Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki
Jak działa szampon? Dlaczego jajko dryfuje w wodzie? Jak rozdzielić kolor flamastra na więcej barw? Te i inne pytania znajdą odpowiedzi w nowych scenariuszach lekcji przygotowanych w ramach programu „Świat Młodych Badaczy”. Darmowe materiały edukacyjne dostępne na stronie internetowej programu mają na celu rozwijanie ciekawości naukowej u uczniów szkół podstawowych w klasach II-III, a także wsparcie nauczycieli we wprowadzaniu praktycznych zajęć do przedmiotów ścisłych. Program Henkel pokazuje, że nauka może być fascynującą przygodą, pełną odkryć dostępnych już w szkole podstawowej.
Program, który łączy teorię z praktyką
Stworzony przez firmę Henkel międzynarodowy program edukacyjny funkcjonuje w Polsce od 2016 roku. Świat Młodych Badaczy ma na celu nie tylko rozwijanie zainteresowania naukami ścisłymi, ale także kształtowanie kompetencji kluczowych w dzisiejszym świecie, które będą również niezbędne w przyszłości, takich jak krytyczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów czy praca zespołowa. Eksperymenty, które uczniowie mogą wykonywać podczas zajęć, pozwalają im samodzielnie odkrywać i testować różne teorie, co sprzyja głębszemu zrozumieniu świata. Do tej pory w ramach inicjatywy uczniowie klas II-III szkół podstawowych mogli uczestniczyć w zajęciach przeprowadzanych w szkołach przez wykwalifikowanych edukatorów, oraz wykonywać wraz z rodzicami eksperymenty według instrukcji udostępnionych na stronie internetowej programu. Teraz również nauczyciele znajdą tam specjalnie przygotowaną dla nich sekcję z gotowymi scenariuszami lekcji oraz propozycjami eksperymentów łatwych do przeprowadzenia wraz z uczniami w ramach zajęć lekcyjnych.
Eksperymenty, które zachęcają do odkrywania
Na stronie internetowej programu Świat Młodych Badaczy, w zakładce „Dla nauczycieli” firma Henkel udostępniła osiem modułów lekcyjnych. Każdy z nich składa się z materiałów metodycznych dla nauczyciela i wzoru kart pracy dla uczniów oraz bazuje na prostych doświadczeniach, które uczniowie mogą przeprowadzić pod okiem nauczyciela. Nauczyciele znajdą tam szczegółowy opis lekcji i jej gotowy scenariusz. Karty pracy dla uczniów zawierają z kolei instrukcje, jak krok po kroku przeprowadzić doświadczenia i listę pytań kontrolnych, które zachęcają uczniów do samodzielnego myślenia, refleksji i wyciągania wniosków na bazie poczynionych obserwacji. Eksperymentowanie pozwala dzieciom lepiej zrozumieć istotę zjawisk zachodzących w otaczającym je świecie. Może też je skutecznie i zachęcić do uczenia się przedmiotów ścisłych.
Dodatkowo, moduł dydaktyczny dotyczący chromatografii bibułowej zawiera wskazówki, jak nauczyciele mogą korzystać z nowoczesnych narzędzi, takich jak sztuczna inteligencja, aby wzbogacić swoje lekcje. AI może pomóc w generowaniu nowych pomysłów na eksperymenty, podsuwać ciekawe tematy oraz ułatwiać poszukiwanie nietypowych rozwiązań. Wykorzystując te technologie, nauczyciele mogą szybko znaleźć inspiracje, które ożywią lekcje i zachęcą uczniów do aktywnego udziału w zajęciach.
Rodzice o wyzwaniach i nadziejach w edukacji ścisłej
Praktyczne podejście do nauki przedmiotów ścisłych nie tylko fascynuje dzieci, ale również odpowiada na potrzeby i oczekiwania rodziców.
– Ze zleconego przez nas badania wynika, że 36% rodziców uczniów klas I-VIII dostrzega trudności swoich dzieci w nauce przedmiotów ścisłych. Jednocześnie ponad 40% rodziców uważa, że nauki ścisłe są kluczowe dla przyszłych karier zawodowych ich dzieci. Rodzice wskazują, że szkoły często oferują zbyt mało zajęć praktycznych, co może zniechęcać uczniów do tych przedmiotów. Program „Świat Młodych Badaczy” wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu, pokazuje, że nauki ścisłe mogą być nie tylko zrozumiałe, ale również ekscytujące. – mówi Dorota Strosznajder, Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, Koordynator programu Świat Młodych Badaczy Henkel Polska.
Przyszłość nauki w rękach najmłodszych
W dobie dynamicznych zmian technologicznych i ekologicznych, kluczowe znaczenie ma kształcenie młodego pokolenia w zakresie nauk ścisłych. Program „Świat Młodych Badaczy” nie tylko dostarcza narzędzi do nauczania, ale również inspiruje uczniów do samodzielnego myślenia i odkrywania. Dzięki nowym materiałom edukacyjnym, które teraz są dostępne dla nauczycieli w całej Polsce, nauka staje się przystępna, fascynująca i dostosowana do realiów współczesnego świata.
„Świat Młodych Badaczy” to krok w stronę lepszego przygotowania dzieci na wyzwania przyszłości. Niezależnie od tego, czy jest to pytanie o to, jak działa szampon, czy dlaczego jajko dryfuje w słonej wodzie – każde z tych doświadczeń pomaga uczniom lepiej zrozumieć otaczający ich świat i zachęca do dalszego odkrywania tajemnic nauki.
Zapraszamy do Świata Młodych Badaczy już teraz!
Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25
AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.