Startuje Wielkopolska Akademia Menedżerów Zdrowia
Medycyna to jedna z branż, w których każdy dzień przynosi nowe odkrycia i możliwości. Dotyczy to nie tylko metod leczenia, ale też zarządzania sektorem zdrowotnym. Wymiana wiedzy i doświadczeń jest tu szczególnie ważna, a już wkrótce nadarzy się ku temu doskonała okazja. Już 28 listopada w Poznaniu odbędzie się premierowa edycja Wielkopolskiej Akademii Menedżerów Zdrowia – nowego wydarzenia skierowanego do menedżerów placówek medycznych, którego celem jest wsparcie liderów w rozwoju kompetencji zarządczych i innowacyjnych.
Jeszcze kilka lat temu korzystanie z internetowej wyszukiwarki w celu diagnozowania schorzeń było traktowane z przymrużeniem oka – jako amatorski sposób zdobywania wiedzy medycznej, który bardziej bawił, niż budził zaufanie. Dziś jednak technologia zaszła o wiele dalej, a rozwój sztucznej inteligencji i zaawansowanych algorytmów przyniósł zupełnie nową jakość, zmieniając podejście zarówno pacjentów, jak i specjalistów.
– Nowoczesne narzędzia AI są coraz częściej wykorzystywane w diagnostyce, wspierając lekarzy w analizie wyników badań, wykrywaniu nieprawidłowości i prognozowaniu przebiegu chorób. Również w zarządzaniu placówkami medycznymi sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę, wspomagając optymalizację zasobów, poprawę jakości opieki i skuteczniejsze zarządzanie zespołami. Musimy poświęcić technologii więcej uwagi i umiejętnie wykorzystywać ją zwiększając efektywność pracy zarówno personelu medycznego, jak i osób zarządzających placówkami. – mówi Piotr Strychalski, CEO eGabinet, organizatora wydarzenia. Nasze wydarzenie stanowi przestrzeń do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz dyskusji o najnowszych trendach i technologiach w sektorze zdrowotnym. - dodaje Strychalski.
W trakcie wydarzenia eksperci spróbują odpowiedzieć na pytanie, czego wymaga od menedżerów współczesny świat zdominowany przez algorytmy i jak wykorzystać technologię do skutecznego zarządzania placówką medyczną. Nie zabraknie również przestrzeni na networking.
Wielkopolska Akademia Menedżerów Zdrowia organizowana przez eGabinet jest wydarzeniem bezpłatnym, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracji można dokonać do 22 listopada 2024 roku na stronie https://egabinet.pl/akademia.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Problemy społeczne
Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.