SoDA i Lazarski University of Technology oficjalnymi partnerami
Wypracowywanie wspólnego stanowiska, celów i szerzenie dobrych praktyk wśród podmiotów reprezentujących sektor technologiczny jest wpisane w DNA SoDA (Software Development Association Poland). Za sprawą oficjalnego partnerstwa z LUT, do powyższego zakresu dochodzi również nauka i edukacja.
SoDA to organizacja, która integruje przedstawicieli branży IT (aktualnie blisko 170 polskich software house'ów). Poprzez prowadzenie badań i analiz, a także organizację szkoleń, webinarów i spotkań networkingowych rozwija współpracę i wymianę wiedzy pomiędzy firmami członkowskimi oraz promuje Polskę jako wiodący światowy rynek w dziedzinie wytwarzania oprogramowania i usług IT.
LUT z kolei postawił sobie za cel zmodernizowanie propozycji edukacyjnej w Polsce i wypracowania optymalnego modelu współpracy nauki, biznesu i edukacji. W swojej ofercie programów nauczania dla biznesu i dla klienta indywidualnego stawia na konkret, precyzję i poparte analizą rynkową szkolenia wzmacniające kluczowe kompetencje pracownicze na zmieniającym się i wypełnionym technologią rynku pracy. LUT i SoDA działają więc w podobnych obszarach, ale w innych kontekstach. Podejmowały już wspólne inicjatywy i udzielały sobie wsparcia eksperckiego i promocyjnego w trakcie licznych projektów w 2023 roku, a teraz podpisana została umowa o oficjalnym partnerstwie.
Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwościami, jakie daje oficjalne partnerstwo LUT i SoDA. Widzimy ogromny potencjał zarówno w kontekście rozwoju naszych organizacji, jak i całego sektora IT. Firmy zrzeszone w SoDA zyskają dostęp do eksperckiej wiedzy pozwalającej na precyzyjne określenie i przyspieszenie kierunków ich rozwoju, jak również otrzymają możliwość udziału w ogólnopolskich projektach badawczych, definiujących coraz bardziej skomplikowaną specyfikę rynku i całej branży - mówi Marta Kępa, Dyrektor Zarządzająca w SoDA.
Przedstawiciele LUT wejdą do Komisji Eksperckiej SoDA, gdzie wraz z pozostałymi członkami będą opracowywać sektorowe rekomendacje, ekspertyzy i raporty. Już w 2024 roku możemy spodziewać się wielu wspólnych inicjatyw i wydarzeń.
Współpraca obu organizacji wydaje się naturalnym krokiem. Partnerstwo przyczyni się do optymalnego rozwoju zarówno LUT, jak i SoDA. Zrzeszone w SoDA firmy mogą skorzystać z innowacyjnych możliwości edukacyjnych LUT i wzmocnić tym samym swoją pozycję na rynku. Ponadto SoDA jako oficjalny partner umożliwi firmom członkowskim dostęp do badań LUT i wniosków z nich płynących. Cieszymy się na wspólne inicjatywy i bezpośredni kontakt z praktykami sektora technologicznego, gdyż umocni to pomosty pomiędzy nowoczesnym biznesem i nauką, co pozwoli nam na optymalizację myślenia o edukacji - dodaje Marlena Wieteska, CEO LUT.
W dobie wyzwań związanych z rozwijającą się technologią, kształtowaniem się wciąż rynku pracy i zawodów przyszłości, współpraca obu eksperckich organizacji będzie odpowiedzią na wiele niewiadomych w kontekście powszechnej już transformacji cyfrowej. Obserwujemy ciągłą zmianę optyki zarówno pracodawców, jak i menedżerów oraz pracowników. Uporządkowanie myślenia o dotykających nas zmianach, zbadanie kierunków potencjalnego rozwoju, ale też wprowadzenie elementów optymalizacyjnych do postrzegania relacji pomiędzy nauką, edukacją i biznesem, które są celem partnerstwa SODA i LUT, pozwalają spoglądać w nadchodzące miesiące roku 2024 z optymizmem i zaciekawieniem.

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.