimmy Wales.
Jednak jak każda technologia, generatywna sztuczna inteligencja nie jest pozbawiona wad. Te wyzwania muszą być monitorowane, rozumiane i omawiane, aby zapewnić, że jej rozwój przynosi korzyści wszystkim.
“Generatywna AI to nierówne terytorium – w niektórych zadaniach radzi sobie świetnie, w innych wypada słabo. Często osiąga zaledwie przeciętny poziom w pisaniu, ale potrafi wykazać się dużą kreatywnością, jeśli odpowiednio ją poprowadzimy” komentuje Ethan Mollick.
Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie organizatora: generativerevolution.ai
O CampusAI
CampusAI jest startupem założonym przez Aureliusza Górskiego. To innowacyjna platforma, która przenosi edukację do wirtualnego świata. Oferuje użytkownikom kursy, narzędzia AI oraz społeczność, tworząc interaktywne środowisko sprzyjające rozwojowi w obszarze sztucznej inteligencji. Dla początkujących dostępne są interaktywne kursy z awatarami, a zaawansowani mogą oferować swoje umiejętności na marketplace. Platforma wspiera również firmy w transformacji cyfrowej, zwiększając kompetencje pracowników i efektywność organizacji. Dzięki podejściu "edutainment", kursy kończy dziesięciokrotnie więcej osób niż tradycyjne szkolenia online.
Za dotychczasowym sukcesem spółki stoi m.in. zespół ekspertów AI, m.in. prof. Aleksandra Przegalińska, czołowa badaczka w dziedzinie humanoidalnej sztucznej inteligencji oraz prof. Dariusz Jemielniak, specjalista od strategii organizacyjnej i badania społeczności otwartej współpracy. Dzięki ich dorobkowi naukowemu, CampusAI nie tylko trzyma rękę na pulsie najnowszych trendów technologicznych, ale również wyznacza nowe standardy w edukacji i innowacjach, kształtując przyszłość AI na globalnym rynku.
O Instytucie Human+AI
Instytut Human+AI jest częścią ekosystemu CampusAI, który dąży do współtworzenia przyszłości z AI, która wzmacnia, wspiera i prowadzi ludzi, nie dążąc do ich zastąpienia, oszukania czy imitacji. Poprzez inicjatywy takie jak Generative Revolution Insights, instytut promuje świadomy dialog i krytyczne badanie roli AI w społeczeństwie.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.
Polityka
Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.