Skuteczne strategie dietetyczne dla początkujących
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to dobry czas na postanowienia dotyczące diety. Wiele osób zastanawia się w tym okresie nad swoim zdrowiem, samopoczuciem i kondycją fizyczną. Wprowadzanie zmian w nawykach żywieniowych jest wtedy naturalną potrzebą. Powinno odbywać się jednak stopniowo, a także z zachowaniem rozsądku. Zacząć można od wybierania zdrowych przekąsek oraz potraw przygotowywanych w domu na bazie pełnowartościowych składników.
Zdrowa dieta to podstawa lepszego samopoczucia. Dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Obejmują one białko, węglowodany, witaminy, tłuszcze, minerały i błonnik. Zdrowa dieta nie tylko pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała czy formę fizyczną, ale zmniejsza też ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych i wzmacnia odporność.
Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022 tylko 19% badanych spożywa zbilansowane posiłki, które są zgodne z zaleceniami wynikającymi z piramidy żywienia. Jest zatem sporo do zrobienia, żeby te statystyki poprawić i przede wszystkim zadbać o zdrowie. Okres świąteczno-noworoczny jest doskonałą ku temu okazją. Warto zaplanować odpowiednią strategię minimum lub optimum i w zależności od indywidualnych potrzeb włączyć do codziennego menu produkty pełnoziarniste takie jak chleb, makaron, ryż czy płatki zbożowe. Oprócz tego należy rozszerzyć dietę o owoce i warzywa, które są bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Świąteczne postanowienia powinny również uwzględnić produkty zawierające białko, czyli chude mięso, ryby, jaja czy rośliny strączkowe. Nie należy także zapominać o zdrowym tłuszczu, znajdującym się w olejach roślinnych, orzechach i nasionach. Ponadto osoby planujące zmiany w sposobie żywienia powinny pić dużo wody, a także jeść mniej i częściej, czyli co 3-4 godziny. W przypadku zdrowej diety istotne jest także ograniczenie do minimum przetworzonych produktów spożywczych, które są niezwykle ubogie w składniki odżywcze oraz mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie.
Ciekawie na tle zaleceń żywieniowych wypadają badania z 2023 roku dotyczące postanowień noworocznych. Według firmy analitycznej Insight Lab do najpopularniejszych obietnic Polaków zaliczają się: aktywność fizyczna (61%), zdrowe odżywianie (43%), oszczędzanie pieniędzy (41%) oraz systematyczne badania (33%). Wyniki te pokazują, jak ważną sprawą jest odpowiednie żywienie. W połączeniu z aktywnością ruchową może przynieść szereg korzyści i stworzyć lepszą jakość życia, poprawić samopoczucie, a także wzmocnić poczucie własnej wartości. Zdaje sobie z tego sprawę 77% badanych, którzy deklarują gotowość do zmiany przyzwyczajeń. Jeszcze lepiej wygląda to wśród osób w wieku 18-24 lata. W tej grupie podjęcie wyzwań noworocznych deklaruje 81% respondentów. A jaki jest najlepszy czas na postanowienia? 29% decyduje się na tego typu deklaracje w Sylwestra, a tylko 1% mniej badanych planuje działania dwa tygodnie wcześniej.
Okres świąteczno-noworoczny to czas składania sobie obietnic. Często dotyczą one aktywności fizycznej, zmian w żywieniu czy zrzucania zbędnych kilogramów. W SFD doskonale rozumiemy te potrzeby i dążymy do tego, aby pomóc naszym klientom im sprostać. W naszym sklepie online oraz sklepach stacjonarnych oferujemy aż osiem tysięcy zdrowych i smacznych produktów, w tym 3,5 tysiąca suplementów diety oraz odżywek pod własnymi markami. Nasze przekąski przeznaczone są dla szerokiego grona konsumentów. Cieszą się popularnością wśród sportowców, konsumentów dbających o zdrową i zbilansowaną dietę oraz osób chcących na co dzień kontrolować wagę ciała oraz stan swojej skóry czy włosów – komentuje Rafał Zakrzewski, członek zarządu SFD, lidera e-commerce w Polsce w branży suplementów diety.
Postanowienia świąteczno-noworoczne dotyczące zdrowej diety nie zawsze są łatwe do zrealizowania. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Chicago, którzy stwierdzili, że tylko 8% osób udaje się utrzymać nowe cele żywieniowe przez co najmniej rok. Wraz z upływem kolejnych tygodni czy miesięcy motywacja do dotrzymywania obietnic zmniejsza się. Aby zwiększyć szanse na powodzenie, warto zdecydować się na realistyczne podejście i robienie mniejszych kroków, zamiast stawiania sobie wygórowanych oczekiwań. W dbaniu o zdrową dietę dobrym pomysłem będzie także poszukanie wsparcia u rodziny lub przyjaciół. W takich sytuacjach jest ono nieocenione i zwiększa prawdopodobieństwo realizacji założonego celu. Warto o to zadbać, bo aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to najważniejsze, co można zrobić dla zdrowia i efektywnego funkcjonowania na co dzień.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Prawo
UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.