Komunikaty PR

Sztuczna inteligencja i medycyna: jak AI rewolucjonizuje opiekę zdrowotną?

2023-05-25  |  20:00
Biuro prasowe

Niezależnie od tego, czy jest to ChatGPT OpenAI, nowy Bing Microsoftu, czy Google Bard, rok 2023 to czas kiedy generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów.  23 maja na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie z  Samem Altamenem, CEO Open AI, podczas którego rozmawiano o wpływie AI na obszary biznesowe.

Rzesze firm, z przekroju branż, wdrażają już rozwiązania oparte na AI ale do tej pory, największe sukcesy w wykorzystaniu sztucznej inteligencji ma branża medyczna. Medtechy są największymi beneficjentami technologicznej rewolucji. Przewiduje się, że sztuczna inteligencja będzie rozwijać się szybciej w opiece zdrowotnej niż jakakolwiek inna branża, ze złożoną roczną stopą wzrostu na poziomie 85% do 2027 r.

23 maja Uniwersytet Warszawski odwiedził Sam Altaman, CEO OpenAI. Podczas spotkania dotyczącego inteligentnych algorytmów dla ekonomii cyfrowej, zapytano go jak AI w najbliższej przyszłości zmieni świat. Altaman wskazał na duży wpływ sztucznej inteligencji na ochronę zdrowia. Choć zastosowanie technologii jest bardzo szerokie i nadal stoimy u progu ich wdrożeń, to już teraz widać istotny wpływ na niektóre obszary medycyny, które czerpią garściami z tego rozwiązania.

Analiza badań i diagnostyka

Rośnie zainteresowanie sztuczną inteligencją, która może pomóc radiologom, gastroenterologom i innym specjalizacjom w lepszej diagnozie i wczesnym wykrywaniu chorób. Jedną z pierwszych firm, które wdrożyły AI do swoich oprogramowań jest Medtronic. Spółka wykorzystuje analizę badań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, m.in. podczas badań kolonoskopii w swoim GI Genius.  Jest to narzędzie wspomagane sztuczną inteligencją, zaprojektowane w celu wykrywania polipów, które mogą prowadzić do raka jelita grubego. Ulepszenia oparte na sztucznej inteligencji GI Genius pomagają też lekarzom zachować koncentrację i zaznaczają zapalne obszary, które mogą wymagać dodatkowej kontroli podczas procedury obrazowania diagnostycznego.

Wczesna diagnoza jest kluczem do szybkiego wyleczenia, dlatego ten obszar szczególnie wykorzystuje możliwości AI. Kilka tygodni temu medtech Viz.ai uzyskał zezwolenie od FDA na wykorzystanie algorytmu opartego na sztuczną inteligencję, przeznaczonego do wykrywania pacjentów z podejrzeniem tętniaka aorty brzusznej (AAA). Technologia automatycznie analizuje skany angiografii tomografii komputerowej (CTA) pod kątem podejrzenia AAA. Po analizie i zdiagnozowaniu podejrzenia tętniaka informuje lekarza przez urządzenie mobilne.

Sztuczna inteligencja wspiera zdrowie psychiczne

Zidentyfikowanie najbardziej obiecujących substancji czynnych, to nie lada wyczyn – zwłaszcza wspierających leczenie chorób psychicznych czy chorób układu neurologicznego. Na szczęście dla dziedziny psychodelików, która, jak mówi CEO Enveric Biosciences, Joseph Tucker, „nadrabia zaległości” po dziesięcioleciach przebywania w martwym punkcie, postęp w obszarze sztucznej inteligencji znacznie przyspieszył i zoptymalizował ten proces i potencjał wykorzystania psychodelików.

Enveric nie jest jedyną firmą wykorzystującą sztuczną inteligencję do wykorzystania medycznego potencjału psychodelików. Brytyjska firma biotechnologiczna Discovery April19, która zaprojektowała platformę sztucznej inteligencji Enveric PsyAI, wykorzystuje uczenie maszynowe do odkrywania nowych związków do maksymalizacji korzyści klinicznych przy badaniach psylocybinowych. Ich technologia głębokiego uczenia przeszukuje miliony cząsteczek w celu określenia związków, które mogą skutecznie leczyć depresję lekooporną, lęki, uzależnienia i przewlekły ból.

- Choć terapie oparte na tych substancjach są jeszcze mało powszechne, to niektóre kraje, takie jak Australia, wprowadzają leczenie oparte na psychodelikach. Wykorzystanie technologii opartych na AI da ogromne możliwości pacjentom, jak i przykuwa uwagę inwestorów tej branży, którzy dostrzegają jeszcze większy potencjał rozwoju. Według danych do 2029 roku firmy wykorzystujące medyczne zastosowanie psychodelików osiągną wycenę 12 mld USD - dodaje Aleksandra Maciejewicz, rzeczniczka patentowa i założycielka ONDARE legal/business hub. - Jedną z najbardziej obiecujących firm w tej branży jest z kolei Beckley Psytech, które w ostatniej rundzie zebrało 80 mln dolarów i która to firma do badania NCEs (New Chemical Entities) z psychodelików wykorzystuje właśnie sztuczną inteligencję.

Firmy z tej branży widzą wiele możliwości w leczeniu chociażby pacjentów mierzących się z zaburzeniami wywołanymi chorobą nowotworową i tych, cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD). Znaczna część osób żyjących z nowotworem cierpi na zaburzenia psychiczne, co może przyczynić się do mniej udanych wyników leczenia raka.

Monitorowania stanu zdrowia

Monitoring stanu zdrowia jest kolejnym obszarem w medycynie, który z ogromnym sukcesem wykorzystuje AI. W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć firmę zajmującą się cyfrowym monitorowaniem zdrowia, która nie mówi o włączeniu sztucznej inteligencji do swojej oferty. AI daje możliwość zainstalowania bardziej dyskretnego układy czujników, komfortowego dla pacjenta i niezwykle efektywnego dla lekarza prowadzącego. W rezultacie lekarze mogą uzyskać stały wgląd w monitoring zdrowia pacjenta, a co za tym idzie szybko reagować w razie kryzysów.

Medtech Sensydia stworzył zasilany sztuczną inteligencją system pomiaru parametrów serca (CPS) wykorzystujący ultraczułe biosensory do szybkiego, nieinwazyjnego pomiaru wielu wskaźników kardiologicznych, takich jak frakcja wyrzutowa, pojemność minutowa serca, ciśnienie w tętnicy płucnej i ciśnienie zaklinowania w naczyniach włosowatych płuc. Urządzenie z pomocą AI dokonuje analizy tonu serca i zapewnia lekarzom pełną ocenę kardiologiczną pacjenta w mniej niż 5 minut. Urządzenie CPS może umożliwić wcześniejsze wykrywanie i lepsze prowadzenie terapii u pacjentów z niewydolnością serca i nadciśnieniem płucnym.

Tymczasem firma Biofourmis dysponuje oprogramowaniem opartym na sztucznej inteligencji do gromadzenia i analizowania danych pacjentów w czasie rzeczywistym w celu identyfikacji zmian wymagających interwencji. Spółka ta nawiązała też współpracę z japońskim gigantem farmaceutycznym Chugai, aby obiektywnie zmierzyć ból u kobiet z endometriozą. Ich strategia polega na użyciu bioczujnika i algorytmu opartego na sztucznej inteligencji, wykorzystującego Biovitals od Biofourmis.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Sprawdzone sposoby na trądzik Biuro prasowe
2024-05-20 | 15:00

Sprawdzone sposoby na trądzik

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale również źródło dyskomfortu, a nawet obniżenia samooceny i zmniejszenia poczucia pewności
Medycyna Rewolucja w żywieniu dzieci. Zdrowa przekąska jak pełnowartościowy posiłek
2024-05-14 | 14:00

Rewolucja w żywieniu dzieci. Zdrowa przekąska jak pełnowartościowy posiłek

Świadomość dotycząca znaczenia zdrowego odżywiania rośnie, dzięki czemu rodzice przykładają coraz większą wagę do odpowiedniego żywienia swoich dzieci. Troskę tę nie zawsze
Medycyna Innowacje w biotechnologii
2024-05-08 | 17:30

Innowacje w biotechnologii

Specyficzna dieta może sprawić, że nie wszystkie dostępne na rynku produkty żywnościowe będą dla nas odpowiednie. Coraz więcej osób decyduje się na radykalną zmianę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Nauka

Przemysł

Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.