Komunikaty PR

Backend najpopularniejszy w branży IT w Europie Środkowo-Wschodniej - raport

2021-10-06  |  11:45

Backend i fullstack. Topowe specjalizacje IT w regionie

Według badania No Fluff Jobs, w którym wzięło udział ponad 4 tysiące specjalistów IT z pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, najpopularniejszą kategorią w branży w regionie jest backend. Specjaliści nim się zajmujący odpowiedzialni są za silnik aplikacji lub witryny i odbywające się w nich operacje – w Polsce stanowią 20,2 proc., na Słowacji 22,6 proc., Węgrzech 22 proc. i Ukrainie 21,6 proc. tych rynków IT. Ich odsetek jednak największy jest w Czechach, gdzie wynosi 30,7 proc. 

Na kolejnym miejscu uplasował się fullstack, w którym programiści odpowiedzialni są zarówno za dziejące się w aplikacji i witrynie procesy (backend), jak i ich warstwę widoczną dla użytkownika (frontend) – tę kategorię wskazało 21,4 proc. Węgrów, 20 proc. Słowaków, 14,7 proc. Czechów i 12,2 proc. Polaków. Jedynie na Ukrainie znalazł się on na trzeciej pozycji (9,6 proc.), ustępując miejsca frontendowi (13,6 proc.), który okazał się trzecią najpopularniejszą kategorią wśród naszych południowych sąsiadów – Czechów (11,2 proc.), Słowaków (12,5 proc.) i Węgrów (9,6 proc.). Z kolei w przypadku Polski, to testing (8,8 proc.) znalazł się na ostatnim miejscu podium, a frontend (8 proc.) uplasował się zaraz za nim.

Testing jest mocną kategorią w Polsce, choć zauważalne jest tu jeszcze inne zjawisko. Polska jest jedynym z badanych krajów, gdzie zaraz za wspomnianą „żelazną czwórką IT” znajdziemy nie adminów jak w innych krajach, lecz dwie inne, silniej reprezentowane specjalizacje: Project Management i IT Support mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Wiek, poziom doświadczenia i wykształcenie specjalistów IT w regionie. Polacy na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej

Badanie No Fluff Jobs pokazało, że Europa Środkowo-Wschodnia jest regionem, w którym pracują doświadczeni i wykształceni specjaliści, zdeterminowani także do zdobywania wiedzy na własną rękę, poza uniwersytetami. Wynika z niego, że studia wyższe ukończyło blisko 80 proc. Polaków i ponad 80 proc. pracujących w branży IT Ukraińców. W przypadku Słowaków i Węgrów, dyplom wyższej uczelni posiada kolejno 65,8 i 77,2 proc. Z kolei, jeśli chodzi o specjalistów z Czech, posiada go 55,2 proc., zaś 44 proc. z nich ukończyło edukację na poziomie podstawowym lub średnim.

Jeśli chodzi o poziom doświadczenia, wśród biorących udział w badaniu krajów, największy odsetek seniorów i ekspertów, czyli najbardziej doświadczonych w branży IT, odnotowano u Węgrów (43,3 proc.). Słowacja przoduje pod względem liczby midów, czyli specjalistów ze średnim doświadczeniem – stanowią oni 36,5 proc. rynku IT w tym kraju, a Ukraina reprezentuje najniższy w regionie odsetek specjalistów IT na stanowiskach juniorskich, z najmniejszym doświadczeniem w branży. W Polsce zdecydowanie przeważają midzi (31,4 proc.) – seniorzy stanowią 22,1 proc., a juniorzy 21,6 proc. 

A jak kształtuje się wiek programistów w opisywanym regionie? Okazuje się, że największą grupę stanowią ci od 24 do 30 roku życia. W Czechach, na Słowacji i Ukrainie jest ich kolejno 49,7, 48,5 i 38,5 proc. W Polsce i na Węgrzech jest ich więcej, a ich odsetek kształtuje się podobnie (51 i 51,1 proc.). Co ciekawe, na Węgrzech nie znajdziemy zbyt wielu specjalistów z branży poniżej 24 roku życia – reprezentują oni zaledwie niespełna jej 9 proc., podczas gdy w każdym z pozostałych krajów odsetek ten wynosi ponad 20 proc.

Bardzo ciekawiło nas, jak na tle naszych sąsiadów wygląda polski rynek IT, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić badanie, które pozwoli nam spojrzeć na niego z szerszej perspektywy. Jego wyniki są interesujące dużą grupę stanowią na nim osoby ze średnim doświadczeniem w branży, którzy już niebawem zasilą grupę seniorów, tych najbardziej doświadczonych. Sektor IT w Polsce rozwija się dynamicznie i drzemie w nim ogromny potencjał, który dostrzegają firmy z całego świata podsumowuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. Atrakcyjność rynku IT w regionie to kulturalna bliskość, co stanowi duży atut w przypadku rekrutacji. Z tych także względów dużo łatwiejsza jest wymiana wiedzy i doświadczeń. Specjaliści z naszego regionu są aktywnie poszukiwani przez firmy z Europy Zachodniej i USA, a oni sami nie zamykają się na współpracę z nimi. Biorąc pod uwagę deficyt wykwalifikowanej kadry IT, istotne jest więc zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju, by chcieli świadczyć swoje usługi dla rodzimych firm.

W badaniu wzięło udział 4185 specjalistów IT z 5 krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina). W każdym kraju zadbano o właściwą próbę badawczą i ustalono ją w oparciu o odsetek specjalistów IT. Wśród możliwych do wyboru rodzajów umów w ankiecie podano lokalny odpowiednik umów znanych w Polsce. Kwoty dla poszczególnych krajów to równowartość wskazanego poziomu wynagrodzeń w lokalnej walucie (przelicznik kursu z dnia 9.07.2021). Tabela zarobków w raporcie prezentuje wynagrodzenia netto ogólnie, bez względu na typ umowy.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł Biuro prasowe
2024-04-23 | 12:00

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Smartfony ZTE Blade to seria przystępnych cenowo telefonów zbalansowanych pod kątem stosunku ceny do jakości. Charakteryzują się one estetycznym i niebanalnym designem oraz odpowiednio
Technologie SAS rozszerza ofertę godnej zaufania sztucznej inteligencji o karty modeli AI
2024-04-19 | 13:00

SAS rozszerza ofertę godnej zaufania sztucznej inteligencji o karty modeli AI

SAS, lider technologii z obszaru danych i sztucznej inteligencji, wprowadza na rynek nowe produkty i usługi, które usprawnią zarządzanie AI i umożliwią budowanie wiarygodnych i
Technologie Universal Robots wprowadza płynną integrację ze sterownikami PLC Siemens
2024-04-19 | 11:00

Universal Robots wprowadza płynną integrację ze sterownikami PLC Siemens

Universal Robots (UR), wiodąca na świecie firma produkująca roboty współpracujące (coboty), zintegrowała interfejs SRCI (ang. Standard Robot Command Interface,  standardowy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.