Skuteczne odprowadzanie dymu i ciepła w budynkach komercyjnych
Nie jest tajemnicą, że projekty z zakresu budownictwa przemysłowego i komercyjnego charakteryzują się wysokimi wymaganiami architektonicznymi. Stąd też konieczność stosowania innowacyjnych rozwiązań, które, poza aspektem estetycznym, przyczynią się także do zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Na szczególną uwagę zasługują sposoby na sprawne odprowadzanie dymu i ciepła z narażonych na ryzyko pożaru przestrzeni. Dlaczego to takie ważne?
Samopoczucie, wydajność i bezpieczeństwo ludzi to jedne z ważniejszych wyznaczników przy projektowaniu systemów przeciwpożarowych szczególnie w budynkach przemysłowych i komercyjnych. Jednym z najważniejszych systemów, służących do zapewnienia bezpieczeństwa, jest oddymianie grawitacyjne.
Najistotniejszym zadaniem grawitacyjnego systemu oddymiania jest umożliwienie sprawnej drogi ewakuacji poprzez usuwanie dymu i szkodliwych gazów, a dzięki temu – zwiększenie widoczności. To także ogromne ułatwienie dla ratowników zaangażowanych w gaszenie powstałego pożaru. Dodatkowo, system chroni całościową konstrukcję budynku przed wysoką temperaturą poprzez jej obniżenie. W przypadku dachów przemysłowych i komercyjnych z tymi zadaniami doskonale poradzi sobie Vario Therm z klapami oddymiającymi od VELUX Commercial- pasmo świetlne łączące izolację termiczną, zabezpieczenie i uszczelnienie dachu z atrakcyjnym wyglądem oraz gwarancją bezpieczeństwa.
Jak działa oddymianie grawitacyjne w czasie pożaru? Co szczególnie istotne w kontekście bezpieczeństwa, uruchamia się automatycznie, gdy tylko wykryje dym kumulujący się w budynku. Doskonałym wsparciem do tego jest pasmo Vario Therm wyposażone w specjalne klapy oraz urządzenia otwierające do odprowadzania dymu i ciepła (certyfikowany system SHEV). Rozwiązanie to umożliwia wydostanie się trujących gazów i ciepła na zewnątrz. Dodatkowo doświetla drogi ewakuacyjne tym samym ułatwiając wydostanie się z objętego pożarem budynku.
Pasma świetlne znajdą swoje zastosowanie zarówno w nowych projektach, jak i tych wymagających renowacji. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się zrównoważony rozwój oraz efektywność energetyczna, przy zapewnieniu optymalnego doświetlenia naturalnym światłem dziennym. Tym samym stanowi wydajne i niezawodne rozwiązanie zmniejszające niedotlenienie w przypadku pożaru, gwarantując najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Więcej informacji o gwarantujących bezpieczeństwo pożarowe pasmach świetlnych Vario Therm znajdziesz na: https://commercial.velux.pl/
DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Bolt, Feminoteka i warszawskie bary łączą siły na rzecz bezpieczeństwa
IT Solution Factor pierwszym partnerem Cohesity w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.