Doświadczenie i czujność. Na co zwrócić uwagę zabezpieczając duże wydarzenia?
GISPartner S.A.
Jana Długosza 60
51-162 Wrocław
media|gispartner.pl| |media|gispartner.pl
+48 605 286 264
www.gispartner.pl
Pandemia COVID-19 na niemalże dwa lata wstrzymała organizację imprez masowych z udziałem osób trzecich. Teraz, gdy obostrzenia zostały zniesione, imprezy masowe wracają do kalendarza – szczególnie w okresie wiosenno-letnim. O czym trzeba pamiętać zabezpieczając tak duże imprezy? Na co szczególnie zwracać uwagę?
W przypadku imprez masowych, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, bezpieczeństwo imprezy odmieniane jest przez wszystkie przypadki i jest kluczowe dla powodzenia całego wydarzenia. Szczególnie natomiast tam, gdzie udział biorą tzw. goście VIP (ang. Very Important Person) oraz VVIP (Very Very Important Person).
Istotną kwestią każdego dużego wydarzenia jest zabezpieczanie imprezy przez wiele służb, które mają swoje ściśle określone zadania. Efektywna współpraca pomiędzy nimi zależy głównie od sprawnej komunikacji – Janusz Pniak, dyrektor ds. imprez masowych w Grupie Impel. Na powodzenia wpływa też czujność – każde duże wydarzenie należy traktować jako zupełnie nowe doświadczenie, niezależnie od liczby zabezpieczonych imprez i lat doświadczeń w branży. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zachować uważność i na bieżąco analizować ryzyko – dodaje.
Partner-przewodnik
Służby wchodzące na obiekt, takie jak na przykład Służba Ochrony Państwa, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska czy medycy, często nie znają go tak dobrze jak firma, która go ochrania. Dlatego jednym z głównym zadań partnera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i ochronę imprezy masowej jest pełnienie roli przewodnika po obiekcie oraz skoordynowanie komunikacji i prac wszystkich służb.
Co więcej, należy zwrócić uwagę, że podmiot świadczący usługę ochrony, podczas zabezpieczania wydarzenia musi doskonale orientować się w przepisach prawa i protokołach bezpieczeństwa, jakie obowiązują w trakcie organizowania imprez krajowych, międzynarodowych oraz tych, z udziałem gości VIP. Rolą usługodawcy jest uczestniczenie od samego początku w planowaniu wszystkich aspektów zabezpieczenia imprezy. Pracownicy muszą mieć pewność, że żadna z procedur bezpieczeństwa nie zawiedzie, a wszystkie systemy są sprawdzone.
Profesjonalny partner odpowiedzialny za bezpieczeństwo dużego wydarzenia jest wsparciem i towarzyszy organizatorowi praktycznie przez całą dobę, również wtedy, gdy impreza trwa kilka dni – mówi Janusz Pniak. Jedną z flagowych imprez, które zabezpieczamy jest Tour de Pologne. To doskonały przykład imprezy, w której partner odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczestniczy w całości wyścigu, przemieszczając się razem z organizatorami. Dzięki temu codziennie rano jesteśmy w stanie analizować sytuację w danym miejscu, weryfikować strategię działania oraz być w stanie reagować na bieżące wyzwania – podkreśla.
Doświadczenie ponad wszystko
Praca nad zabezpieczeniem imprezy zaczyna się dużo wcześniej niż planowane wydarzenie – w dużej mierze zależy to od skali wydarzenia i liczby uczestników. Zabezpieczenie takiej imprezy, jak na przykład Tour de Pologne, którą Grupa Impel zabezpiecza od ponad 10 lat, wymaga wielu tygodni współpracy ze służbami, wizji lokalnych, czy zmiany organizacji ruchu na odcinkach miejskich, za które partner zabezpieczający wydarzenie odpowiada. To w takich momentach liczy się przede wszystkim doświadczenie, a co za tym idzie biegłość w przygotowywaniu terenu i dokumentacji.
Wieloletnie doświadczenie firmy ochraniającej uczy jej pracowników, że nie ma dwóch takich samych wydarzeń. Nawet na tym samym obiekcie podczas dwóch innych wydarzeń, zabezpieczenie znacząco się różnić. To powoduje, że plan ochrony całkowicie się zmieni.
W trakcie jednego z Tour de Pologne, obecny w trakcie wydarzenia VIP wszedł na trasę wyścigu dosłownie kilka sekund przed przejazdem peletonu. Tylko dzięki doświadczeniu pracownicy byli w stanie chłodno ocenić sytuację, właściwie zadziałać i zapobiec tragedii – mówi Janusz Pniak. Tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo, a co za tym idzie o zdrowie i życie ludzi, nie można iść na skróty i liczyć, że jakoś się uda. Współpracę przy zabezpieczeniu dużych wydarzeń od początku musi cechować zaufanie i rzetelność – podsumowuje.

ASICS kontynuuje współpracę z Andrzejem Witkiem

Dołącz do ASICS FrontRunner Poland! Ruszyła rekrutacja na 2025 rok

ASICS wprowadza nowy model butów biegowych NOVABLAST 5
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Edukacja
W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.