Bitdefender Mobile Security wśród najlepszych antywirusów na Androida
Laboratorium testowe AV-Test wzięło pod lupę antywirusy dla systemu Android. Wysokie oceny uzyskała aplikacja Bitdefender Mobile Security Version 3.3.
Właściciele smartfonów są narażeni na takie same ataki, jak użytkownicy komputerów PC, zagrażają im trojany bankowe, phishing, ransomware czy crypotojacking. Liczba wariantów mobilnego malware’u rośnie w tempie około 50 proc. rocznie. W 2019 roku stanowił on aż 33 procent wirusów, co oznacza 7,5 proc. wzrost w porównaniu z 2018 rokiem. Ulubionym celem hakerów stali się użytkownicy smartfonów pracujących pod kontrolą Androida. W ubiegłym roku było bardzo głośno o malwarze „Agent Smith”, który zainfekował aż 25 milionów urządzeń z „zielonym robotem”. Tego typu ataki przyczyniają się do wzrostu popularności antywirusów chroniących smartfony. Niemniej wybór odpowiedniego zabezpieczenia nie jest łatwym zadaniem, chociażby ze względu na liczbę dostępnych rozwiązań. PC World wspólnie z laboratorium testowym AV-Test, posiadającym w swoich bazach miliony próbek wirusów, przeprowadził pod koniec grudnia badania mające na celu wyłonienie najbardziej skutecznych aplikacji.
Przy analizie każdego z antywirusów zwrócono uwagę na cztery funkcjonalności: skaner do wykrywania złośliwych aplikacji, moduł antykradzieżowy umożliwiający zdalny dostęp do utraconego terminala, bezpieczne przeglądanie witryn internetowych, a także możliwość skanowania instalowanych aplikacji. Testowane oprogramowanie mogło zdobyć maksymalnie 6 punktów - za ochroną i wydajność. Najwyższą ocenę otrzymał Bitdefender Mobile Security Version 3.3. System zablokował 100 proc. wirusów, zarówno tych starszych, jak i wykrytych do czterech tygodni przed wykonaniem testów. Antywirus nie podniósł jednego fałszywego alarmu podczas instalacji oraz używania aplikacji. PCWorld zwrócił uwagę także na inne zalety Bitdefender Mobile Security Version 3.3, takie jak wbudowany VPN, bezpieczną przeglądarkę pod Windows oraz wykrywanie zagrożeń związanych z otwartą siecią Wi-Fi.
- Niezmiernie cieszymy się, iż oferowane przez nas oprogramowanie uzyskało najwyższe oceny w teście. Tym bardziej, że przed tym segmentem rynku rysują się ciekawe perspektywy. Nie ulega wątpliwości, że hakerzy w najbliższych latach zintensyfikują swoje ataki na użytkowników smartfonów z Androidem. Z tego systemu korzysta już niemal 90 proc. właścicieli telefonów. Mamy tutaj do czynienia z sytuacją analogiczną z rynkiem komputerów, gdzie króluje Windows. To oczywiste, że przestępcy wykazują zainteresowanie najpopularniejszymi rozwiązaniami. Natomiast właściciele będą bardziej troszczyć się o bezpieczeństwo swoich terminali – mówi Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.