System dozoru wizyjnego w szkole w Pabianicach zwiększy bezpieczeństwo uczniów
Końcem listopada przedstawiciele firmy Axis Communications odwiedzili Zespół Szkół nr 2 w Pabianicach, aby przekazać system dozoru wizyjnego warty ponad 23 tysiące złotych. Oprócz samego przywiezienia sprzętu, specjaliści zainstalowali kamerę oraz poprowadzili zajęcia edukacyjne prezentujące nowoczesne rozwiązania dla bezpieczeństwa.
Więcej niż przedmiot
Uczniowie wzięli czynny udział w procesie przygotowania szkoły do montowania oraz instalacji kamery. Sami wykonali część prac związanych z okablowaniem, a w dniu montażu systemu mieli okazję do spotkania z ekspertami.
-- Wiedząc, że jedziemy do szkoły z klasami o profilu elektronicznym i elektrycznym, nie mogliśmy przeoczyć okazji zaproszenia uczniów do współudziału w instalacji – mówi Bogumił Szymanek z Axis Communications. – Naszym celem było nie tylko wyeliminowanie niebezpiecznego miejsca z mapy Pabianic, ale też przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy młodym ludziom, którzy kształcą się w tym kierunku. Prowadzenie wykładu było czystą przyjemnością. Dziękujemy dyrekcji za organizację, a uczniom za liczne przybycie, ciekawe pytania i szczere zaangażowanie.
Na temat zajęć wypowiedziała się także dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach
- Nasi uczniowie byli od samego początku zaangażowani w projekt. Możliwość realnego wzięcia udziału w procesie była dla nich fantastycznym doświadczeniem, zupełnie jak późniejszy wykład. Dla wielu z nich była to pierwsza styczność z tego rodzaju kamerami i chyba można pokusić się o stwierdzenie, że to wydarzenie będzie dla nich drogowskazem w planowaniu swoich przyszłych dróg zawodowych - zaznacza Eliza Matusiak, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach.
Jedno rozwiązanie na wiele problemów
Na boisku szkolnym ZS2 w Pabianicach, szczególnie podczas weekendów, nocami gromadziły się osoby postronne, które spożywały alkohol. Efektem było boisko pełne potłuczonych butelek, niedopałków papierosów oraz innych śmieci. Ta sytuacja zagrażała zdrowiu uczniów (np. poprzez nadepnięcie na szkło), przez co dyrekcja często była zmuszona odwoływać poranne zajęcia na boisku. W szkole nie ma całodobowej ochrony fizycznej, dlatego potrzebny był system, który mógłby automatycznie wykryć obecność ludzi na boisku w godzinach nocnych.
Przedstawiciele Axis Communications postanowili rozwiązać ten problem poprzez użycie kamery PTZ AXIS P5676-LE, wyposażonej w analitykę wideo. Dzięki temu, każde przekroczenie linii boiska w godzinach nocnych będzie rejestrowane przez sprzęt generujący obraz świetnej jakości nawet w trudnych warunkach oświetleniowych lub w całkowitej ciemności. Ponadto, system po wykryciu przekroczenia linii może automatycznie włączać oświetlenie oraz zastosować ostrzeżenie dźwiękowe, mogące odstraszyć potencjalnych sprawców. Jeśli to nie przyniesie efektów, nastąpi przekazanie zgłoszenia do Straży Miejskiej.
Szkoła w Pabianicach miała także problem z niebezpiecznym dla uczniów oraz innych pieszych wyjazdem z terenu szkoły. Aby zapobiec kolejnym potrąceniom w tym miejscu, eksperci Axis Communications zamontowali radar D2110-VE. Zaawansowana technologia zastosowana w radarze pozwala na dokładne określenie położenia wykrytego obiektu w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych, przez całą dobę. Radar został połączony z urządzeniem aktywującym światło stroboskopowe oraz syrenę, dla wzmocnienia efektu ostrzeżenia zarówno pieszych, jak i kierowców.
– Celem konkursu było wytypowanie problematycznych miejsc i pokazanie, że można skutecznie zadbać o ich bezpieczeństwo przy użyciu zaledwie kilku urządzeń połączonych odpowiednią technologią. Chcieliśmy pokazać miastom, że bardzo często użycie jednej kamery, głośnika oraz prostej analityki zapewnia wyraźną poprawę bezpieczeństwa. Statystyki przesłanych projektów pokazują, że najbardziej potrzebnym sprzętem są właśnie kamery z analityką wideo, która umożliwia np. wykrywanie ludzi lub pojazdów w miejscu lub czasie, w którym nie powinno ich tam być – podkreśla Konrad Badowski z Axis.
Konkurs promujący bezpieczeństwo
Zaproszenie do konkursu „Bezpieczny zaułek” otrzymały gminy miejskie
i miejsko-wiejskie, łącznie aż 96 jednostek terytorialnych. Gminy mogły zgłosić miejsca wymagające lepszej ochrony, charakteryzujące się podwyższonym poziomem zagrożenia bezpieczeństwa publicznego lub wysokim wskaźnikiem antyspołecznych zachowań. Osoby zgłaszające niebezpieczne zaułki miały do wyboru jedną z dziewięciu konkursowych kategorii – od zagrożeń związanych z czynnikami zewnętrznymi, wzmożonym ruchem drogowym, po czynniki zagrażające środowisku i zdrowiu mieszkańców.
Jury konkursu, złożone z ekspertów do spraw bezpieczeństwa, smart city oraz przedstawicieli organizacji samorządu terytorialnego, oceniło każde zgłoszenie według czterech kryteriów: społecznych korzyści z rozwiązania problemu – dla zdrowia, życia czy mienia mieszkańców; skuteczności – na ile instalacja gwarantowana zwycięzcy konkursu zapewni bezpieczeństwo
w danym miejscu; możliwości zastosowania inteligentnych rozwiązań Axis w danym miejscu; dotychczasowej działalności gminy/jednostki pomocniczej w celu rozwiązania problemu bezpieczeństwa we wskazanym miejscu.
O bezpieczeństwie wypowiedział się także starosta pabianicki.
– Zawsze jesteśmy szczęśliwi widząc tego typu inicjatywy, bowiem dbanie o bezpieczeństwo to nasz wspólny obowiązek, zwłaszcza jeśli dotyczy dzieci i młodzieży. Naszym priorytetem jest stworzenie bezpiecznych warunków do nauki i rekreacji na terenie całego obiektu, dlatego też niezmiernie cieszymy się, że to właśnie zgłoszenie przygotowane przez przedstawicieli szkoły wygrało główną nagrodę w konkursie. Dzięki „Bezpiecznemu Zaułkowi”, boisko przy Zespole Szkół nr 2 będzie kolejnym bezpiecznym miejscem na mapie Pabianic – mówi Jacek Wróblewski, starosta pabianicki.
DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Bolt, Feminoteka i warszawskie bary łączą siły na rzecz bezpieczeństwa
IT Solution Factor pierwszym partnerem Cohesity w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.